Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » RAW-formátumú fotók?

RAW-formátumú fotók?

Figyelt kérdés

A kérdésem az, hogy milyen programmal kell szerkeszteni az ilyen CR2-es fotókat, hogy ne legyen minőségromlása, mert kipróbáltam Picasában és az nagyon lerontotta, viszont a win8-as beépített képszerkesztő mintha nem rontotta volna. Photoshopot még nem próbáltam mivel nincs. Tehát milyen programmal kell hozzájuk nyúlni, hogy ne csökkenjen a minősége?

Kérdésem még, hogy raw formátumú képet fellehet-e tölteni Facebookra, szintén minőségromlás nélkül? Ha nem akkor gondolom át kell konvertàlnom sima jpg-be, viszont itt megint kérdés nekem, hogy romlani fog-e a minősége?



2016. szept. 6. 10:24
 1/7 Lajos54 ***** válasza:

Egyrészt, van egy ilyen (nem próbáltam ki, de már máshol is olvastam róla):

[link]


Másrészt, úgy tudom a Facebookra nem tudsz RAW formátumú képet feltölteni (bár ezt sem próbáltam :)

Az viszont biztos, hogy a Facebook mindenképpen "lerontja" a feltöltött képeket. Az eredetihez képest, ha az "túl jó", még tömöríti is, sőt a képméretet is lecsökkenti egy általa megszabott maximumra. Ez mondjuk érthető is, mert bármilyen irdatlan nagy tárhelyük van, akkor is igen hamar megtelne a hihetetlen mennyiségű feltöltött kép miatt.

2016. szept. 6. 11:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/7 anonim ***** válasza:

A RAW fotó az több bitet tartalmaz (és veszteségmentes tömörítést alkalmaz),mint egy jpeg,ezért mindenhogy veszteséges lesz a konverzió, kérdés,hogy mennyire látható

Amit viszont tudsz tenni a RAW-ot kezelő progikkal,hogy te választod ki, hogy hogyan menjen át a JPEG által megmutattot részbe a kép, főleg a kép dinamikája miatt,mivel a RAW nagyobbat fog be,mint a JPEG.

2016. szept. 6. 12:01
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/7 anonim ***** válasza:

A Facebookra semmit nem lehet feltölteni minőségromlás nélkül. Nagyon durván lerontja JPG-t is, a RAW képek pedig nem támogatottak a weben.


Konvertáláshoz ajánlom a magyar fejlesztésű RAW Therapee-t. Az egyik legjobb ingyenes szerkesztő a témában. "Ipari standardnak" az Adobe Lightroom számít, de az fizetős.

2016. szept. 6. 13:53
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/7 A kérdező kommentje:
Köszönöm a segítséget! :)
2016. szept. 6. 14:40
 5/7 anonim ***** válasza:

a RAW formátum nem arra lett kitalálva, hogy abban tedd közzé a képeidet. egyszerűen nem erre való - nem is igazán alkalmas erre, ezért nem is támogatja a legtöbb webes képfeltöltési lehetőség.

a RAW, vagyis nyers képformátum a digitális negatív. sokkal több információt tárol benne a fényképezőgép, mint amennyire a kép megmutatásához szükség van, de ez nem azt jelenti, hogy a RAW kép alapból, magától jobb minőségű a JPG-nél. általában a RAW képek nem szoktak olyan jól kinézni, mint a gépből kikerülő JPG képek, mert a JPG-kre a gép alapból rátesz általában valamilyen feldolgozást, így a JPG képek alapból sokkal kontrasztosabbak, élénkebbek, első ránézésre sokkal szebbek, mint a RAW képek, amikhez a gép nem nyúl hozzá. a RAW arra való, hogy számítógépen megnézd és a saját kedved szerint kidolgozd. azokat a tulajdonságait hangsúlyozd, tunningold, amelyiket te akarod. lényegében a digitális negatívot a RAW formátumból te magad hívhatod elő egy RAW feldolgozó program segítségével. enélkül az előhívási folyamat nélkül (akár nem értesz hozzá, akár nem akarsz vele bíbelődni) teljesen felesleges a RAW képet használni.

2016. szept. 7. 09:42
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/7 JulesTS válasza:

Én a lightzone-t használom. Ingyenes és van jó néhány oktató videó is a youtube-on.

[link]

https://www.youtube.com/channel/UCGob3KtUcRJqz-GwA5Owbdg

2016. szept. 7. 11:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/7 anonim ***** válasza:

A RAW nem fotófájl. A szenzorból kiolvasott magas bitsűrűségű információk. Ez nem fotó. Az hogy a programok meg tudják jeleníteni az azért van mert a szoftverek ismerik a gép képalkotási eljárásait, tehát mit a programban látsz az az a kép amit egyébként a fgép képformátumban elment (persze javító vagy filteres eljárások nélkül).


Arra oda kell figyelni, hogy a magas bitsűrűségű képeket az átlagos monitorok nem fogják tudni megjeleníteni, max úgy modifikálják a megjelenést minél hűbb legyen az eredeti tartalomhoz. Ettől fakónak, vagy mattnak tűnhet a kép miközben egy nagy formátumot látunk. Érdemes bekalibrálni, vagy olyan monitort használn,i ami pl a P3-es megjelenítési szabványt támogatja (magas dinamikatartományú megjelenítők). Az, hogy a rendszer szebben mutatja meg az azért van, mert az jobban kezeli a monitor színprofilját, amíg a külső alkalmazások, lehet hogy figyelembe sem veszik.

2019. márc. 19. 15:55
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!