Inkscape-ben névtábla készítés, hogyan?
Inkscape-ben szeretnék színes névtáblákat készíteni, majd ezeket kinyomtatni. A névtábla zöld kerettel rendelkezik, benne kép, felirat.
1. kérdés: Mindegyik táblánál más képet akarok befaragni a keretbe. Mivel maga a névtábla (növényekhez való) nem téglatest alakú, ezért kilóg a sarka a képnek keretből. Hogy tudom ezt a kilógót levágni?
A legjobb az lenne, ha az elkészült zöld keretet a képre úgy rá tudnám húzni, hogy a kereten kívül eső részek eltűnjenek.
2. Egy névtáblát nagy nehezen össze tudtam hozni, de mentés és nyomtatás után kiderült, hogy elég gyenge a minősége. (pixeles) Mi okozza ezt? A kép eredetileg 1200x900 px volt, ezt arányosan csökkentettem le. A felirat minőségben sem különb. A programban minden éles, de mentés után válik gyenge minőségűvé. (png-be bírtam csak menteni)
A képet. szöveget stb. egybefoglalod (mindet kijelölöd, majd útvonal-unió), a zöld keretet pedig fölé viszed, kijelölöd mind a kettőt, és útvonal-metszettel levágod a felesleges részt.
Van egy jó pdf könyv erről: Inkscape- vektorgrafika mindenkinek.
Én pdf-be szoktam nyomtatni virtuális nyomtatóval (pdf creator) és így jó minőségű marad. Ezt szoktam nyomtatni papírra.
1. A leírás alapján nekem nem világos, hogy pontosan mit akarsz csinálni. Lehet, hogy szerencsésebb lenne, ha föltennél róla egy képernyőmentést valahová, esetleg az SVG-fájlt is átküldheted nekem a tabakisakal@gmail.com címre.
Mindazonáltal, annak az alapján, amit kihámoztam a szavaidból, ne levágni akard a képek szélét, hanem takard le egy alkalmas fehér formával, praktikus például egy teljes oldalt elfoglaló fehér lap, amelyen lyukakat vágsz a keret helyén. Ez alá rakod be a képeket, fölé meg a kereteket. Megpróbáltam lerajzolni az elvet, remélem, érthető valamennyire. Az alapot csak azért vettem sárgásra, hogy látsszon a fehér takaróforma:
2. A minőség vélhetőleg azon múlik, hogy a program mekkorában menti el a képet, az meg azon, hogy te mit állítasz be az exportálóablakban. Ha akarod, több ezer pixel méretű képeket is menthetsz -- természetesen, ha a fotók közben az eredeti méretük fölé nőnek, akkor azoknak romlani fog a minősége, de a vektoros rajz része józan igények szerint szinte korlátlanul növelhető. A „csak” .PNG-be exportálás amiatt előnyös, mert az veszteségmentes tömörítést alkalmaz, tehát nem rontja le a minőséget, mint például a .JPG. Ezenkívül (egyszerű mentés máskénttel) menthetsz .PDF, .PS, EPS formátumokba is, amelyek tudomásom szerint mind megőrzik a görbe -alapú leírást, ezért biztosan jó minőségben nyomtathatók. Értelemszerűen ugyanez az előnye, ha magából az Inkscape programból nyomtatod ki az .SVG-fájlt.
Ha maradsz a nagy felbontású .PNG-nél, tapasztalat nélkül problémát jelenthet a nyomtatási méret beállítása, vagyis az annak megfelelő képpontsűrűség beállítása -- bár ezt a program elvileg megteszi a pixelméret növelésekor, de emberi tényező is van a világon... Ezért azt javaslom, hogy az IrfanView nézegetőprogramból nyomtass, ott könnyű a képet a lapmérethez igazítani a nyomtatóablakban. Ugyanezzel tetszés szerinti formátumba mentheted a képedet, ha a .PNG-vel nem rokonszenvezel.
Megkaptam a mintaképedet, de engedelmeddel nem privátban válaszolok, hátha más is hasznát látja. Készítettem néhány vázlatot, a fehér felületeknek csak a jobb láthatóság érdekében adtam kontúrt, természetesen ez nem kell, amikor élesben dolgozol.
A takarólap kilyukasztásának módszere, hogy kivonod belőle a fölé rajzolt formát:
Ha több ablakot vágsz ki egyszerre, azokat előbb össze kell vonnod, hogy a program egyetlen tárgyként kezelje őket:
A te speciális esetedben viszont a jelek szerint nincs szükséged lyuggatásra, megúszhatod ennyivel:
Nekem nincs olyan nyomtatóm, amellyel meggyőzően ki tudtam volna próbálni a minőséget, mindenesetre itt egy nagyobb felbontással exportált kép, amellyel kísérletezhetsz -- a fotóért nem állok jót, azt használtam, amit a fájlodban találtam:
Noha csak PDF-ben küldted el a képet, tehát az eredetit nem ismerem, gyanús dolgokat tapasztaltam. Egyrészt a zöld keret külön vonaldarabokból áll (csőtoll eszközzel egybefüggő körvonalként rajzolhatod meg), másrészt minden elem sokszorozva van a képen, köztük gyakorlatilag láthatatlan, csaknem teljesen átlátszó dolgok is, amelyeknek a szerepét nem értem. Szétbontva látszik, hogy a te képed ennyi mindenből áll (a láthatóság érdekében némelyik színét megváltoztattam):
Az én változatomban csak ennyi (és PDF-ben is változatlan marad):
Ha gondolod, készíts egy méretezett rajzot, csinálok neked egy sablont, amelybe belepakolhatod a képeket.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!