A régi CRT monitorok jobban rontják a látást, mint a mai LED-ek? (Napi 10+ órás használat)
Egy haverom elő kényszerült venni a régi, Samsung gyártmányú CRT monitorját, mivel a LED monitorja tönkrement. Ennek már jó pár hónapja. Azóta gyakrabban fáj a feje, és könnyebben elfárad a szeme. Lehet összefüggés a CRT monitor hosszas használata, és e között? Valamennyit néha játszik, régi játékokkal (RE, FF8), de egyébként többnyire 10+ órákat tölt a gép előtt.
Már javasoltam neki, hogy érdemes volna váltania legalább arra a 10 éves LCD modellre, amit a testvére szerzett valahonnan pár napja. De "majd". Ő "majd" inkább beruház egy energiatakarékos monitorra. A 80W-os CRT-hez képest még az a 10 éves LCD is sokkal energiatakarékosabb és jobb választás lenne...
Volna értelme váltania, ha átmenetileg is, az LCD-re? Eü. szempontból?
Mindenképpen érdemes. A CRT monitorban elektronsugár pásztázza végig a pixeleket egyenként, egy másodperc alatt 50-100 alkalommal, a képfrissítési frekvencia függvényében. Elvileg egyszerre csak egy pixelhármas világít, azonban a részben a foszfor, részben a szemünk tehetetlensége miatt egybefüggő képet látunk. Ez bizony fárasztja a szemet. A LCD monitorok esetében egyenletes háttérvilágítás van, a pixelek csak az aktuális képtartalomnak megfelelően (néha kissé lustán) változtatják a fényáteresztő képességüket.A szem fáradása szempontjából ezeket nézni gyakorlatilag olyan, mintha a való világot néznéd.
Bátortalanul azért megjegyezném, hogy a napi 10+ óra monitornézés ebben az esetben sem egészséges, mert a hosszú ideig azonos távolságra történő nézés a szem károsodását okozhatja, aminek előbb-utóbb szemüveg lesz a vége.
Egy 100 Hz-es CRT már nem fárasztja a szemet, az nem igaz. Akkor a fénycsövek 50 Hz-es fénye még sokkal inkább zavaró, pl a közvilágítást nézd meg egyszer egy fotón mennyire villognak. Készíts egy fotót a távoli fényekről és közben mozdítsd el a kamerát gyorsan folyamatosan. Szinte minden fényforrás szaggatott vonalnak látszik a képen, vagyis villog. Sok új személyautó lámpái is villogva, világítanak tudatos tervezés miatt, hogy magukra vonzzák a pillantást (az észlelhetőség megkönnyítésére), amikor feltűnik a látóterünk szélén.
Az LCD képernyő nem villog, viszont a háttér világítása bizonyos frissítés fölött már igen. Mert ott nem valódi frissítést használnak (nem tudná követni az LCD anyag fizikailag), helyette a háttér világító ledeket villogtatják meg azért az optikai érzésért, hogy jóval rövidebb felvillanásokként lássuk ugyanazt a képet többször is, akkor élesebbnek tűnik az agyunkban. Szóval, főleg a korszerűbb, nagyobb frissítési frekvenciájú 600 1000 Hertzesként hirdetett LCD televízióknál, ahol már magasabb frissítési frekvencia van megadva, mint amire az LCD anyag képes, ott használják ezt a megvillogtatásos módszert.
A lényeg, 100 Hz fölött már az idegpálya jel továbbító sebessége a korlát és ezért ott már semmiképp sem tudja követni, érzékelni a változását, ezért nem is zavar.
Ez még azoknál a televízió képeknél volt nagyon zavaró, ahol 50 db félképet rajzoltak ki a képernyőre, ami kitett 25 teljes képet. Ott volt a félképek között egy 25 Hz-es villódzás, ami főleg a gyorsan változó kép tartalomnál látszott zavaróan. Annál tényleg érzékelhetően, durván zavaró volt a villogás!
Régebben még az szokott kellemetlen szem égést okozni a monitoroknál, amikor még feltöltődtek elektrosztatikusan a felülete és rátapadt a por. A feltöltődés kilőtte a feltapadt porszemeket a szemünkbe. A legutolsó CRT-k már nem ilyenek voltak. Nekem is még CRT van, ennek a képernyője már bevonatos, nem töltődik, de abból egy jobb, SyncMaster 957p. Ez már nem zavar.
#3! Betetted a bogarat a fülembe. Egy érzékeny hallgató, meg egy fényelem segítségével ellenőriztem a háttérvilágítás villogtatásáról mondottakat. A LCD TV- keményen produkálja az általad mondottakat,legalább akkorát szól, mint a régi CRT TV. Fülre olyan 100 Hz körüli frekvencián. Szerencsére a laptopom (DELL Inspiron 3147) nem él ezzel a trükkel, ennek teljesen egyenletes a háttérvilágítása.
A fiziológiai kérdésekbe nem mennék bele, mert erről a szakembereknek is eltérő véleményeik vannak.
Itt, a következő linken több mindenről esik szó, de a nagyobb frekvenciájú frissítési megoldásokat is leírja közben.
Vagyis villog az LCD is amelyiknél ilyen háttér világítás kapcsolgatásos trükköt használnak.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!