A számítógép billentyűzetén miért vannak fordítva a számok?
Miért vannak fordítva a számok a billentyűzet numerikus részén, mint a telefon, bankautomata, stb. billentyűzetén? (A számítógépen 7-el kezdődik, a telefonon 1-el).
Nem lenne logikusabb, ha mindenhol egyforma lenne?
A számológépen is lentről felfelé növekednek a számok, és a numerikus részen jellemzően számításokat végzel, sok számot viszel be gyorsan egymás után. Nincs konkrét magyarázata annak, hogy miért így alakult ki, de aki pénzügyi területen úgy dolgozik számokkal hogy számológépet és számítógépet is használ, meglehetősen kényelmetlen lenne a kétféle irányt párhuzamosan használni egymás mellett. Ez akár lehetett egy koncepció a tervezésnél, hogy a már megszokott számológépes "izommemória" megmaradjon a billentyűzeten is.
A kérdésed még egyszer itt, ahol leírják hogy miért lentről felfelé növekednek a számok a számológépen:
"Nem lenne logikusabb, ha mindenhol egyforma lenne?"
Valamilyen szinten: de. Viszont a kérdés, hogy akkor melyik legyen az alap?
Az összes ilyen "miért nem használják mindenhol ugyanazt a módszert" jellegű kérdésnek a buktatója, hogy: oké, de ki alkalmazkodjon a másikhoz?
#4 linkelt egy magyarázatot. Nem tudom, hogy ez mennyire tény, vagy feltételezés, de emellett én azt is elképzelhető magyarázatnak tartom, hogy a számozás iránya igazodik a kéz természetes mozgásirányához. Ez pedig számológépen lentről felfelé mutat: ahogy előtted van a számológép, de akár a számítógép billentyűzete is, a kezed alapállapotban az aljához van közelebb. Az ember pedig szereti a rendezett dolgokat: a legkönnyebben elérhető legyen a legkisebb, a legtávolabbi meg a legnagyobb. A telefon pedig alapesetben a kezedben van, veled szemben, illetve a fülkés, valamint a vezetékes, nyomógombos készülékeknél is jobban kézre áll a számbillentyűzet teteje. (Utóbbinál elsősorban azért, mert a korai modelleknél a telefon hátulsó részénél volt a kagyló, így azt megfogva a felső gombsor volt a "közelebbi".)
De ez csak feltételezés persze.
Az első billentyűs számológépeken a billentyűk egy sorban voltak (William Hopkins: tandard Adding Machine Company, 1890-es évek):
majd az Underwood (ami egy írógépeket gyártó cég volt) előállt a Sundstrand Adding Machine-el (1911):
itt már a billentyűk a megszokott módon voltak feltüntetve
1955-ben a Bell Labs John E. Karlin munkapszichológusa által vezetett "emberi tényezők csoportja" végzett egy felmérést a billentyűzetek telefonálásra tervezettelrendezésével kapcsolatosan, és megállapították, hogy az akkorra elterjedt számológép elrendezése körülbelül 3%-kal lassabb, mint az elfogadott telefonbillentyűzet:
A PC-n jól vannak.
Android programozók meg eltévesztették a sorrendet, de érintőképernyőre nem lenne nagy dolog javítani a gombok sorrendjét... :)
Belemagyarázás lehet...
Számolásnál van benne logika. Lentről nő felfelé.
Telefonnál meg nem számolunk...szóval ott is van logika.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!