A processzor a böngészőt gyorsíti, a videokártya a játékokat és a ram mindkettőt? Igazából tudom, hogy mindegyik számít mindenhova de ezeket gyorsítja főként?
A processzor "általánosan" gyorsít, a legtöbb feladatban részt vesz. A videokártya általánosságban 2-3D grafikus számításokért felel, de már sok egyéb számítást is le lehet küldeni a torkán. A memória csak adatokat tárol és elérhetővé tesz gyorsan a processzor (és újabban videokártya) számára.
A böngésző 2D, néha még 3D számításokat is végeztet, amihez igénybe veszi a videokártya segítségét is.
A játékok általános számításokat és a grafikus utasítások kiosztását is a processzoron végeztetik.
Önmagában az, hogy használt az alaplap nem számít a processzor sebessége szempontjából. Az viszont számít, ha a lap mondjuk a kellő mennyiségű áramot nem tudja neki leadni és/vagy túl hamar felmelegszik.
A processzor a gép agya. Minél gyorsabb, annál több műveletet tud elvégezni egy adott idő alatt. Ez határozza meg elsősorban a számítógép sebességét.
Aztán van a videokártya. Ez a cucc a processzort tudja tehermentesíteni olyan feladatokban, mint például videólejátszás, videótömörítés, grafikai számítások. Vagyis, ha van egy gyengébb processzorod, ami nem elég erős ahhoz, hogy 4K vagy 8K felbontású videókat játssz le, egy már akár alsókategóriás videókártyával ez a problémád megoldódhat bizonyos esetekben (a videókártyának hardveresen támogatnia kell azt a tömörítést, amivel a videó kódolva lett).
A számítógépeden lévő háttértár (vinyó, SSD) alapból nem elég gyorsak ahhoz, hogy a processzor közvetlenül tudjon onnan érkező adatokkal hatékonyan dolgozni. Illetve a számítások eredményeit, részeredményeit sem ott tárolja. Ezért kell egy nagyon gyors átmeneti tároló, a memória. Ez olyan, mint az emlékezeted - minél nagyobb, annál több dolgot tudsz megjegyezni. Például nem mindegy, hogyha valaki megkérdezi a TAJ számodat, akkor ki kell keresned a kártyát és elolvasnod róla, vagy emlékezetből mondod.
És akkor marad a HDD (vinyó) vagy SSD kérdés. Az SSD ma már azért kell, mert a programok betöltési idején gyorsít. Tehát hamarabb indul el a Windows, a játékod, ha SSD-re telepíted őket. De nagy mennyiségű adat tárolására viszonylag drága, ezért a családi fotókat, filmeket nem érdemes ezen tárolni. És egyébként is, egy fotó betöltési ideje nem annyira fontos tényező, mint az, hogy 1 perc alatt vagy 10 másodperc alatt indul be a géped. Éppen ezért az ilyen dolgokra sokan még mindig a hagyományos merevlemezt használják.
Szóval, ha az a cél, hogy netezz, akkor oda főleg erős processzor és sok memória kell (8 GB legalább). Játékoknál nem a processzor a fő szempont, hanem a memória és a videókártya. Ha a gépedet rákötöd a vadi új 4K-s tévédre és azt tapasztalod, hogy a 4K felbontású film szaggat és a processzorod 100%-ban terhelt... vagy a processzort cseréled egy erősebbre, vagy mehetsz abba az irányba is, hogy a videókártyára bízod ezt a feladatot - ami nem fog működni minden esetben, de leggyakoribb feladatokban, mint például YouTube lejátszás és a leggyakoribb kódolások, menni fog.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!