A mai 5-6Ghz-es wifi routerek antennáját miért nem lehet nagyobbra cserélni mint a régi 2,4Ghz-esekét?
Ez nem a frekvencia miatt van - az 5 GHz-es frekvenciasávot használó 802.11a szabvány 1999-es, és akad azért 5 GHz-es cserélhető antennájú wifis-eszköz - például, a teljesség igénye nélkül:
* [link]
* [link]
a probléma inkább az újabb szabványok - 802.11ac, 802.11ax - miatt van: az ott alkalmazott megoldások - mint az említett beamforming is - igénylik az adott sugárzási karakterisztikájú antennák meglétét.
Másrészt a felhasználói igények: az egyszeri, mezei, egységsugarú (otthoni, irodai) felhasználó nem fogja az antennák cserélgetését igényelni.
UFL csatlakozóval van vannak valószínűleg az alaplapra csatlakoztatva. Az pedig egyszerűen cserélhető. Persze ez így már garanciavesztést is jelent, hiszen szét kell pattintani a házat.
Amúgy biztosan megvannak aznokok, valamilyen oénzügyi, marketing, gyártáskönnyítő dolog lehet a hátterében a korlátozásnak.
Felejtsük már el ezt a "ha nagyobb akkor jobb" fétist.
(legalábbis wifin) felesleges összemérni kié mekkora. :)
utolsónak: Igen, ez így van. mint a neve is mutatja MIKRO hullámú sáv. Márpedig az antennát a hullámhosszhoz méretezzük.
Frekvencia f =5 GHz
Reduction factor k =1
Hullámhossz
λ = 0.06 m
λ/2 = 0.03 m
λ/4 = 0.015 m
Tehát 0,06 méter, azaz 6 centiméter a hullámhossz, amire számolni kell az antennát. Ez 50 ohm-os félhullámú dipol esetén (jó, a vastagsága is számít, főleg az impedancia miatt) 3 centiméteres antenna kell, amit másfél centinél ketté kell vágni és oda megy a vezeték. (ez csak egy gyors fejszámítás, a pontos méret sok más dologtól is függ, de a nagyságrend az ez. ______________o o______________
1,5 Cm 1,5 Cm
60 Ohm
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!