Az internetre feltett dolgok hova kerulnek?
Na akkor egy kis mese. Az internet ugye számítógépek sokasága egyetlen nagy hálózatba kötve. A gépek alapvetően egyenrangúak, bármelyik gép felveheti a kapcsolatot bármelyik géppel, így bármelyik gép lehet kliens is, szerver is, sőt egyszerre a kettő is. A gépeket egy egyedi IP címmel – pl. , illetve a könnyebbség érdekében egy vagy több domain, aldomain névvel lehet elérni. Pl. a gyakorikerdesek.hu domain a 91.198.131.12-es IP című gépre mutat.
Te is feltelepíthetnél a számítógépedre egy webszerver programot, készíthetnél egy weboldalt, webalkalmazást, amit a te szolgáltatódtól kapott IP címmel, illetve az erre mutató domain névvel bárki elérhet. Ha a weboldaladon van feltöltési lehetőség, akkor a feltöltött fájl a te merevlemezedre lesz mentve. De ez több okból nem célszerű, egyrészt az internetszolgáltató általában nem fix IP címet ad, másrészt a sávszélességed nem túl nagy, harmadrészt lehetnek nálad áramszünetek, a géped lefagyhat, stb…
Pont ezért vannak az internet gerinchálózatára kapcsolt komplett szervertermek. (Lásd: [link] ) Itt lehet – jó pénzért – elhelyezni gépet, de lehet bérelni is egy komplett egész gépet, vagy csak egy tárhelyet, amit valószínű más tárhelyekkel együtt szolgál ki egy adott számítógép. (Így a kapacitása is kisebb egy ilyen tárhelynek, de cserébe jóval olcsóbb is.) A gépek ma jellemzően gigabites sávszélességgel tudnak a külvilággal kommunikálni. A termek légkondicionáltak, szűrik a port, stb… A szerverterem több elektromos áram betáplálással rendelkezik, azaz ha egy lokális áramszünet van, akkor más betáplálásról még mindig kapnak áramot, illetve általában vannak generátorok, amik vészhelyzet esetén egy ideig tudnak áramot szolgáltatni.
Ha te most kitalálsz egy weboldalt, webalkalmazást, akkor itt tudsz gépet elhelyezni. Vagy mint írtam bérelhetsz gépet, vagy tárhelyet, akkor oda sem kell menned, az egészet távolról tudod kezelni, nem is kell tudnod, hogy pontosan hol is van az a szerver, ami a weboldaladat kiszolgálja. A weboldalad, webalkalmazásod az általad elhelyezett, bérelt szerver merevlemezén tárolja a fájlokat.
Az igazán nagy halaknak – mint pl. a Facebook, Google – saját építésű szerverközpontjaik vannak a világ különböző tájain, bennük akár több százezer számítógéppel, akár saját, egyedi tervezésű hardverekkel. Lásd: https://www.youtube.com/watch?v=XZmGGAbHqa0 , https://www.youtube.com/watch?v=Y8Rgje94iI0 , [link]
Pont az a lényege, hogy #4 is kifejtette, hogy az internet maga pusztán egy hálózatot jelent, és nem egy gépet. Magára a hálózatra pedig sokmillió gép csatlakozik.
Igazából hibás az a kifejezés, hogy az internetre felteszel valamit. Úgy lenne helyes mondani, hogy egy, az internetre csatlakozó gépre teszel fel valamit. :) Hogy aztán melyik az a gép, az az adott weboldaltól és szolgáltatástól függ.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!