Hogyha építesz otthon egy saját asztali PC-t, hogyan választod ki a komponenseket úgy, hogy biztosan kompatibilisek legyenek? Mikre kell figyelni, mi az, ami elhanyagolható?
- Processzor/RAM foglalat
- Tápegység elég teljesítményt tudjon
- Procihűtő rámenjen a processzorra (de a legtöbb procihoz már gyárilag adnak hűtőt)
- Gépházba beleférjen minden
Ma már sokkal kevesebb kompatibilitási gond van, mint régen, inkább arra kell figyelni, hogy minden alkatrész jó minőségű, jó ár-érték arányú legyen: az alaplap VRM-je ki tudja szolgálni a processzort, a processzor és a videókártya erőssége a felhasználásnak megfelelő, a RAM-ok órajele (főleg Ryzennél) lehetőleg minél magasabb, a tápegység lehetőleg minőségi, SSD pedig mindenképp kell.
Minden fontos, de talán a legfontosabbak:
1) alaplap - cpu - ram
2) cpu - cpu hűtő
3) alaplap - vga
4) táp - minden preiféria
Ez nem jelenti, hogy pl kevésbé fontos a táp, hiszen minden perifériaelemet ő lát el árammal, és egy gyenge minőségű cucc hamar tönkre tudja vágni a drága alkatrészeket, vagy egyszerűen csak instabillá teheti a rendszert.
Random gondolatok multitasking közben:
Minden olyan háznak amit érdemes is megvenni a gyártói honlapján egyértelműe fent vannak a méretei, a CPU hűtőmagassága és a videókártya hossza a fő dolog amit nézni kell. Illetve a kiszemelt alaplap belemegy-e. Mint a ATX, MATX, ITX szabvány. Nagyon kicsi házaknál már a videókártya vastagsága is fontos.
Ha a ház tetejére tennél vízhűtést akkor annak kell hely rendesen, ne akadjon össze mondjuk a rammal.
Aztán a táp méretszabványa (ATX) és a tervzett nem M.2-es háttértáraknak való hely. Bár egy mezei satás SSD-t tényleg bárhova tehetsz.
Alaplapnál megint csak gyártói oldalon nézd meg van-e elég ventilátor csatlakozó, ha nincs akkor okoskodni kell vagy lemondani a szabályozhatóságról és a tápra kötni egyenesen.
SATA vagy M.2 SSD hely legyen elég, az M.2 SSD-t veszel akkot nézd meg milyen csatlakozókat kapcsol ha az alaplapon.
Ne vegyél 4 darab RAm modult ha csak 2 hely van az alaplapon.
Alaplapi támogatási listában ott vannak a támogatott RAMok és Procik, van amikor csak bizonyos BIOS verziól támogat egy procit a deszka. Fontos, hogy a RAM támogatási lista csak egy tesztelt ez tuti működik lista, tehetsz bele másfajtát is. Ha nincs fejlettebb BIOS frissítési technológia a deszkán akkor egy régebbi procival kell előtte frissíteni a lapot.
Vannak táp sorrendek "PSU Tier List"-ek illetve PSU calculátorok ha nem tudod milyen és mekkora teljesítményű tápot vegyél. Személy szerint elkerülnék mindent ami nem legalább B osztályzatú egy ilyen tier listen, ha új gépet építek. A tápnál a videókártyáa mehet 0 kábel vagy pedig 6 vagy 8 pines PCI-E tápkábel, a 6+2 az teljesértékű 8 pines, csak össze kell pattintani. Nagyon olcsó tápoknál van mikor nincs elég csatlakozó egy többet fogyasztó videkártyához.
Videókártya vásárlásnál érdemes előre kitalálni a cél felbontást, képfrissítést, ha játék a cél, egyébként meg csak a monitorok catlakozója a fontos. Integrált videókártya esetén viszont belefuthatsz az előbbi kettő tulajdonsáágból korlátozásokba. a DVI csatlakzóból nagyon sokféle van, nem elég csak a DVI-t megnézni a két eszközön.
A CPU hűtőknél van mikor kell egy plusz keret az újabb foglalatokhoz, ne csak a bolt de a gyártói oldalt is nézd meg, mit támogat.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!