Létezik statisztika arról évekre visszamenőleg hogy mennyi az x64 vs x32 PC-t használók aránya?
Az is elegendő lenne ha az oprendszerek (főleg a domináns windowst) használóknál látnám hogy alakul a két platform (32 bit és 64 bit) aránya valami ehhez hasonló grafikonon: [link]
Maga a hardwer érdekel, de nyilván ha csak a böngészők x32 vs x64 arányát mérték az is megteszi.
Így van. A még használatban levő x32 gépek aránya érdekel.
Miért ad ki a Microsoft x32 oprendszereket? Ez az emberek hány % át érinti?
A Linux disztrók már kezdenek leállni az x32 kiadással. Ez az emberek hány % át érinti?
16-bites alkalmazásokat lehet futtatni 32-bites rendszeren, de 64-bites rendszeren nem.
Az ilyen adathalász weboldalakból gyűjtött statisztika meg nem reprezentatív, legfeljebb a böngésző gépekre ad egy képet, nem az összes aktívról.
"A még használatban levő x32 gépek aránya érdekel."
Erről szerintem nehezen fogsz hiteles statisztikát találni. :) Bár tekintve, hogy már kb. 15 éve egyeduralkodóak a 64 bites gépek; 10 éve meg már nagyítóval kell keresni, hogy találj egyet... úgy sejtem, olyan 1% körüli lehet a 32 bites gépek aránya.
A 32 bites rendszereké némivel magasabb, tekintve, hogy sok 32 bites rendszer 64 bites vason fut.
"Miért ad ki a Microsoft x32 oprendszereket?"
Mert lehet, hogy valakinek ez kell. :) Bár elég ritka, hogy valaki 16 bites szoftvereket futtasson, de nem elképzelhetetlen. Olyankor nagyon jól jön. Meg gyengébb rendszeren lehet, hogy felesleges is, legalábbis amikor még nem volt jellemző, hogy egy szoftverből csak 64 bites változat kerül piacra, akkor mondjuk egy 3 GB RAM-mal szerelt gépre tök mindegy volt, hogy 32, vagy 64 bites rendszert teszel-e.
"A Linux disztrók már kezdenek leállni az x32 kiadással."
Pedig pont, hogy a Linux gondozza életképesebben a 32 bites platformot. Igaz, vannak disztrók, amik már csak 64 bitre jönnek ki. De azért Linux Mintből létezik még 32 bites kiadás, LMDE-ből szintén, Ubuntuból is (meg az egész Debian-családból), OpenSUSE Tumbleweedből is, szóval azért még nem egy halott rendszer. Holott pont Linuxon kevésbé érezhető a váltás, hiszen amellett, hogy ideális esetben a 32 bites szoftver fut 64 bites rendszeren is, szinte minden Linuxos programnak létezik 64 bites portja. Amit friss telepítéskor általában nem is kell külön összevadászgatni, hiszen általában repóból telepít az ember. :)
Ja, és a 32 bites Linux képes kezelni a PAE-t, amivel lazán tud 4GB-nál nagyomm RAMot is használni.
Szemben a Windows, ahol 4 GB RAM már csak nyöszörgésre elég, és a 32 bites rendszer így is általában csak 3-3,5 GB-ot lát... nem véletlen, hogy a MS nem erőlteti ezt az architektúrát. Nem lennék meglepve, ha Linuxon tovább élne a 32-bites architektúra, mint Windowson.
"16-bites alkalmazásokat lehet futtatni 32-bites rendszeren, de 64-bites rendszeren nem."
De lehet az ingyenes DosBox vagy a VirtualBox szoftverek segítségével, de van több ilyen sw is.. Ez nem lehet ok.
#5
Mindez jó lehet, amíg nem egy speciális ipari célra kell használni az adott gépet. Pláne, ha valami egyedi célhardver is van. Ott rökön is lőtted magad a virtualizációval. Nem véletlen, hogy az ipar egyes területein még tartanak 20-30 éves gépeket is. 486-osokat ilyan célokra 2008-ig gyártottak is.
#1: "10-15 éve már csak 64 bites architektúrát gyártanak"
#16: "speciális ipari célra kell használni az adott gépet"
Tehát a 15 évnél öregebb ipari PC-k miatt..?
Azokat is csak akkor érinti ha internetre vannak kötve.
Minap láttam a KFC-ben egy lefagyott tapizós pénztárgépet: winXP volt rajta. Mivel nincs interneten nem számít a frissítés hiánya, meg ugye 'ipari' is. Nem nekik készül a win10x32.. ;)
A Windows10 már nem támogatja tovább az x32 arhitektúrát.
2019-ben adták ki az utolsó 32 bites wint..
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!