Mi a különbség a szövegszerkesztés és a gépírás között?
Gépírás, mint adat bevitel/fevitel
Szövegszerkesztés a már meglévő szöveg formázása.
Hasonló dolgot takar a kettő szerintem. A gépírás a régebbi kifejezés, ahol még írógépeket használtak és nem is volt sok lehetőség (kis és nagybetű). A betűk elrendezése is úgy lett kitalálva, hogy a mechanikus leütők minél ritkább esetben tudjanak összeakadni.
Később persze már voltak modernebb elektronikus írógépek is több lehetőséggel, de helyüket hamar átvették a számítógépek. Véleményem szerint innentől nevezzük a dokumentum kreálást szövegszerkesztésnek. Bár az írási művelet lényegében megegyezik a gépírással, mégis egy szoftvert kell kezelned, ami több lehetőséget rejt magában (betűtípusok és méretek, írásjelek és szimbólumok, színek és ma már ezerféle dolog), illetve a számítógépest dokumentum menthető, módosítható, a tartalmában lehet keresni, szavakat cserélni, tetszőleges számban nyomtatható stb.
A gépírás magát azt a folyamatot jelenti, amikor a szöveget valamilyen arra alkalmas gépi eszközzel, mechanikusan, a kézírástól eltérő módon rögzíted. Ez az eszköz lehet egy írógép, de lehet billentyűzet is. Nem csak az írógépen végzett munkára mondjuk, hogy gépírás.
A mindennapi életben a gépírás alatt gyakran a tízujjas "vakírást" értjük.
A szövegszerkesztés pedig az a folyamat, amikor a nyers szöveget formailag is kész dokumentummá szerkeszted.
Ha arra vagy kíváncsi, milyen technikai különbségek vannak a szövegszerkesztő és az írógép között, parancsolj:
A szövegszerkesztőben minden karakter leütése végleges, utólagos javításra már nincs mód. (Vagy csak nagyon macerás módon.) A karakterkészlet és a betűméretek adottak, a formázási lehetőség minimális. A begépelt szöveg pedig egyből a papírra kerül, később az újbóli legépelés nélkül nem használható fel újabb szöveghez.
A szövegszerkesztőben ezzel szemben bármikor belejavíthatsz a szövegbe, tetszőlegesen módosíthatod, eltárolhatod, újrafelhasználhatod, és tetszőlegesen formázhatod: megváltoztathatod a karakterkészletet, a betűk méretét és vastagságát, képeket, táblázatokat, és egyéb objektumokat illeszthetsz be.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!