Kezdőoldal » Számítástechnika » Hardverek » Fat32 vagy exfat ?

Fat32 vagy exfat ?

Figyelt kérdés
Vettem egy 16gbos pendrivot. Na de akkor mire érdemes formázni? A két lehetőség között van sebességbeli eltérés vagy csak annyi hogy a fat32re 4gbnál nagyobb fájlt nem rakhatsz

2022. jan. 3. 23:06
 1/6 Argloss ***** válasza:
0%
Régebbi rendszereken, meg eszközökön nem támogatott az exFAT. Más különbséget nem igazán fogsz észrevenni.
2022. jan. 3. 23:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:
0%
Pendrive-ot FAT32-re formázunk mindig, kivéve, ha egy nagyon minimál OS-t akarunk futtatni, akkor ext4 (linux).
2022. jan. 4. 01:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:

Annyi igazság van az első kettő válaszban, hogy tényleg legtöbbször tökéletes választás a FAT32. De azért manapság már vannak hátrányai a korszerűbb megoldásokhoz képest. Amikor kitalálták, akkor tényleg nagyon jó volt, amit az is mutat, hogy még 25 év elteltével is népszerű, de nagyobb pendrive-nál én azért elgondolkodnék más alternatíván.

A FAT32 egyik hátránya a ma már kicsinek számító maximális fájlméret. Egy Windows-telepítő ISO-t már nem tudnék rámásolni, mert az már közel 5 GB. A többi lehetséges alternatíva a mai technika mellett elképzelhetetlenül óriási fájlméreteket is képes kezelni, attól nem kell félnünk, hogy jópár éven belül az kevés lesz. (Igaz, 1996-ban, a FAT32 megjelenésekor a 4 GB is a tudományos fantasztikum határát súrolta a néhány tíz, vagy száz MB-os vinyók mellett. Igen, '96-ban még bőven voltak használatban 100MB alatti háttértárak is.)

A FAT32 másik hátránya, hogy nem naplózó fájlrendszer. Ez azt jelenti, hogy ha szabálytalanul távolítod el, vagy mondjuk lefagy a géped, miközben használod, nem lehet tudni, hogy van-e rajta hiba. Erre persze majd' mindenki tojik magasról, csak egy hibás fájlrendszer akár még adatvesztéshez is vezethet. Egy több GB-os háttértárat meg leellenőriztetni fájlrendszer-napló nélkül jónéhány perc is lehet, naplózó fájlrendszereknél meg másodpercek kérdése.

Adatátviteli sebesség tekintetében nincs nagy eltérés. De ha részletes tesztadatokra vagy kíváncsi, itt olvashatsz róla: [link]

Itt jegyezném meg, hogy NTFS-t hordozható meghajtón - amit mondjuk nem csak te használsz a saját gépedben - nem biztos, hogy célszerű használni, nem mondom, hogy mindennapos eset, de előfordulhatnak így jogosultsági problémák. Ezért is jött létre az exFAT, mert a FAT32-nek már kezdtek kiütközni a gyengeségei, az NTFS viszont tartalmaz olyan jellemzőket, amik feleslegesek, vagy egyenesen problémásak egy hordozható tárolónál.

Viszont! Az exFAT ellen szól, hogy azért még nem minden rendszer tudja megfelelően támogatni. FAT32-t ma már minden felismer, legyen az tablet, PC, egy modernebb tévé, vagy akár egy fullosabb rádió is. Viszont az exFAT viszonylag új találmány, és a szórakoztatóelektronikai eszközök többsége még jó ideig nem fogja felismerni. (Mint ahogy az NTFS-t sem.)

Szó esett itt az ext4-ről. Ezzel csak az a gond, hogy az a Linuxos szféra kedvelt fájlrendszere, és mint ilyet, a Windowsok alapból nem támogatnak. Egyébként messze veri a FAT32-t, sőt, személyes vélemény, de szerintem az NTFS-nél is jobb koncepció, de ha használni fogod Linux/Unix-szerű rendszereken kívül, akkor nem biztos, hogy ideális választás. Meg itt is adódhatnak jogosultsági problémák.

2022. jan. 4. 02:14
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
76%

exFAT gyorsabb, de többnyire minimális a különbség. Pl itt találsz grafikonokat

[link]

2022. jan. 4. 02:15
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

exFAT jogdíjas. (hardvergyártóknak)

Pár éve az MS hallgatólagosan beleeggyezett hogy belekerülhessen a linux kernelbe is ingyen. De a telefon tv alaplap stb gyártóknak bizony fizetniük kell. Pl uefi képernyőmentés, vagy csak hogy a lap tudjon exfat-ről uefi bootot. A fat32 még nyílt technológia, ezért tudja minden.

2022. jan. 4. 02:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 anonim ***** válasza:

Ha a pendrive-ra 4GB-nál nagyobb fájlt is másolnál, akkor FAT32 esetén bajban leszel.


Nekem minden "külső" flash memória alapú adathordozó exFAT-ra van formázva.

2022. jan. 4. 09:57
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!