van egy pár, pl ubuntu és az újabb windowsok, amiknek a telepítőjét el lehet indítani windows alól, de ezek általában csak a telepítés elindításához szükséges beállításokat végzik el. valójában csak akkor indul a telepítő, miután újraindítod a gépet.
mindenképpen kell a két partició a lemezen vagy két külön lemez, mert összekeverednek.
ha csak windowsod van, akkor használhatod annak a rendszerbetöltőjét, ha más is van, akkor grub. a linux disztrók telepítőiben általában benne van a grub, csak meg kell neki mondani, hogy hová tegye.
ha külön lemezekre telepítesz, akkor van egy fapados módszer, miszerint kicseréled a lemezeket vagy a biosban adod meg, melyik lemezről induljon. szomszédom pl úgy csinálta, hogy mobilrack-ben volt az egyik lemez és ha bedugta, akkor arról indult a rendszer, nélküle meg a belső vinyóról.
virtuális gépet is készíthetsz pl oracle virtualbox-al, ha csak ideiglenesen kell a második rendszer. nem lesz túl gyors és a külső eszközök elérése is problémásabb, de sok esetben elég lehet. én a C fordítója miatt dobtam fel egy ubuntut még egyetemen. lehet, hogy ágyúval verébre, de még mindig sok előnye marad a windowsos fordítókkal szemben.
Én úgy szoktam csinálni:
1, Live linux alól megcsinálom a partíciókat.
2, Föltelepítem a Windowst
3, Föltelepítem a Linuxot
Magyarázat:
Windows alól nem tudom lehet-e egyáltalán olyan partíciókat létrehozni, amilyeneket akarok.
Ha a windowst telepítem utoljára, akkor az elrontja a rendszerbetöltőt (grub). Meg lehet javítani persze, de az plusz macera.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!