Szeretnék professzionális szinten szervereket üzemeltetni, mit kell hozzá tudnom?
Melyek azok a területek, amelyeket mindenképpen ismernem kell, milyen forrásokat ajánlotok tanulásra?
Főleg a Linux szerverek érdekelnek, azokból is Debian és Ubuntu disztribúciók leginkább.
Szeretnék mondjuk routereket is beállítani, meg ilyesmi. Ehhez mit kell tudnom, és honnan érdemes tájékozódnom?
1. Tanulj meg angolul. Legalább dokumentumolvasási szinten.
2. Tanulj meg önállóan keresni, problémát megoldani.
3. Gyakorolj! (Ez nagyon lényeges!!!) Például virtuális gépbe telepíts fel Linuxot, próbálj rá például web-/levelező-/fájlkiszolgáló-/DNS-/DHCP-/egyéb szervereket telepíteni rá, vannak
4. Szakképzés szempontjából:
* létezik a felnőttképzés keretén belül egy
544 81 06 számú "Informatikai rendszerüzemeltető" nevű OKJ-képzés
* létezik felsőoktatás keretén belül mérnökinformatikus képzés, melynek része az előbb említett rendszergazdai képzés
* léteznek gyártói képzések - például:
- Cisco
- Microsoft
- Mikrotik
- Linux Foundation
- Linux Professional Institute
- Redhat
- Oracle
- VMWare
satöbbi...
3. ponthoz kiegészítés:
..., vannak a routerek/hálózati rendszerek kialakításához/szimulálásához szükséges szoftverek - akár Linux, akár BSD alapon is - mint például az OpenWRT, LEDE, Mikrotik RouterOS, satöbbi ( [link] )...
Mindenek előtt ismerned kell iszonyatosan alaposan azt a rendszert, ami a szervereken fog futni. (90%, hogy valamilyen Linux, de nincs kizárva, hogy valaki Windows szervereket (is) üzemeltessen.)
Ez nem azt a szintet takarja, amikor a mindennapi Facebookozást, emailezést, Youtube-nézést csont nélkül meg tudod oldani Linuxon, hanem annál nagyságrendekkel magasabb szintet. Lásd át az egész rendszert, legyél képes konfigfájlokban turkálni, jogosultságokat kompetens és logikus módon beállítani, stb.
Legyél tisztában a hálózatokkal! Nem csak olyan szinten, hogy egy kommersz routerben be tudod állítani a LAN és WAN IP-ket, hanem mondjuk ha mondok egy B-osztályú IP-címet, megmondom, hogy a vállalatnak hány telephelye van, és melyiken max hány gépet fognak használni, akkor ebből képes legyél megmondani, hogy milyen hálózati maszk kell, és milyen IP-címeket használhattok.
Emellett tudj rendesen bekonfigurálni egy hálózatot, proxyt, tűzfalat, akár egy CISCO router segítségével, akár Linux alapokon.
Mondjuk ez a szerverüzemeltetéshez annyira nem égető dolog (kivéve a tűzfal része), de ha hálózattal is akarsz foglalkozni, akkor kulcsfontosságú.
- Legyél tisztában a hálózatbiztonságot érintő kérdésekkel! Ne okozzon gondot biztonsági mentést készíteni egy rendszerről! Illetve legyél felkészülve a különböző támadások kivédésére.
- Na, meg azért a hardveres dolgokban sem árt, ha otthon vagy. ;)
Illetve még biztos van valami, amit kihagytam...
De a legfontosabb: legyél képes tanulni, és problémát megoldani! Rengeteg olyan helyzet lesz, amit soha nem tanultál, de mégis meg kell tudnod oldani.
Tanulási forrásnak meg elsősorban a rengeteg gyakorlást tudom javasolni. Ahogy írták előttem: a különböző emulátorok (pl. VirtualBox) nagyon jók "homokozónak", ott bátran próbálkozhatsz, kárt legfeljebb az emulált rendszerben okozhatsz, amit ugyebár bármikor újrarakhatsz. :)
Jónéhány könyv is van, amiket érdemes áttanulmányoznod. Hálózatépítés otthonra és kisirodába; Linux biztonsági eljárások; vagy pl. ez a jegyzet: [link]
Meg persze lehetne még ezernyi másikat említeni, de így hirtelen ezek jutottak eszembe.
És ami a legfőbb, hogy akarj tanulni! Aki csak muszájból rágja át magát egy-egy szakkönyven, abból soha nem lesz jó informatikus. De akinek felcsillan a szeme, ha valami új dologgal megismerkedhet - még ha nem is tartozik szorosan a szakmájához -, az jóval nagyobb esélyekkel indul.
Meg persze ha valamit nem tudsz, akkor keress, kérdezz, informálódj! Bár én azt mondom, hogy egy tanárnál, meg egy jól megszerkesztett könyvnél nincs jobb tanulási segédeszköz, de sajnos az informatika világában ez nem áll mindig rendelkezésre. Így elengedhetetlen, hogy ha valamit nem tudsz, akkor rá tudj keresni weben, fórumokon, stb. Ezernyi tutorial, oktatóvideó, stb. lelhető fel az interneten.
Otthon ezt a tudást nem fogod elsajátítani. Masszív alapokat (nagyon alapokat) igen, de attól, hogy 1-2 virtuális gép jól működik, egy adatközpontban csak forgatod a szemed, kettőben meg ...
Keress egy jó munkahelyet, ahol vannak eszközök, viszonylag nyugisan lehet dolgozni, és nem szedik le a fejedet, ha valamit 2 napra taccsra vágsz. Én ezeket az alapokat pl. egy nagyobb középiskolában szereztem meg: sok felhasználó, sok igény, (viszonylag) sok szerver, nagy „játéktér”. Sokat nem fizettek, viszont kb. azt csináltam a rendszerrel, amit csak megálmodtam. 5 év után léptem, most senior mérnökként azt hiszem, megérte.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!