Mi a különbség az informatikus, a programozó és a rendszergazda között? Mennyivel több /kevesebb egyik a másiknál?
Tudom, hogy a webmester pl. weblapokat készít és karban tartja azokat. A programozó (matematikus?) különféle nyelveken programokat ír. És a programtervező? A rendszergazda meg inkább csak az operációs rendszerekkel és a hardverekkel, valamint a gépek közti hálózattal foglalkozik, ugye? De az informatikus mit csinál pontosan? Kicsit általánosnak tűnik, hogy informatikus, pl. számítástechnika tanárnak tudom kb. elképzelni. Ő mit csinál konkrétan? És a szoftverüzemeltető, szoftverfejlesztő? És a többiek a gyakorlatban, pontosabban?
Fizetésben, képzési időben, szükséges tudás tekintetében mik a különbségek ebben a sokféle számítástechnikai szakmában? Melyikhez milyen szintű matek tudás kell?
Sorrendben lefelé:
Programtervező (matematikus) nagy programrendszereket tervez, és ritkán szokott közvetlenül programot írni (persze tud, de pazarlás neki).
Programozó kisebb programokat vagy nagyobb programok kisebb részleteit írja, utasítások alapján (valaki megtervezheti neki a főbb pontokat, irányvonalat adhat).
Szoftverfejlesztő mindkettő lehet.
Rendszergazda működteti a számítógépeket (leginkább szervereket), programokat, hálózatot. Kis programokat is tud írni. Önállóan képes gondolkodni és előre látni dolgokat.
Ezek mind informatikusok, bár a programtervezőt már nem szokás annak nevezni, annyira kiemelkedik.
Sima "informatikus" az a rendszergazda, akinek nincs "rendszere" (tehát csak munkaállomásokkal, nyomtatókkal, ilyesmivel foglalkozik). Sokkal egyszerűbb, és kisebb felelősség.
Számítástechnikai tanár elvileg nem kötelező, hogy informatikus legyen. Persze elő van írva, de enélkül is képes lehet tanítani (és legalább dupla olyan jól tanít, ha tényleg informatikus).
A szoftverüzemeltető leginkább csak egy-két szoftverrel foglalkozik. Ez kb. ugyanazaz a kategória, mint a hardverüzemeltető, aki képes profi módon kicserélni egy patront a nyomtatóban, valamint be tud üzemelni egy számítógépet. Ehhez már középiskolai képzés elég, meg esetleg egy gyorstalpaló tanfolyam.
Értenie nem kell semmihez, csak jól meg kell tanulnia azt a pár dolgot, amivel foglalkozik. Ha valami új van, azt is.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!