Mi lesz ha már nem tudják majd a chipek magok méretét csökkenteni?
Csak azt hallani 21nm,14nm,7nm....
Tényleg akkora a fejlődés mint amekkora a vízhangja?
Azért a nanométer még nem minden. :)
Az órajeleket meg már kb. egy évtizede nem tudják érdemben növelni, mégsem állt meg a fejlődés. 13 éve az akkor újként vett gépem procija 2,2 GHz-es volt. A mostani, amit 3 éve vettem, 4 GHz-es. Azaz 10 év alatt a nyers órajelet tekintve pusztán egy kétszeres szorzó fedezhető fel. Más tekintetben meg óriásiak a különbségek. 4 mag az előző gépem 1 procimagjához képest, jóval nagyobb és gyorsabb háttértárak, jóval komolyabb grafikus kártyák... De ha csak magát a procit nézzük, ott is hatalmas fejlődés volt, holott ebben az órajelben nem nagy az eltérés.
A nanométer is csak egy semmitmondó szám. Persze, lehet vele villogni, mint ahogy 5-10 éve az órajelekkel is lehetett még, de tucatnyi más tényező is befolyásolja a teljesítményt.
Akkor csinálnak több processzormagot egymás mellé/fölé rakva.
Vagy ráfekszenek az optikai chipek kifejlesztésére, amiknek nagyobb a sávszélessége.
7nm.... 5 3 1 0...!
0nm ből már végtelen sok fog elférni 1mm-en.. ;)
Teljesen lényegtelen igazából. Példának; van olyan mai intel proci 14nm technológiával ami hozza a szintén mai némely amd 7nm-es szintjét olcsóbban ráadásul. De ha visszamegyünk mondjuk 10 évet, a 6-8 magos amd procik nem hozták egy 2-4 magos intel proci szintét sem. Így nézve a dolgot, teljesen irreleváns a specifikációkat nézegetni a papíron, lehet hogy jövőre olyan procik lesznek amik 1.3GHz órajelen verik a mostani 4.7Ghz-s procikat.
(A példák véletlenszerűen, tények alapján lettek írva, nem márkahűségből -félreértések végett)
Eddig sem a fizikai méret csökkenése hozott gyorsulást, attól csak olcsóbb és energiatakarékosabb lett minden. Több tranzisztor többet tud számolni, ennyiről van szó - attól hogy nem lesz kisebb egy tranzisztor még lehet többet egymás mellé tenni. Nyilván itt inkább előbb mint utóbb futsz bele a melegedés\fogyasztás problémájába, de azt meg kordában lehet tartani az amd infinity fabric megoldásával - meg ha majd lesz nvidia\intelnek sajátja akkor azzal.
#5 kényelmesen kihagytad azt a tényt, hogy a kvantumszámítógép nem egyértelmű evolúciója egy ma kapható processzornak. Vannak dolgok amikben sokkal gyorsabb, és vannak dolgok amikre teljesen alkalmatlan, teljesen más a kettő. Ahogy a videkártya sem helyettesíti a cpu t, úgy ez sem fogja. De még ha egyszerűen csak sokkal gyorsabb lenne mindenben sem állna rá át a világ nagyon sokáig, teljesen más működési elve miatt kézzel kell újraírni minden szoftvert rá, ez kb meg is ölte a gyors(értsd, első működő, kapható, olcsó típus megjelenése után követő 10+ évben) elterjedésének esélyét.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!