A MAC cím megváltoztatásának milyen gyakorlati értelme van?
csak helyin látható
általában MAC címet nincs értelme megváltoztatni, csak ha valaki be akar hatolni egy rendszerbe és be akarja azt csapni
A külvilág felől elérhető eszköz - ami otthoni hálózatokban általában egy router - MAC címe látható a publikus interneten is. Amikor te, az internetszolgáltatódtól kapsz egy IP címet, az a cím az eszközhöz annak MAC címe alapján kerül hozzárendelésre, és ez elmentődik egy ún. arp cache táblázatban. Ez azt jelenti, hogy amikor lejár az IP lease time-ja, te nem fogsz vadiúj IP címet kapni, hanem ha lehetséges, az arp cache alapján visszakapod ugyanazt az IP-t, mint ami előtte is volt. Persze, hogy ez így működik-e vagy sem, az függ az internetszolgáltatód infrastruktúrájától, a beállításoktól, stb., de jó eséllyel a te szolgáltatód is így jár el.
Ha te megváltoztatod a routered MAC címét, akkor az arp cache-ben lévő IP már nem játszik, azaz következő csatlakozáskor vadiúj IP címet fogsz kapni.
Persze, amikor az a kérdés, hogy hogyan változtathatná meg valaki az IP címét, és le szoktam írni, hogy változtasd meg a routered MAC címét, akkor mindig le vagyok pontozva, mert a sok pöcsnokedlinek halvány lila fogalma sincs, hogyan működnek ezek a dolgok...
Ma már nem sok. Régen voltak olyan hálózati megoldások amelyek megkövetelték a MAC cím átállítását. Pl. a DECNET hálózat úgy működött, hogy a MAC cím egy része volt az adott eszköz DECNET címe. Itt fixen ki voltak osztva a DECNET node address-ek és azt kellett a MAC címbe beállítani, és akkor lehetett a DECNET hálózaton kommunikálni. (Ez nagyjából 2000 körül tűnt el teljesen a sűlyesztőben, bár egy-egy eldugott helyen talán még üzemel DECNET hálózat). Miután az ethernet egyik megalkotója a DEC nevű cég volt (az ő saját hálózati megoldása vlt a DECNET) értelemszerűen így alkották meg az ethernetet is (ld. régi hivatkozásokban még szerepel DIX néven, meg DIX csatlakozó is van régi leírásokban, ez a D=DEC=Digital Equipement Corporation, valamikor 1995(?) körül szűnt meg, és lett utána Compaq, utána HP most nem tudom minek hívják), I=Intel, X=Xerox ez a három cég dolgozta ki az első használható ethernet eszközöket).
Ez azóta is benne maradt, mert ez mélyen benne van minden ethernet eszközben. (Sok olyan megoldást görgetünk magunk előtt az IT-ben aminek ma nem látszik közvetlen értelme, de valamikor amikor kialakult még volt).
Miután elég "egyedi" és alapvetően hardverhez kötött, ezért sok helyen használják (tévesen ld. fent) hardver azonosításhoz. Ezt a MAC address módosításával át lehet "rázni". Az megint egy másik történet, hogy az IPv6 esetén használható egyedi címzéshez (kicsit hasonlóan mint a DECNET-nél volt), de ez vagy elterjed vagy sem. Most van "terjedőben" az IPv6 majd meglátjuk mi lesz belőle.
5.: Nincs igazad, mert a MAC cím igenis megváltoztatható szoftveresen! Ami igaz, hogy ezt a gyártó osztja ki, a gyártók között kiosztásra került a címtartomány, minden gyártónál megadják, hogy melyik címtartományt adhatja az eszközeinek, és úgy gyártja, hogy lehetőség szerint két egyforma MAC addressu eszköz ne kerülhessen egymás "közelébe", de nem unikális a MAC address, nincs is elegendő címtér hozzá. A gyártól úgy "sakkoznak", hogy pl. amerikába eladott eszköz MAC address-e lehet ugyanaz mint egy EU-ba szánt, kicsi az esély, hogy ezek később ezek közös alhálózatra kerülnek. Ugyanígy kellően régen kioszott MAC címeket újra kiadják, szintén arra gondolva hogy egy nagyon öreg eszköz vagy már nem is működik, vagy cska kis eséllyel fog "találkozni" egy nagyon újjal.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!