Mennyit számít FPS játékban (konkrétan leginkább Apex Legends), hogy 144HZ-es, vagy 240Hz-es monitorom van? A 144Hz bőven elégnek tűnik, eddig csak 60Hz-es monitorjaim voltak. Ezt a típust szeretném megvenni: [ LG 27GL850-B ] Jó választás lehet?
Nana, itt nagyon kevered az fps-t a képfrissítési rátával. A kettő nem ugyanaz, noha összefügghet (egyező képfrissítés mellé egyező fps a legideálisabb).
A Hz (avagy refresh rate, frissítési ráta) egy olyan érték, ami megadja, hogy a monitor másodpercenként hányszor frissíti a tartalmát, a kiküldött adatot (amiből a képet megalkotja), kevésbé közérthetően (de pontosabban) fogalmazva pedig hogy hányszor frissíti a megjelenítő a buffert másodpercenként. Buffernek nevezzük azt az ideiglenes tárolót, ami arra szolgál, hogy az adatot továbbítás vagy fogadás előtt ideiglenesen eltárolja. Így ugye máris összeáll. Ha frissíti a buffert, új adatfolyamot indít útnak a monitor a megjelenítő panelre, tehát frissül a monitor tartalma.
Ezzel ellentétben a frame rate per second (fps, képkocka másodpercenként) egy olyan érték, ami azt adja meg, hogy másodpercenként hány képkocka rajzolódik ki.
Mindjárt írok egy példát és akkor megérted, hogy miért fontos a kettő közötti különbség. Ha egy megjelenítő 24fps-el jeleníti meg a tartalmat, de amúgy ez a megjelenítő 60hz-es (vagy 75Hz), akkor ez azt jelenti, hogy a megjelenítő 60-szor frissíti a buffert, tehát a buffer-ben tárolódó adott 1 képkockát 60Hz esetén kevesebb, mint 3x küldi ki a megjelenítő panelre, 75Hz esetén meg valamivel több, mint 3x. Ezért alakulhatnak ki különféle anomáliák egymással nem arányos Hz-fps értékek esetén, mint pl. a példában is, amit vagy észreveszel mert jó hozzá a szemed, vagy nem, vagy épp nagyon zavaró, vagy nem.
Ha ugyanezen példánál maradunk, de mondjuk 24 helyett 30fps-el számolunk, akkor az 60Hz-en pont kétszer kerül kirajzolásra, így pedig nem fog összecsúszni a soron következő képkockával, mivel pont belefér kettő bufferfrissítésbe.
Most hogy érted mi a különbség a kettő érték között, mit is szeretnél pontosan? Hogy szépen, anomália-mentesen jelenjen meg a tartalom 60fps-el, vagy esetleg 144fps-re merészkednél?
Ja, amúgy jobban átolvastam a kérdést. Érzetre 60 és 90Hz között mondja meg a különbséget még egy laikus is, 60-75 között sokan nem látnak szinte semmi különbséget. Egy olyan 120Hz-től kezdve már nem igazán látszik a különbség, talán még 120 és 144Hz között van valami, de nem biztos. Tehát egészen 144Hz-ig ha +30Hz-et ugrasz legalább, az azért észrevehető.
Egy biztos, a 60-ról váltás legalább 90Hz-re nagynak fog tűnni és sosem akarsz majd 90 alá menni.
Köszönöm a válaszokat!
#1/#3: G-Synces a monitor. Szóval, tudtommal ilyen problémák nem léphetnek fel. A gépem kihajtja Apex-ben a 160-180 FPS-t, ezért tervezek nagyobb frissítési rátájú monitort venni, a mostani monitorom (1080p, 60Hz, 32" szóval még túl nagy is) elég durván látszik is, hogyha magasabb jóval a másodpercenkénti képkockaszám, mint a monitorom frissítési rátája, ezért 60FPS-re lockoltam inkább. Elég komolyan veszem ezt a játékot, szóval tényleg a legjobbakat akarom hardverek terén kihozni az egészből, mivel magában a játékban szerzett gyakorlat mellé szükséges egy b4szó gaming setup:D A kérdés konkrétan az lenne, hogy mennyit számítana, hogy 20-30 képkockával többet tudna megjeleníteni a monitor, mennyivel lenne folyamatosabb a kép? Konkrétabban pedig az, hogy megérné-e feladni az IPS számomra sokkal jobban tetsző színvilágát azért a +20-30 FPS-ért, amit ki tud hajtani a PC-m. A másik monitor, amit néztem, az csak 1080p, és VA panellel van szerelve, viszont 240Hz-es és szintén G-Sync kompatibilis. Ez viszont 1440p, IPS, de "csak" 144Hz.
144Hz felett nem feltétlen fog látszani a különbség, mint mondtam, mivel az már sokkal kisebb mértékű ugrásnak számít. Vagyis hát na, inkább közelít az emberi szem határaihoz, azért mégkevésbé észrevehető a különbség 144Hz és 240Hz között.
Amit még megjegyeznék, hogy a 240Hz már baromi drága és a kis gépigényű esport címeken kívül kevés olyan game van, ami stabilan legalább 240fps-en pörögne. A te példád is jól mutatja, nálad sincs meg a 240fps, erre pedig így eléggé pénzégetés lenne 240Hz-es monitort venni.
Ekkora képfrissítésű monitort csakis akkor vennék, ha mellé valami baromi drága, több havi fizetésbe kerülő gépet tudnék összedobni és még akkor sem lehetnék biztos, hogy minden game-ben mindig maximálisan ki tudnám használni a monitort, sőt. Esélyes, hogy így is nagyon sok game nem érné el a 240fps-t. Hisz na, a csúcs a piacon az RTX 2080Ti manapság, de sosem láttam még olyat, hogy akár egy ilyen kártyával is 200 fps közelébe jutottak volna komolyabb játékokban, nem hogy 240.
Szerintem érdemesebb lenne egy 144Hz-es IPS paneles monitort választanod inkább, én legalábbis tuti nem vennék TN paneleset soha, még a nagyobb képfrissítésért sem.
VA panelt nem szokás FPS játékokhoz venni, mert a VA-nál a legnagyobb a késleltetés. Hiába jeleníti meg 240 FPS-t, ha közben le van késve arról mit kéne mutatnia és FPS játékoknál elég gyakran pont ez az 1 tized másodperces csúszás az, ami különbség élet és halál közt.
Különbséget 144 és 160 Hz közt szerintem nem fogsz látni, nyugodtan maradhatsz 144-esnél. Oda már igen sas szeműnek kell lenni, hogy ezeket kiszúrd (sokan meg rámondják, aztán mégse tudják milyet néznek).
Egyébként a VA, IPS, de még a TN panel esetében is beállítás kérdése, van jól beállított TN panel ami veri színhűségben a gyárilag beállított IPS-t, ne feltétlenül ez legyen a szempont. Én pl éjszakai módban használom fixen a monitoraimat, ami azt jelenti, hogy inkább kékes a színe, cserébe nem veri szét a szemem ha 2 óránál tovább kell néznem.
Ha pedig tényleg a vesszőparipád a színhűség, akkor lehet elfáradni az oázis computer-hez akik kimennek házhoz és 10e körül beállítják a valódi színhűséget.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!