Mert kapcsol le spontan idönkent a laptop? IBM T42-es. Legyszi ne gyertek azzal h ilyen meg olyan elavult, meg mert nem veszel ujat meg ilyenek mert nincs penzem ra, ennyi.
X idö utan spontan lekapcsol, nem ir ki semmi figyelmeztetest csak lekapcsol, tulmelegedve nincs, be lehet kapcsolni közvetlen utanna elindul, betölt a rendszer ahogy kell. Xp van am rajta.
Ventilator nem a legjobb rajta, indulaskor neha nem kapcsol be ezert sipol, de kesöbb müködik. Usb-s laptop venti allandoan megy alatta.
1. Az USB-s ventillátor csak parasztvakítás. Ha be se dugod, csak alatta van, már akkor is van hatása: a lényeg, hogy a gépek 90%-ánál alulról szívja a levegőt. Ez egy terítővel borított asztalon már elég kevés a rendes hűtéshez, így pl. egy gyufásdobozt ha aláteszel, hogy a nyílás jól szellőzzön, az is elég.
2. Ha nem mindig indul el a ventillátor, akkor érdemes kicserélni. 1-3e Ft-ért lehet már kapni bontottat, amire 6 hó garit is vállalnak, tehát nem agyonhasználtak. Ha nem indul, vélhetően szorul, nem is szállít annyit, vagy netán már a hűtőbordák vannak tele porcicákkal.
3. Nem mindegyik gépen érezhető kívülről, hogy felforrt, hiszen egy átlag laptop (régebbi) 50 fok körül kapcsolja alapra a ventillátort (ha nem megy amúgy állandóan), 60-70 foknál gyorsítja fel maximumra. Esetemben 70 foknál megy maxon, 69-nél még alapon. Ha neked indulni sem mindig tud, lehet a gyorsulás sem megy neki, így túl is melegszik.
Régebbi HP gépek esetében olyan a hőelvezetés, hogy a gép közepén (alsó (burkolat) és felső fedél (billentyűzet)) helyezkedik el, ami által levegő van az alkatrészek között és pl. se a gép alján, se a billentyűzetnél nem érzel nagy hőt, holott bent már forr.
Másik hiba lehet ha rossz a HDD. Ezt a HDD ledjéből derítheted ki, hogy spontán kikapcsolás környékén sokat villogott-e, esetleg szakaszosan tette, a HDD kattogott-e.
Harmadik hiba lehet a táp. Régebbi gépek esetében (nálam 16 éves gépnél) pl. előfordul, hogy az alkatrészek elöregedtek és a túl nagy terhelés (pl. USB-s bővítő és abba még 2 pendrive) állítja meg a gépet.
Tehát első körben próbáld meg, hogy a gép hátulja alá teszel 1-2 gyufásdobozt (vagy hasonlót) hogy egyik se takarjon bele a ventillátor nyílásába és pillanatnyilag felejtsd el a külső hűtést. Ha ez nem segít, figyeld a HDD-t, amit említettem.
Mindenképpen alap teszt, hogy amikor erősen használod a gépet és nagyon megy a ventillátor, akkor a kifújási nyíláshoz szaloncukor-paprí (mára már csak fólia) könnyedségű valamit teszel. Ha a cukorpapírt mozgatja, netán el is tólja, a hűtése jó. Ha meg se moccan, porcicákkal van tele a hűtőborda és ezért nincs légáramlat.
Open Hardware Monitor vagy HW-Info, BattInfo, ... programokkal tudod nézni a processzor hőfokát.
Nagyon szepen köszönöm a valaszt, amit irtal holnap kiprobalom de lehet az lesz a vege h szetszedem takaritasra.
Ventilator csapagyat am wd40-nel szoktam befujni meg regen ajanlotta egy szg.szerelö, de mar lehet aktualis lenne ujra fujni.
Megnezegettem amiket irtal, szetszedtem kitakaritottam a gepet (am csak keves por volt benne) ventilatornak mas baja volt. Közepen az a nyomtatott aramkör vagy mi abibe a csapagy van az kotyogott es venti lapat igy bele ert kicsit a fem reszbe, kiekeltem es azota szepen fut +csapagyat befujtam wd40-nel ahogy szoktam es ugy raktam vissza.
Bekapcsoltam elindult aranylag szepen a rendszer, direkt megnyitottam olyan jatekokat amik eddig nagyon terheltek a gepet most közel sem voltak olyan fagyosak mint eddig h mindig befagyott a gep. Ment vagy 1 orat, höfok max 42 fok volt de akk mar megint lekapcsolt. Most jelenleg 39et ir ki de eleg forro az alja pedig ki van tamasztva a hatulja 2 oldalt ahogy irtad. HDD azota csak villog vagy neha villan, eddig sokszor fullra ment es befagyott.
Mit rontottam el h meg mindig lekapcsol?
Hello!
Nem sűrűn járok az oldalra, így csak most tudok válaszolni.
40 fokon nem kapcsolhat le 1 gép.
60-70 fokig simán mennie kell.
Laptop esetében a CPU hűtés 70 fokig közepes, 70-től teljes, 80-85 a lekapcsolási határ. Ha neked már 40-nél forró a gép, akkor a program amivel nézed vagy az érzékelő nagyon nem jó. 40 fok az kb. testhőmérséklet (37 a test). Amit hosszan tudsz még fogni fájdalom nélkül az 50-55 fok.
Ha egy ventillátor már annyira ki van kopva, hogy lötyög a tengelye, ki kell cserélni! 1000-3000Ft között már lehet kapni másikat. Attól hogy befújod, még nem kapja vissza a kikopott anyagot, max kicsit halkabb lesz 1 darabig, de ugyanúgy kóvályog a perselyben.
Mellesleg nem WD40-el szokás az ilyesmit kenni, hanem teflon alapú anyaggal. Létezik teflon spray, ami kifújás és megszáradás után egy fehér nagyon finom porréteget képez. Ám ez elég drága és csak olyan helyeken érdemes ezt használni, ami már nem cserélhető, mert nem kapható.
Szóval a melegedés ha még mindig megvan és a gép mégis hidegnek írja magát, akkor az egyik érzékelő nem érzékel rendesen (elromlott, elhajolt az adott területről, stb.).
Szinte minden BIOS-ban állítható, hogy ha töltő van csatlakoztatva a géphez, akkor folyamatosan menjen benne a venti. Érdemes lenne azzal próbálkozni.
Viszont írtad, hogy játékokat használsz a gépen. Nos a legmodernebb laptopok sem szeretik a folyamatos nagy processzorhasználatot és pl. egy ismerősömnél a SIMS képes percekig megállítani a gépet, mert egész egyszerűen felforralja... és a gép új kora óta.
A laptopokat a hordozhatóság miatt energiatakarékosra tervezik és ezért egy szövegszerkesztő, ilyesmi órákig is elmegy rajta, a gép hideg marad... de pl. már egy videó lejátszásánál közepesen langyos lesz, mert 50%-ban használja legalább a procit. Egy játék pedig 100%-ban.
Ez kb. olyan, mint egy propelleres kisrepülő meg egy jumbo jet. Mindkettő repül, csak az egyik képes sokkal magasabban és sokkal gyorsabban is menni, mert azt arra találták ki. Szóval játékhoz mindenképpen nagy gépet használj, vagy szokd meg, hogy fagyni fog ezután is!
Laptop = hordozható SZÁMÍTÓGÉP
PC = Számítógép, ami lehet játékgép is (kis bővítéssel)!
A PC-ben ha játékra állítják össze, nem csak a proci, de a videókártya, a segédprocik is KÜLÖN ventilátoros hűtést kapnak, illetve a standard PC-hez képest mindegyik hűtőborda nagyobb.
Egy laptop alsó hűtése ventilátoros alátéttel parasztvakítás. Hűtesz 1 műanyag lapot, amin nincs is direktben szellőzőnyílás, azaz a panelekig, alkatrészekig nem is jut el a huzat, de még ha el is jutna, mert szétfurkálod a burkolatot, akkor is kb. annyit ér, mintha szájjal fúva próbálnád hűteni a gépet (mert nagyobb huzat vagy nagyobb hűtőborda nem keletkezik a gépben).
Szia!
Semmi baj, takaritas utan szerencsere akkor az egyszer kapcsolt le a gep, azota nem. Progival azzal neztem amivel irtad: Open Hardware Monitor, az irta ki a 42 fokot. A csapagy dolgot felre ertetted, lehet rosszul fogalmaztam de nem tudom mi a neve annak a kis nyomtatott aramkörnek amibe a csapagy van, nem a csapagy kotyog, az szepen fut hanem a nyomtatott aramkör allt ferden rajta azt igazitottam meg, ez altal ferden allt a csapagy is ami benne van, de az nincs kikopva. Azert fogta le a hütest mert a venti lapat beleert az also fem reszbe ez vegett, ott volt a helye, kifenyesedett.
Laptop nem elsösorban jatekra van, ezt tudom en is es nem is jatszok vele mindig csak neha, most csak teszteles kepen inditottam el h lekapcsol e megint. Akk lekapcsolt egy idö utan, következö alkalommal mar nem csak fagyos volt a gep. Sims2-öt azt regebben probaltam azzal nem fagyott, 3at rendszer követelmeny miatt nem.
Megnezem majd Bios-ban h van beallitva jelenleg mert nem igazan szoktam turkalni benne uh fogalmam sincs. Am töltöröl megy nonstop mert akku pl film nezesnel max haromnegyed orat vagy meg annyit se bir.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!