Milyen szoftverekkel érdemes jól bánni?
Az access-ben az elvet érdemes lehet megtanulni, mert azt más adatbáziskezelőknél is felhasználhatod, de 15 év alatt még sehol sem láttam, hogy használták volna.
Sharepoint: megintcsak az elv az érdekes. El lehet játszadozni vele és már láttam olyan céget, amelyik komolyan használja. De azért nem ölnék bele sok időt, nem elterjedt.
Excel-ben ha tudsz makrót írni (VBA), akkor az viszont NAGYON hasznos tud lenni. Plusz a VBA-t felhasználhatod pl az outlook-ban is meg a többi office programban.
Persze ez már programozás, nem konkrét szoftver, de szerintem ebbe érdemes időt fektetni.
Munkahelyeken a word és az excel abszolút alapszintű használata szokott lenni a követelmény. Esetleg még powerpoint.
Az alapvető irodai szoftvereket (szövegszerkesztő, táblázatkezelő, esetleg bemutatókészítő) mindenképp érdemes meg- és kiismerni.
Szándékosan nem Wordöt, Excelt, meg PowerPointot mondok, mert az igazi tudás az, amikor magát a technikát sajátítod el, és nem egy-egy szoftver egy-egy verziójának a működését tanulod be. Egyrészt időnként újabb és újabb verziók jelennek meg, másrészt meg ki tudja, hogy az adott munkahelyen ugyanazt a szoftvert kell-e majd használnod. (90%, hogy igen, de láttam már rá példát, hogy valahol LibreOffice-ban, vagy Google Docsban dolgoztak.)
Az Accesst én inkább oktató-, illetve hobbi-szoftvernek tekintem, ezzel ellentétben sajnos a Microsoft pont, hogy nagyon komoly piaci szoftverként promózza. Saját magadnak, a munkád megkönnyítésére nyugodtan használd, de magát ezt a szoftvert esélytelen, hogy éles munkakörnyezetben bármikor használnod kelljen. Az adatbáziskezelés elvi alapjaival viszont egyáltalán nem hátrány, ha tisztában vagy.
SharePoint alatt gondolom, SharePoint Designert értesz, ami igazából bohóckodásra jó, de még tanulásra is alkalmatlan. Persze, meg lehet vele oldani az érettségi feladatok többségét... csak ezzel pont a webszerkesztés tananyag célját tipossuk páros lábbal. Ugyanis a cél az lenne, hogy a tanulónak legyen némi rálátása az egyébként egyáltalán nem horrorisztikus, és még csak mennyiségre sem hatalmas HTML leíró nyelvre, illetve érintőlegesen a CSS-re. (Aki azt mondja, hogy az a 15-20 HTML-elem, meg az a max. 10 CSS-tulajdonság, amit tudni kell, az sok, az elmélekdjen el rajta, hogy egy-egy átlagos idegennyelvi szódogában ennek a töbszörösét szokták kérdezni, mégsem lázadoznak, hogy fú, az mennyire sok. Ráadásul erre ha úgy vesszük, van 4 év...)
Ehelyett mi van? Ügyetlenkedjünk olyan vizuális webszerkesztő szoftverekkel, ami egyrészt nem más, mint egy rigolyásabb szövegszerkesztő, másrészt amit aztán tényleg sehol nem használnak, harmadrészt pedig: amivel így pont a lényeget sikerül elfedni.
Arra jók ezek, hogy ha egy hosszabb szöveget kell weben publikálni, azt megformázd vele. Vagy ha tényleg minden komolyabb célt mellőzve laikusként össze kell dobni egy alibi-weboldalt. De aki laikus, az úgyis valami Wix- vagy blogger-szerű félkész szolgáltatást használ, aki kicsit hozzáértőbb, az meg 5 perc alatt felrak egy Drupalt vagy Wordpresst. Na mindegy, ez az én véleményem. :)
A tapasztalatom az, hogy egy levelezőszoftvert (nem webszolgáltatást!) is jó, ha ismer az ember. Mondjuk Thunderbird, vagy rosszabb esetben Outlook. Igaz, ennek a használata aztán végképp nem atomfizika. ;)
Ennél többet viszont az adott munkahely ismerete nélkül nem lehet általánosságban mondani. Illetve talán csak annyit, hogy a kompetencia az igazán fontos. Hogy feltaláld magad, ha számítógép elé ülsz.
Ami pedig személyes tapasztalatom: szövegszerkesztésből a körlevélkészítés kifejezetten hasznos tud lenni, ellenben sokan még a fogalmát sem ismerik.
Táblázatkezelésből pedig valóban hasznos tud lenni a VBA, amivel saját függvényeket tudsz írni, de őszintén: ez sehol nem elvárás, és nem is hinném, hogy sok olyan feladattal fogsz találkozni életed során, ahol enélkül nem, vagy csak nagy macerával oldhatnál meg valamit.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!