A mai modern konzolokat miért nem lehet úgy chippelni mit régen a PS1-et,PS2-őt?
*chipelni. Tanulj meg ragozni!
Azért nem, mert a másolásvédelmi technikák is egyre fejlődnek. Ezek készítői sem öltek karba tett kézzel az utóbbi 20 évben, hanem újabb, és egyre nehezebben törhető védelmi eljárásokat dolgoztak ki.
Ráadásul ma már minden online, egy online aktivációs eljárást pedig jóval nehezebb átverni, mint egy, fizikailag is a tulajdonodban levő gépet.
"Azért máig a PS2 a legtöbb példányban eladott konzol."
Oké, és ez miért is lényeges? (Tegyük hozzá, hogy abban a konzolgenerációban, amikor mindegyik vetélytársa gyengébb időszakát élte, vagy épp csak még a szárnyait bontogatta.) De nem értem, hogy mit akartál ebből kihozni.
"az is benne van ebben a sikerben, hogy olcsón is tudott rá játékot szerezni aki akart"
Azért ne kezdjük megideologizálni a szoftverkalózkodást!
Hogy mi volt a PS2 eladási sikereinek a kulcsa, az azért nem egy egytényezős dolog. Ott van az is, hogy a PS/2 három olyan konkurenst kapott a nyakába, amelyek közül egyik sem volt élete csúcsformájában. A Nintendo 64 nem volt igazán egy sikerkonzol, hiába volt meghatározó, úttörő szerepe, de a cartridge miatt drágák voltak rá a játékok, és egyébként is rémesen nehéz volt rá fejleszteni, emiatt kevesebb játék jött ki rá, mint a PS1-re. Egy konzol népszerűségét pedig tudjuk, hogy nagyban vefolyásolja a gyártó előző generációban mutatott teljesítménye. A PS1 sikere egyértelműen megdobta a PS2 iránti keresletet is. Az XBox még egy ismeretlen brand volt, a Microsoft épp csak a szárnyait próbálgatta a konzolpiacon, a Sega pedig az előző generációban csúfosat bukott Saturn kudarcát nyögte. Igazából nem volt olyan versenytársa a Sonynak, amelyiket ne fogta volna vissza az előző generációban elszenvedett hátrány, vagy amelyik ne új szereplő lett volna.
Aztán ott van az a tény is, hogy ez volt az az időszak, amikor a tech-cuccok térhódítása a legintenzívebb volt. Az 4.-5.. generációig egy konzol nagyon rétegtermék volt. Az 5., de inkább a 6. generáció hozta el azt az áttörést, hogy egy konzol már inkább tömeg-, mintsem rétegterméknek minősült. Nem azért, mert Sony, meg PS, ahnem mert egyszerűen addigra lettek ismertek a videojátékok, és addigra terjedt el ennek a kultúrája a társadalomban. Persze, hogy többen vettek PS2-t, mint Atari 2600-at, vagy éppenséggel mint a NES-t, amikor utóbbiak a létezéséről a világ 90%-a vagy nem is tudott, vagy nem is tudhatott, vagy azt sem tudta, hogy azt eszik, vagy isszák. Ha '86-ban megkérdeztél egy átlagembert, hogy mi az a NES, vagy mi az az Atari, nem tudták volna. Ma ha megkérdezel egy átlagembert, hogy mi az a Playstation, lehet, hogy most sem tudja mindenki, de a többségnek legalább van róla elképzelése, hogy az mi. Ennek ellenére 30 milliót csak eladtak az Atari 2600-ból, és 62 milliót a NES-ből, pedig nem igazán lehetett azokat a játékokat másolni.
Szóval azt állítani, hogy azért adtak el ennyi PS2-t, mert arra jól lehetett kalózkodni, eléggé kisarkított vélemény. Persze, biztos voltak, akiket ez ösztönzött a megvásárlására, de ez max. pár százalék, vagy még annyi sem.
A gyártó meg nyilván semmit nem ér vele, ha úgy veszik meg a konzolt, hogy mellé nem vesznek legálisan játékot.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!