Mikor fogunk AAA címekkel játszani ARM vagy más Risc architektúrájú PC -n?
Az apple már arm -et használ. PC oldalon is itt lenne ennek az ideje, mivel az amd64 lassú, elavult és környezetszennyező.
Ma már létezik arm alapú PC, de lassú és nem indul rajta semmilyen játék.
"Csak az már nem PC lenne..."
Miért ne? A PC definíciójában sehol sincs benne, hogy Intel x86 CPU architektúrára épülő IBM kompatibilis számítógépnek kell lennie. Szimplán ez terjedt el az utóbbi 30-35 évben.
Ahogy tudom, a cisc eredetileg azért volt előnyösebb, mert egyrészt nem volt elegendő a memória sok utasítás tárolására, másrészt a CPU -k microprogramozással készültek, mivel nem nagyon volt módszer egy komplexebb áramkör megtervezésére és ahhoz meg a Cisc előnyösebb volt.
Később aztán a helyzet változott, viszont az intelnél szerették volna, hogy a meglévő programok visszafelé kompatibilisek legyenek, így nem tértek át egy Risces utasításkészletre.
Ma ahogy tudom az van, hogy cpu mag utasításkészlete isc, viszont a cpu -ban van egy közbenső interpreter, ami kifelé egy klasszikus x86 -os interfészt mutat. Ezeket egy barátomtól tudom, lehet hülyeséget írtam.
Kérdező 7. (2021.05.05 22:27) Azért ez így ebben a formában nem igaz. El kell olvasni az intel architektura dokumentációt (régebben letölthető volt simán, most regisztrálni kell az intel oldalára, utána letölthetővé válik). Valóban mikroprogramozott a CPU de nem RISC magja van. Aki ilyet ír/állít nem ért hozzá. Elég régóta mikroprogramozottak a CPU-k, ezen felül rengeteg hardver támogatás van benne. És teljesen káosz amit írtál (már ha a saját szövegedet próbálod értelmezni):
"viszont a cpu -ban van egy közbenső interpreter, ami kifelé egy klasszikus x86 -os interfészt mutat." vö.: "másrészt a CPU -k microprogramozással készültek, mivel nem nagyon volt módszer egy komplexebb áramkör megtervezésére és ahhoz meg a Cisc előnyösebb volt."
Mi a kettő között a különbség? Az "közbenső interpreter" (ahogy te nevezed) nem más mint a "mikroprogram" ami fut a prociban.
Régi munkaállomások. De azokon nem windows futott (nagy mennyiségben).A RISC architektúra előnye ott jelentkezik amikor a proci utasításkészlete az operációs rendszer és az alkalmazások össze vannak hangolva (ezt nagyjából a korai operációs rendszerek óta tudjuk, hogy ez így hatákony). A kb. 25 évvel ezelőtti munkaállomásokon pont ezért egy az adott hardverre optimalizált unix változat futott (gyártónként eltérő elnevezéssel). Illetve ma is léteznek még RISC alapú rendszerek (pl. Pseries amit most éppen Power Systemsnek hívnak) amin futhat Linux (bár pont az IBMnél egy eléggé optimalizált Linux változat).
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!