Jelenleg egy Western Digital blue merevlemez van a nagymamám laptopjában, de szeretném kicsit felgyorsítani neki. A kérdésben említett típusú SSD van itthon, nem tudom mennyit volt használva az SSD mielőtt hozzám került. Milyen programmal ellenőrizhetném, hogy mennyire van elhasználódva? A nagymama nem ír sok adatot, kb. évi néhányszáz fényképet és pár Word dokumentumot. Viszont fontos dokumentumokat is tárolna rajta. Megbízható ilyen célra ez az SSD?
Hdsentinel vagy barmilyen, a s.m.a.r.t adatokat kiolvasni kepes program megmondja mennyire van elhasznalodva.
A 'fontos adatokrol': azok az adatok, amik 1 peldanyban vannak jelen a mama laptopjan, azok nem fontosak. Ha fontosak lennenek, lenne roluk mentes akar felhoben (onedrive, google drive vagy barmi mas), akar egy kulso eszkozon.
2021. febr. 24. 08:26
Hasznos számodra ez a válasz?
2/8 anonim válasza:
SSD-t megnézed a fentebb említett programmal milyen állapotban van. Ha megfelel a célra, laptopból merevlemez ki, SSD be. A merevlemezt az alábbi házba beépíted és lesz plusz hely tárolni a fontos adatokat.
Köszönöm, a külső HDD jó ötlet. Az lenne még a kérdésem, hogy egy ilyen olcsó SSD nem fog elromlani 1-2 év alatt ilyen kis megterheléstől?
2021. febr. 24. 08:49
4/8 anonim válasza:
Felejtsd el az SSD-! A HDD szokkal megbízhatóbb, főleg, ha sok adatot akarsz folytonosan írni-olvasni róla. És egy hasznos tanács, bár pénzbe kerül, de minden fontos adatról DUPLA mentésed legyen! Mert, bár sokba kerül egy külső HDD, de pl olyan emlékeket, amit egy fotó, vagy videó jelent semmi sem hoz vissza, ha tönkremegy az adathordozó! Én mind a mai napig kiírom DVD-re a fontos adataimat és emellett két külön hordozható winyóra mentek. Felhőbe ne ments! Egyrészt ott az adatok nem nálad vannak, tehát netleállás, vagy a felhőszolgáltató leállása esetén nem éred el őket, másrészt mivel nem nálad vannak, nem tudod, hogy ki fér hozzá! A felhő kerülendő, főleg, ha fontos, személyes adattal dolgozol. Az offline megoldás az, ami javasolt ilyen esetben.
2021. febr. 24. 08:58
Hasznos számodra ez a válasz?
5/8 anonim válasza:
Először is, semmmivel sem megbízhatóbb egy merevlemez az SSD-nél. Míg SSD-nél pl. a vezérlő bármikor felmondhatja a szolgálatot, úgy a merevlemez is gondolhat egyet és pl. fejegységhibára hivatkozva nem működik tovább. Hogy melyik/milyen hiba gyakoribb, arról napestig vitatkozhatnánk. A tény azonban nem változik, miszerint az SSD jóval nagyobb teljesítményt képes felmutatni, mint egy merevlemez (ez ugye jelen esetben a laptop gyorsaságát is nagyban befolyásolja). Az SSD-k "szavatosságát" az írási mennyiség (TBW) határozza meg. Átlagfelhasználó ennek a csúcsát még 4-5 év után sem éri el, ha meg nem tíz-száz gigabájtnyi adatot torrentezel rajta, akkor még tovább bírja. Csupán ezekre hivatkozva nyugodtan lehet használni SSD-t adattárolásra is. Jó ötlet amit fentebb írt a kolléga a DVD írással kapcsolatban, ha ideális körülmények között vannak tárolva a lemezek, akkor sokáig megmarad rajta az adat. Felhőszolgáltatást sem vetném el, pont amiatt hogy szinte bárhol bármilyen eszközől elérhetőek lesznek az anyagok, nyílván netelérhetőséget figyelembe véve. A biztonságot illetően pedig ugyanolyan szigorú szabályok vonatkoznak a szolgáltatóra, mint a szolgáltatást igénybe vevőre, szóval emiatt nem kell aggódni.
2021. febr. 24. 10:06
Hasznos számodra ez a válasz?
6/8 anonim válasza:
#4 konkretan ostobasagokat irsz. Az SSD-k cellai valoban korlatozott szamu irast birnak ki, de a vezerlesuk ezt pontosan szamon tartja es meg az elott kitiltja az elhasznalodott blokkokat, mielott baj lehetne belole (lasd meg: wear leveling). Normal hasznalat mellett az SSD tovabb fogja birni, mint maga a gep.
Evekkel ezelott szamuztem minden gepembol (laptopok, asztali, minden) a HDD-t, es soha egy bit adatvesztesem nem volt.
2021. febr. 24. 10:20
Hasznos számodra ez a válasz?
7/8 anonim válasza:
#5
Az SSD-k MTBF-je (két meghibásodás között átlagosan eltel idő) sokkal jobb mint a merevlemezeké. Nem véletlenül szorították ki a katonai és repülőiparban a merevlemezeket.
2021. febr. 24. 12:38
Hasznos számodra ez a válasz?
8/8 anonim válasza:
#3
Lehet vele peched, de a terhelés biztosan nem vágja tönkre.
A Terabyte nagyságrendű írhatóság olyan távolságban van a nagyi felhasználási szokásaitól, hogy ha 100 évig használná, akkor sem tudná elhasználni.
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik. Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!