Mire jó egy ilyen itthoni szerver? Hogy működik ez?
18 éves tesóm még tavaly előszedte a pincéből az öreg gépét, rendelt bele 2x2TB HDD-t, Aliexpressről rendelt valami 32GB-os SSD-t arra feltelepítette a Windows 7 Pro x86-ot.
Valahogy úgy van megcsinálva, hogy a házban található összes gépen, okos TV-n elérhető a gép. Ha valamit húzunk le torrentel nem az adott gépre tölti le, hanem automatikusan erre a szerver gépre. Miután lejött a film nem kell USB-re másolgatni, elérhető a TV-n vagy akármelyik gépen (tv-ben belemgyek a média lejátszóba, ott automatikusan kiugrik mind a 300 film ami a gépen van és tudok közülük válogatni hogy mit nézzek).
Továbbá tesóm ezen tárolja a programok/játékok telepítőit, sulis cuccait, anyu a munkás dolgait...
A gépben totál nincs semmi, a DVD olvasó ki van kötve, az előlapi ledek kikötve, a hátsó ventilátor kikötve, videokártya kiszedve, csak a processzor hűtő ventilátor megy rajta. Nincs rá kötve se monitor semmi, csak az áramkábel megy bele meg netkábel.
A gép be van téve a szekrény és a fal közé, a tetejére vannak pakolva mindenféle könyvek, papírok... Éjjel nappal megy a gép, soha nincs kikapcsolva. Ha valamit szeretne azon a gépen megnézni akkor TeamViewerrel csatlakozik rá.
Egyszer az ő gépéről én is kiváncsiságból rácsatlakoztam, bejött az a Windows ami rajta van. Nem volt rajta se böngésző, semmi programok, csak totál XP kinézetű win 7, fekete háttér, a dátum az valahogy 2006 volt rajta...
Akkor most mire is jó ez a gép? Mi célt szolgál, miért nincs rajta semmi program, se monitor, egér vagy billentyűzet?
Ezt húgy hívják, hogy fájlszerver, hálózatra csatolható tároló (Network Attached Storage).
"Mi célt szolgál"
Alapvetően állományokat oszt meg több, együttműködő ember - ez lehet egy család, egy vállalat, egy iskola.
Másrészt olyan hálózati műveleteket - állományok letöltése, feltöltése, megosztása - végez, amiért nem akar jaaz ember bekapcsolva hagyni az általában nagyobb fogyasztású gépét, nem akarja este is járatni.
Kaphatóak külön kis fogyasztású célhardverek e célra - ilyeneket gyárt a D-Link, a Zyxel, a Qnap, a Synology. Van bennük egy kis fogyasztású processzor, RAM, egy beépített Flash-meghajtó - erre kerül az operációs rendszer (általában valamilyen Linux vagy BSD alapú rendszer egyedi webes felülettel, egyedileg összeállított és kiegészített szoftverkörítéssel) - 1/2/4/8/16... merevlemez rekesz (ezeket fel lehet tölteni külön vett merevlemezekkel). A tesód mindezt a meglevő, hozzáférhető alkatrészekből alkotta meg.
Azért "nincs rajta semmi program", mert nem kell, csak feleslegesen terhelné a gépet. (Ha a tesód még ügyesebb, az asztali operációs rendszernek és nem szervernek szánt Windows 7 helyére felrakhat egy parancssoros felületű minimál Linuxot - mondjuk egy Debian-t netinstall változatban - azt a legszükségesebb csomagokkal kiegészítve még inkább hatékonyabb lehet).
Azért nincs rá csatlakoztatva "se monitor, egér vagy billentyűzet", mert nem kell előtte ott ülni - így kezelhető bármelyik gépről - akár távolról is.
Köszi a választ.
Érdekes számomra, hogy tényleg egy öreg 2004-es gép tényleg megfelel erre a célra, minden gond nélkül működik. Egyszer valami állított a Bios-ban, hogy áramszünet esetén ahogy visszajön az áram automatikusan beinduljon a gép.
Mindig azt hittem szerver csak ilyen marha drága, speciális gép lehet, erre még egy ilyen öreg "vacak" is jó.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!