Programtervező informatikus vagy rendszergazda?
Nem a végzettségtől függ, hogy mit fogsz csinálni később, hanem attól, hogy mibe mélyedsz el magadtól. Avagy mivel szívtál sokat.
Én papíron "Programtervező Informatikus" szakot végeztem el Szegeden, illetve fejlesztőként dolgozok, de idehaza DevOps (docker, GitLab, ...)-al kísérletezgetek VMware által kreált virtuális linux szerver gépen.
Ez persze már közelebb áll a rendszergazdai dologhoz, de inkább a fejlesztő és a rendszergazda között van.
Tehát ne variálj. Ne a végzettségre fogd a szakirányt, ha meglehet tanulni önerőből.
Megmondjam őszintén DevOps képzést nem igazán láttam még. Bár biztos van. :)
rendszergazda: nagyon antiszociális munkakör, minden munkatárs legelőször őket zaklatja különféle viselhető-elviselhetetlen stílusban, sok türelem szükséges, mert gyakran dühös emberekkel kell foglalkozni, ami nem is a te hibád volt...
Programtervező informatikus: Hát elég tág munkakör, multinál többezer oldalas száraz word dokumentációk kézi frissítgetése, kkvnál "fejetlen csirke" kontár debuggolás, kis cégnél pedig dilettánsok által összetákolt prototípus reménytelen kipofozgatása a tényleges feladatkör. A programnyelv referencia gyakorlatilag lényegtelen, úgyis félévente másikat kell használnod, csak a szemléletmód és tanulási hajlandóság számít.
a rendszergazda OKJ-val is megszerezhető, de programozónak vagy szoftverfejlesztő pozícióba ilyennel nem vesznek fel sem itthon, sem külföldön.
Én mindenképp egy BSc-s képzést vállalnék be, külföldön is jobbak az esélyek.
Az informatikának két fő ága van:
* a fejlesztés
* és az üzemeltetés.
Az elsőbe tartozik a programozó/webfejlesztő és társai, az utóbbiba meg a szerelő, rendszergazda, ügyfélszolgálatos, stb...
Bármelyiket is választod:
* egyrészt legyen egy biztos - minimum dokumentumolvasás-szintű - angolnyelv-tudásod
* másrészt a választott képzésen felül lényeges, hogy önmagadtól képezd is magad, gyakorolj, mert ezek az iskolarendszerű képzések csak az alapok elsajátításához jók
Rendszergazdaként könnyebb elhelyezkedni egyetemi képzettség nélkül, akár egy szimpla OKJ-val is (ebben az esetben az OKJ-képzést nem kell ledegradálni, jobb alapot ad), bár érdemes mellé pár gyártóspecifikus (Cisco, Microsoft, VmWare,...) képzésen is részt venni.
Programozónak az OKJ-képzés kevés, több gyakorlást, utánaolvasást igényel még egy kisebb lélegzetvételű projektben való részvétel is; nagyobb projektekhez meg kötelező az egyetemi végzettség.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!