Mennyit foglal a kép a memóriában, ha 300 dpl felbontásban olvassuk be?
Hát pedig ez édeskevés...
Minimum a kép méretét tudni kellene, centiméterben.
Mert ugye az logikus, hogy ha 1x1 cm, akkor jóval kevesebbet, mintha 10x10 cm.
Aztán az sem mindegy, milyen formátumba fog kerülni a kép.
Végül pedig a kép tartalma is számít, a tárolás speciális volta miatt.
Jóval kisebb a fájlmérete egy ugyanakkora képnek, ha mondjuk egy fehér falon egy katicabogarat ábrázol, mintha ugyanaz a katica egy tarka-barka virágcsokron csücsül.
Lajos45!
A legtöbb scannernél szerintem ha A4-es lappal számolunk, akkor nem lövünk nagyon mellé...
Más: szerintem a formátumokat (és a tömörítést) nem kellene belekeverni, mivel memóriáról van szó és nem fájlméretről. Én naivan úgy gondolom, hogy beolvasáskor nyers (tömörítetlen) kép kerül a memóriába, és szerintem erre vonatkozhat a kérdés.
@Kérdező:
A neten azt találtam, hogy egy A4-es lapot beolvasva 300dpi-vel 2480x3508-es képet kapunk. Ez 8.699.840 darab pixel. Ha jól tudom, 24 biten tárolunk 1 képpontot (pixelt). Tehát 208.796.160 bit, ami 26.099.520 byte, ami kb. 24,89 MB helyet foglal szerintem a memóriában...
Tulajdonképpen így is lehet nézni.
Bár a TIFF (.tif) is egy formátum... csak éppen ezt szokták szkennereknél használni, ha tömörítetlen beolvasásról van szó. Már amelyik szkennernél egyáltalán lehet választani.
És hát az A4-es méret: ha feltételezzük, hogy a teljes lapot kell beolvasni, nem pedig egy levlap méretűt (9x12, vagy 9x14 cm). Tehát legalább a méret mindenképpen kellene.
"Tehát legalább a méret mindenképpen kellene."
Ez igaz. Én abból indultam ki, hogy az otthoni multifunkciós mindig beolvassa a teljes méretet (ami egy picit nagyobb, mint az A4).
De újabbnál már láttam, hogy be lehet előre állítani. Bár ettől még a hardver szerintem az egészet szkenneli...
Más... A formátumválasztás szerintem csak a szkennelés után érdekes. Például egy jpeg-hez szerintem kell a forrás (én a bmp-t tekintettem ennek, de lehet, hogy tévedek...). Azt egy kicsit kétlem, hogy szkennelés alatt már tömörítene, mivel ha jól rémlik, a legtöbb tömörítő algoritmus kihasználja a különböző "elemek" gyakoriságát (hányszor fordul elő). Azt meg ugye előre nem lehet tudni...
Nem biztos, hogy mindegyik szkenner beolvassa a teljes méretet. A munkahelyemen van egy régebbi HP szkenner, nem mai gyerek, mégis csak a kijelölt területet olvassa be. Ezt onnét sejtem, hogy ha egy kisebb rész van kijelölve az előnézeti képen, sokkal hamarabb végez, mert a szán csak a kijelölt területet tapogatja le.
Itthon egy szintén HP van, egy f2280-as multi. Ennél szintén ki lehet jelölni, mennyi kell az A4-es méretből. Ez is jóval kevesebbet olvas, ha csak kisebb terület kell.
Bár lehet, hogy csak vezérlőprogram kérdése?
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!