Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Bluetooth billentyűzeten...

Bluetooth billentyűzeten felcserélhető 2 billentyű? Nem fizikailag, hanem szoftverileg (leütésben/ megjelenítésben).

Figyelt kérdés

Bal Ctrl és Fn billentyűzet fordítva szerepel a billentyűzeten. Gyárilag ilyen. Furcsa, igen. Ezen lépjünk tovább. Fizikailag valószínűleg fel tudnám cserélni ezt a két billentyűt, de mennyire kivitelezhető leütésben, szoftverileg felcserélni?


(A billentyűzetet még nem vásároltam meg, de csak ez a hibája. Sok keresés után sem találtam más billentyűzetet, ami kielégítené igényeimet. Megkérek mindenkit, hogy ne küldjetek linkek garmadáját kapható billentyűzetekről! Csak azért említettem meg, hogy még nem rendelkezem vele mert ha instrukciókat adnátok, azokat még nem tudnám teljesíteni.)

Jelenleg (és még legalább 1 hónapig) kizárólag okostelefon tudnék a szoftverjébe nyúlni, amennyiben ez lehetséges lenne. Nem tudom, ez befolyásolja-e, hogy a billentyűzet szoftverjében módosítást hajtsak végre.



2023. ápr. 27. 19:22
 1/8 anonim ***** válasza:
Felejtsd el.
2023. ápr. 27. 19:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 2*Sü ***** válasza:
100%

Nem igazán.


Ha mondjuk a „z” és az „y” billentyűket akarnád megcserélni, akkor oké. Mindkét billentyű megnyomása után csak a billentyű kódját küldi el, hogy azt milyen karakterré alakítja át az operációs rendszer, azt a billentyűzetkiosztás határozza meg. Egyedi billentyűzetkiosztást nem triviális létrehozni, de lehetséges.


A funkciógomb azonban általában a billentyűzeten belül működik. Ha lenyomod a Fn billentyűt, akkor semmit nem küld bluetoothon, viszont ha lenyomod vele együtt mondjuk az F2 billentyűt, akkor nem azt küldi el, hogy az F2-et ütötted le (nem a 0x71-es billentyűkódot), hanem hogy mondjuk a 0xAF billentyűkódot (hangerő csökkentése). Tehát a bluetoothon keresztül már a módosított billentyűkód megy át. Így ezt a fogadó oldalon már nem tudod befolyásolni.


Tehát három út van:

- Megszokni a Fn billentyű helyét (egy hét után már alig lesz zavaró, 1 hónap után meg már ez lesz a természetes).

- Mégiscsak keresni valami másik billentyűzetet.

- Forrasztani, kalapálni, fűrészelni stb…

2023. ápr. 28. 00:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:

Nem értem, hogy miért kellene "Forrasztani, kalapálni, fűrészelni stb…", ha funkció billentyűkről van szó, míg egyértelmű billentyűk esetében "akkor oké". Miben különbözik a kettő egymástól? Ahol az egyik esetben módosítást tudok végezni, ott a másikban is (attól függetlenül, hogy több parancsban kell módosítást végre hajtsak, többet kell felcserélni), hiszen ugyanabban a szoftverben vannak. Nem értek a programozáshoz, de láttam már programkódokat. Az ismereteim alapján így kellene működnie a dolognak.

Kérlek magyarázd el, ha nem így van!

Vagy arra gondolsz, hogy túl sokáig tartana átírni? Nincs annyira sok lehetőség.


(Egyébként a ctrl billentyűt is lehet funkció gombnak nevezni? Vagy hogy szokás nevezni? Mert bizonyos értelemben az is funkció gomb.)

2023. ápr. 28. 06:01
 4/8 CspCsj ***** válasza:

A "szabványos" módosító billentyűknek (shift/alt/ctrl/capslock/numlock) saját kódja van, de az FN billentyűnek még nem láttam kódját, általában a billentyűzetbe/laptopba épített belső vezérlő elektronika szokta lekezelni, és a gép felé csak a mellé lenyomott billentyű eredeti vagy "módosított" kódját küldi.


Egyébként kiolvashatod a gépnek küldött billentyűkódokat többféle módon is, pl.:

[link]

2023. ápr. 28. 10:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 2*Sü ***** válasza:

Mondjuk nyomsz egy Ctrl+F2 billentyűkombinációt, akkor ez történik:


Ctrl gomb lenyomása → Billentyűzet a számítógépnek: Ctrl gomb állapotváltozás: lenyomva

F2 gomb lenyomása → Billentyűzet a számítógépnek: F2 gomb állapotváltozás: lenyomva

F2 gomb felengedése → Billentyűzet a számítógépnek: F2 gomb állapotváltozás: felengedve

Ctrl gomb felengedése → Billentyűzet a számítógépnek: Ctrl gomb állapotváltozás: felengedve


Ha viszont a Fn+F2 billentyűkombinációt nyomod le, és ahhoz mondjuk a hangerő csökkentése van rendelve, akkor:


Fn gomb lenyomása → Csend

F2 gomb lenyomása → Billentyűzet a számítógépnek: Volume Down gombállapotváltozás: lenyomva

F2 gomb felengedése → Billentyűzet a számítógépnek: Volume Down gomb állapotváltozás: felengedve

Fn gomb felengedése → Csend


A számítógép / mobil eszköz nem tudja, hogy a billentyűzeten van-e egy külön dedikált gomb a hangerő csökkentéséhez (van olyan billentyűzet, amin van), ő nem kap arról információt, hogy valójában az a hangerő csökkentés piktogram az F2 billentyűre van rárajzolva, ő eleve csak annyit kap, hogy a hangerő csökkentés gomb lett lenyomva. A Fn billentyű állapotáról nem kap információt.


Ha olyan billentyű van az Fn után lenyomva, amihez nincs külön funkció rendelve (mondjuk egy Fn+A billentyűkombináció), akkor ez történik:


Fn gomb lenyomása → Csend

A gomb lenyomása → Billentyűzet a számítógépnek: „A” gomb állapotváltozás: lenyomva

A gomb felengedése → Billentyűzet a számítógépnek: „A” gomb állapotváltozás: felengedve

Fn gomb felengedése → Csend


Megint nem kap információt a számítógép arról, hogy az Fn billentyű le lett-e nyomva vagy sem.


Az Fn billentyű funkcionális megvalósítása a billentyűzeten belül történik, azt nem az operációs rendszer végzi. Így nyilván ha fel akarod cserélni a két billentyűt, akkor valahogy azt a billentyűzeten belül, hardveresen kell megvalósítani, mondjuk átforrasztani a két billentyű kivezetéseit. De ez annyira azért nem vidám feladat és a billentyűzet hardveres megvalósításától függően nem is feltétlenül könnyen kivitelezhető.

2023. ápr. 28. 12:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/8 A kérdező kommentje:

Értem. Köszönöm a válaszotokat!


Már csak azt szeretném tudni, hogy miért komplikálták? Hiszen megoldható lett volna szoftveresen is. De így akkor van egy billentyű, ami módosításokra nézve be van fagyasztva. És nem az a szokványos, hogy Fn billentyű van a sarokban. Legalábbis Magyarországon nem.

2023. ápr. 30. 11:30
 7/8 2*Sü ***** válasza:

> Már csak azt szeretném tudni, hogy miért komplikálták? Hiszen megoldható lett volna szoftveresen is.


Komplikálni? Mi az egyszerűbb? A billentyűzet amúgy is létező elektronikáját megtoldani néhány tranzisztorral, hogy az Fn+valami eleve a módosított billentyűkódot küldje vissza? Vagy megírni, karbantartani a különböző modellek drivereit Windowson, Linuxon, MacOS-en, valahogy megoldani, hogy működjön mondjuk Androidon, iOS-en is, és vállat vonni, hogy DOS-on, a BIOS-ban, meg valami okos rendszer egyedi oprendszerén (mondjuk egy okostévén) nem fog működni az Fn billentyű? Folyamatosan fogadni a felháborodott vásárlók telefonját, hogy nem működik az Fn billentyű, mikor a felhasználó volt a sült hal, nem olvasta el a használati útmutatót, hogy neki telepíteni is kellene valamit a vindózra? Vagy fogni a fejünket, mert az egyik driverben volt egy olyan bug, ami miatt egy vírus ki tudta kémlelni a billentyűleütéseket úgy, hogy az az operendszenek, meg a védelmi szoftvereknek (antivírus stb.) nem tűnt gyanúsnak. Nem, szoftveresen megoldani egyáltalán nem a könnyebb út.


Nota bene az Fn billentyű olyan funkciókat is el tud látni, ami alapvetően nem a billentyűzet dolga, vagy éppen a billentyűzeten belüli funkció. Mondjuk bekapcsolni a billentyűzet háttérvilágítását. Vagy laptopon kikapcsolni a tapipadot vagy csökkenteni a fényerőt. Olyan funkciókat, amit be lehet drótozni, semmi szükség az operációs rendszeren keresztül üzengetni. Sőt van olyan funkció, amit aligha lehet szoftveresen megoldani. Pl. van olyan billentyűzetem, ami több eszközzel használható, és az Fn billentyűvel tudok váltani az eszközök között. Nyilván ezt belül lehet csak megoldani, mert ha átkapcsolok mondjuk az Fn+2-vel a 2. eszközre, de azt nincs is ott, akkor nincs minek megoldani azt, hogy a Fn+1 visszaváltson az 1. eszközre.


> És nem az a szokványos, hogy Fn billentyű van a sarokban. Legalábbis Magyarországon nem.


A dolog nincs szabványosítva. Sokféle megoldás született sokféle gyártótól. Volt olyan billentyűzetem, ahol a Fn az Esc helyén volt, és funkcióbillentyű sor volt összenyomva. Volt olyan billentyűzetem, aminél a balra volt a Fn és jobbra tőle a Ctrl. Ma a legnagyobb hardvergyártok többsége a Fn billentyűt a Ctrl és a Win billentyű közé teszi. Nem mindegyik tett így a kezdetektől, mindenki kísérletezett mindenféle megoldással, de ma itt kötöttünk ki. De pl. a ThinkPadek esetén viszont következetesen a sarokban volt a Fn billentyű mindig is – hogy azóta már változtattak-e ezen, azt most nem vágom hirtelen –, és mivel elég sok márkahű vásárlójuk volt, nekik többet számít a kvázi törzsvásárlóik megszokása, mint az, hogy a konkurencia vagy a többség mit csinál. Sőt így még inkább ösztönözve voltak a ThinkPad használók, hogy legközelebb is ThinkPadet válasszanak, hiszen egy másik márkánál meg kellene szokni – amúgy egy nagyon gyorsan megszokható – különbséget. Innen nézve az, hogy a ThinkPad szembe ment az árral, az nem feltétlenül hiba, lehet jó eszköz is. Szóval ez azért ez nem annyira egyszerű…

2023. ápr. 30. 23:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Értem 7-es, köszönöm a részletességet!
2023. máj. 1. 11:49

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!