Mi a különbség a kiterjesztés és a formátum között?
Egyszerű: A formátum az adott fájl belső szerkezetét, típusát, struktúráját határozza meg. A kiterjesztés pedig nem más, mint egy jelzés a gépnek (és a használójának), hogy az adott fájlt milyen formátumú fájlnak tekintse, ez a fájlnév végén a pont utáni rész (.jpg, .mp3, .exe, stb). A kiterjesztés szabadon megváltoztatható, ám a formátum változtatása csak megfelelő konvertálás útján következik be.
Pl készítesz egy képet Paintben, amit elmentesz .jpg kiterjesztéssel. Ekkor a program a képedet átkonvertálja egy jpg képpé, és úgy menti el. Viszont te a kiterjesztést utólag nyugodtan átírhatod akár .mp3-ra is. Ekkor a kiterjesztés mp3 lesz, a rendszer úgy fogja tekinteni, hogy az a fájl egy mp3 fájl. De a formátuma, a valódi szerkezete még mindig egy jpg képet tartalmaz. UGyanúgy átírhatod a kiterjesztést bmp-re is, ami egy másik (tömörítetlen) képformátum, de maga a fájl belső szerkezete továbbra is egy jpg (tömörített) képet fog tartalmazni. Ekkor a képet nem fogod tudni megfelelően megnyitni, mert a hozzá rendelt szoftver bmp képként próbálja megnyitni, de valójában nem az. Viszont ha Paintben megnyitod az eredeti jpg képedet, és újra elmented .bmp kiterjesztéssel, akkor az magát a képet is átkonvertálja BMP formátumra, és úgy kerül elmentésre.
Röviden, tömören: A formátum a fájl valódi típusa, a kiterjesztés pedig egy jelzés a különböző szoftvereknek, hogy milyen típusúnak tekintsék a fájlt. Olyasmi ez, mintha te fehér lennél, de a többi ember nem tudná, hogy fehér vagy, csak ha ráírod a homlokodra. Ha azt írod a homlokodra, hogy fekete, akkor a többi ember azt fogja hinni, hogy fekete vagy, úgy fognak bánni veled, mintha fekete lennél - de valójában továbbra is fehér vagy. Nyilván ha mást írsz a homlokodra, mint ami valójában vagy, tehát más a kiterjesztés, mint a fájl valódi típusa, abból csak hibák következhetnek.
#2-ben nagyon szépen leírva, ha van időd, tanulmányozd ezt, beszél a régi időkről is.
Ui.: a 2-4 karakteres limit a kiterjesztésben hamis. Vagy 3 (régi, 16 bites rendszerek), vagy 1-től végtelenig (W95 óta nincs 3-as korlát).
A formátum gyakran egybemosódik a kiterjesztéssel (nem mindig elvetendő módon). Sok esetben nincs is szükség külön kezelni, egy pl ARJ formátumban is, gyártó cégben is, kiterjesztésben is ARJ marad. Igaz ez persze rar-ra, zip-re stb is.
Az AVI-ra mondják, hogy konténerformátum, holott az avi maga a kiterjesztés. A formátumra pedig jellemző a tartalma, hiszen az tömörítés (kódolás) függő - ezért sem hiteles ráírni egy DVD lejátszóra, hogy támogatja az avi-t, mert lehet, hogy hírből sem halott arról a szoftverről, ami annak tartalmát kódolta.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!