A torrentezés tényleg nem tesz jót az SSD-nek?
"az SSD-knek nem tesz jót ha több részre partícionálják őket"
Baromság.
Ez egy közkeletű tévhit, ami eredetileg úgy hangzott, hogy felesleges őket szétpartícionálni. Ez igaz is volt, amikor a 64-128 GB-os meghajtók voltak az elterjedtek. Nos, ha az oprendszer + Office + pár alapszoftver összesen 30-50 GB-ot eszik, (és tegyük fel, egy-két dolgot azért még szeretnél használni), akkor nem túl gyakorlatias dolog a maradék kicsinyke területet megosztani.
De mondjuk egy 256-os, vagy egy fél vagy egy TB-os SSD esetén már van értelme szétpartícionálni.
Sokan mondják, hogy azért nincs értelme, mert ha tönkremegy, akkor az összes partíció tönkremegy. (Ez persze nem csak SSD-nél van így, ha egy vinyó olvasófeje felszántotta a lemezt, azon is tök mindegy volt, hogy hány partíció volt.) Ez igaz is, de ettől még lehet előnye. Mondjuk az, hogy ha az adataidat külön partícióra rakod, akkor kevesebb macera az újratelepítés. (Bár ettől függetlenül mindig tanácsos biztonsági mentést készíteni, hiszen ki tudja, mi mikor adja meg magát... és utólag már van, hogy lehetetlen visszahozni az elveszett adatokat.)
Ami meg az élettartamot és megbízhatóságot illeti: azért annyira még nem rózsás a helyzet. A munkahelyemen a gépek negyedében van SSD. Merevlemez 3 év alatt egy romlott el, az is azért, mert elromlott a klíma vízelvezetője, és napokig folyott a gépre a víz. SSD meg három is már megadta magát. Tudom, ez távolról sem reprezentatív minta, de azért nekem nem azt sugallja, hogy elérték volna az SSD-k a merevlemezek szintjét.
Közhiedelem, hogy az SSD az írásban megy tönkre és nagyon figyelni kell rá.
Van ennek egy értéke, amit normál használat mellett évtizedek alatt ér el az ember.
Gyakoribb gond, hogy a vezérlő megy tönkre és amiatt lesz használhatatlan. Erre nincsenek se számok, se tesztek.
Örülj, ameddig megy. A win is folyamat nyekteti. Ettől függetlenül nekem is van torrentem SSD-n.
Szerintem tök fölösleges particionálni az SSD-t. Nekem a 4 TB-os is egyben van. Ha van pár gigád itt, pár ott, az anyaghoz meg éppen mind kellene, akkor cumi.
Az SSD nem szereti, ha nagyon megtömik. Ezt tapasztaltam is. Ha nincs 10% szabad hely, akkor erezhetően lassul. Mondjuk ez csak az 512 GB-os nvme SSD-mnél érint.
Sokkal jobb, ha a win-ed épségére vigyázol. Ami nem nehéz egy kis odafigyeléssel.
Én évek óta nem raktam újra a win-t. Pedig a 4 TB-os alatt gépet cseréltem. Intelről AMD-re. Minden gond nélkül megy.
SSD partícionálásról: azért terjedt el ez, mert az SSD magának pakolgatja az adatot a tárterületen úgy, hogy egyenletesen "használódjon el" az adott bit. Mivel az SSD élettartamát az írás csökkenti (ezért van megadva a TBW mint garanciahatár), és a fájlelérés meg azonnali, szétpakolhat egy fájlt a tárterület 2 végére is, ha épp azon a helyen eddig kevés volt az írás. Ha agyon van particionálva a lemez, akkor meg van határolva hogy mekkora területen tud játszani. Ha van egy 500GB terület, és azon egy 100GB-ot leválasztunk, majd írjuk mint a hülye, a maradék 400GB-ot meg alig használjuk, akkor az SSD-nek csak az a 100GB a mozgástere, és hamarabb tönkre fog menni mintha a teljes helyet ki tudná használni.
Szabad hely is kell az SSD-nek, bár a gyártó ezt gyárilag megteszi. A chip mérete adott, pl. 256GB a teljes terület, ezzel szemben 240 meg 250GB-ot tudsz csak használni (az hogy a Win még kevesebbet mutat, a GB-GiB átváltásnak köszönhető, a Win GiB-et jelez ki miközben GB-ot ír mértékegységnek, agyrém).
Magának a partícionálásnak egyetlen egy értelmét látom: ha pl. Clonezillával biztonségi mentést csinálok a meghajtómról, akkor csak a bootloader és Win partíciót kell lementsem, az adatot meg nem, így a mentés méretét tudom csökkenteni. Persze így a nem mentett adat partícióról valahol máshol kell bizti mentés legyen, vagy ha nem lényeges adat, akkor elveszhet. Mert a partíciók nem külön-külön fognak tönkremenni, hanem az egész meghajtó viszi magával az összes partíciót.
"Ha van egy 500GB terület, és azon egy 100GB-ot leválasztunk, majd írjuk mint a hülye, a maradék 400GB-ot meg alig használjuk, akkor az SSD-nek csak az a 100GB a mozgástere, és hamarabb tönkre fog menni mintha a teljes helyet ki tudná használni."
ehh...........................
"De mondjuk egy 256-os, vagy egy fél vagy egy TB-os SSD esetén már van értelme szétpartícionálni."
És mi az?
Ez?
"Mondjuk az, hogy ha az adataidat külön partícióra rakod, akkor kevesebb macera az újratelepítés."
Én pl. 2005 körül előtt raktam fel az op. rendszert. Közben fel-updatoltam Win10-re.
Kicseréltem az alaplapot 3*, procit 4*, vidkarit 8*, memóriát 3*.
Magát a hdd-t is, most 3 ssd és 3 hdd van benne. De az op. rendszer az eredeti.
És még mindig tökéletes. A munkahelyi gépemen 2014-ben mert akkor vettem. Azóta abban is cserélgettem ezt-azt. Mondjuk azt most lecserélem.
Minek újratelepíteni állandóan? Unaloműzés vagy mi célt szolgál?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!