Ryzen 5 3600x beállítások?
Vettem egy b450-es alaplapba egy új ryzen 5 3600x processzort, 2x8gb 3000mhz ram-mal.
Az a helyzet, hogy sosem volt még ryzen processzorom és nem igazán tudom, hogy hagyhatom-e gyári beállításokon?
Állítanom kell valamit, ha igen mit és hol? Elég kezdő vagyok ehhez, csak szeretnék egy stabil, hosszú életű rendszert a gtx 1070Ti mellé.
Néztem youtube videokat, de ez a Ryzen master nem igazán fekszik, nem nagyon értem ezeket. Láttam ram-mal is kéne csinálni valamit, mert alapból nem 3000mhz-en pörög állítólag. Ezekben kérnék segítséget.
Nyilván normál esetben nem kell semmit sem állítgatni, ha gyári értékeken és tulajdonságokkal akarja használni az ember. A memória esetén az XMP profilt engedélyezni kell az UEFI-ben ha csak alap órajelen akar menni a memória és kész. Persze utána lehet ügyeskedni attól függően, hogy mit akar az meber. Memóból vehettél volna 3200MHz-es modulokat, mert hivatalosan azt támogatja (OC-vel biztosan bír többet is), igaz ha megy 2933 vagy 3000-en az sem nagyon nagy érvágás szerintem, de ezek a procik szeretik a gyors memóriát. Ha nagyon nem is érezhető, azért mérhető a különbség. Játékoknál is játék függő, hogy ez mennyire számít. Van ahol a 2666 és a 3600-os modulok között is alig van néhány százalék különbség átlag FPS-ben, de van ahol 8-10% is összejön a gyorsabb memó javára.
Kérdés, hogy a CPU-t akarod-e tuningolni vagy engeded-e neki, hogy magát boostolja, ha jók a hőmérsékletek (ergo jó hűtő van rajta)....ez lényegében egy gyárilag tervezett alap túlhajtás. Nekem régebbi Ryzen procim van, de a gyárinál jobb hűtő ez esetben azt jelenti, hogy a minimális órajel is 12,5%-kal magasabb, mint a gyárilag ráírt, még komoly terhelés alatt is. Ehhez nekem nem kellett csinálnom semmit csak ráraknom egy jobb (de még csak nem is túl drága vagy hatalmas) hűtőt. Persze ilyenkor átlépi a gyári 65W TDP-t, de hát ezzel sincs gond, gondolom a 95W-on belül marad mindenképpen, amit simán elbír a lap, a táp és a hűtés.
Normál esetben a processzor az egyik legtartósabb hardver a gépben, nem hiszem, hogy aggódni kéne azon, hogy nem lesz elég hosszú az élettartama...addig még 3x lecseréled. Ha meg akarod nyúzni (a leírás alapján nem), azt is lehet ésszel és körültekintően csinálni, de nyilván abban már van kockázat. Magától nem fog kinyíródni, plááne úgy, hogy előírásszerűen összeszerelted, majd bekapcsoltad, de valami elfelejtettél beállítani...ilyen biztosan nincs egyik processzornál sem. :)
ha alapbol nem igy alt be akkor valami gond van
vagy gephazzal vagy tapegysegge, elsosorban
es persze mellette alaplappal
bios resetet probald meg es ha van bios frissites azt is
ha neked nem megy olyannak kell akinek megy, sajnos ez van
emelett valoban bios(uefi) piszkalas a tokeletes (mar ha tudod mit csinalsz) nem pedig a programos
de igazabol ha videokbol nem erteted meg akkor vagy rossz videot neztel vagy hat ezek nem neked valo dolgok, sok idot kell raszanod hogy tanulgasd akkor ha valoban szeretned es nem "idegesitenek" ezek az informaciok
#5 tehat #6 alapbol igy kellene kezelje lap a hutot, dinamikusan, ahogy procit is (orajelek stb.)
ha neked maxra lovi be uresjaratban is akkor biztos gond van valamivel
meg lehet az is rosszul lett osszeszerelve rossz a hutes tehat
Ha ráküldesz egy kis CPU benchmarkot és gyorsan szökik a hőmérséklet felfelé.
Ha nem vagy nagyon elveszve a BIOS/UEFI világában, akkor nyugodtan kukkants be. Sok dolog egyértelmű, például, hogy milyen teljesítmény profil van kiválasztva, miként van beállítva a fordulatszám szabályozás stb.
De normál esetben valóban így kellene lennie már alapértelmezett beállításokkal is, max finomhangolni kell rajta, ha valaki igényli...
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!