Miben különbözik egy drága meg egy olcsó alaplap?
Bocsánat a láma kérdésért de ha van pl egy 15 ezres alaplap meg egy 50 ezres vagy 150 ezres árú akkor a drágább miben tud többet? Több csatlakozó van rajta pl több USB? Vagy beépített wifi? Több ram fogalalat?
Valaki megpróbálná nekem amennyire lehet egyszerűen leírni hogy miért van valakinek szüksége olyan alaplapra amibe ugyanazok a hardverek belemennek mint a 15 ezres be de neki mégis a 100k+-os alaplapra van szüksége.
Hogy lenne már dual channel helyett quad channel? Ma már a procikban van a memoriavezérlő... Az, hogy hány foglalat van a lapon más kérdés, de ami lapon 4 foglalat van az sem egyenlő azzal, hogy quad channel.
Amúgy a komolyabb lapokra azon íkvül, hogy szolgáltatások szintjén több minden kerül, sok esetben komolyabb hűtéssel látják el például a VRM részt, ahogy a VRm is maga komolyabb, több fázist is használnak akár. Mellé a felhasznált alkatrészek is lehetnek jobb minőségűek.
Az olcsóbb lapok is működnek természetesen minden támogatott procival pl, de egy tuning esetén már nem biztos, hogy ki tudnák szolgálni példáúl a processzort energiával stb.
Több (és újabb) csatlakozási lehetőséget biztosít, több (és jobb teljesítményű) hardver van beleintegrálva (akár a wifi, bár az asztali gépeknél nem biztos, hogy nyerő ötlet; vagy akár egy profibb hangkártya), támogatja a professzinális hardvereket is, több és gyorsabb RAM-ot támogat (akár ECC-t is), vagy esetleg képes hardware RAID-re, meg ehhez hasonló nyalánkságok.
Emellett rendszerint tartósabb és stabilabb is.
Tehát magyarul ha valaki nem akar tuningolni hanem csak adott hardvert használni amit támogat ez esetben mindegy hogy melyiket veszi?
Pl ugyanaz az intel cpu kompatibilis az olcsó meg a drága alaplappal is, akkor ha nem akar tuningolni akkor nyugodtan vegye meg az olcsót?
Hát azért ennél picit árnyaltabb a kép. Most egyszerű példa, egy 10900k.
Beleteheted pl ebbe is:
Csak más kérdés, hogy valószínű az alap órajelét tudja max tartani, boostolni alig fog, mert egyszerűen nem tudja kiszolgálni a lap, míg egy komolyabb lap esetében, akár az Intel által megadott szabvány időtartamok is ki vannak tolva vagy akár időtől függetlenül is tartani képes benne a processzor, mert a lap képes ellátni elegendő energiával anélkül, hogy túlmelegedne a VRM.
Így van, egy kisfogyasztású processzorhoz, pl egy i9 11900T-hez a legolcsóbb lap is tökéletes, hiába kerül a lap 16 ezerbe, processzor meg 160 ezerbe.
Én például innen puskázom ki, hogy az adott processzorhoz minimum (vagy maximum) milyen erős lapnak van értelme:
Egyrészt a chipset, ami különböző tulajdonságokkal ruházza fel a lapot. Olcsóbbakban tehát korlátozott a dolog.. kevesebb pci sáv, kevesebb usb, nincs raid, és hasonlók. Aztán ott vannak a csatlakozók. Egy olcsóbbon még ma is elhagyják az M.2-t, egy pci-e csatid van, esetleg még pár pci, jobb esetben egy pcie x1 ráfér még az x16 mellé. Illetve ami manapság fontos, az rgb és ventilátor csatlakozások... ventilátor még van, de sokszor nem tudják kezelni a VDC ventiket, így azokat maxon 12V-on pörgetik.
Aztán a jobbaknál már több pci sávhoz több csatlakozó mehet, lehet akár nvme m.2 raid-ed, feloldhatod a proci és ram tuningot, és ehhez jobb VRM-et is kapsz, ami nem csak az irodai prociknak tud megfelelő áramot adni, hanem a tuningolás is adott lehetőségként szerepel. Az 50-70 ezer és feletti kategóriában már tényleg csak egyedi és extra dolgok szerepelnek. Pl a mindent elviselő VRM (tuning), a különleges igényeknek megfelelő csatlakozók (pl 3-4+ pcie csatlakozó), különleges design. És hasonlók...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!