Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Van valami szabály arra,...

Van valami szabály arra, hogyan kell (közvetlenül) bármilyen x számrendszerből bármilyen y szr. -be váltani ezeken kívül:?

Figyelt kérdés

x=10 y=bármilyen szr., x=bármilyen szr. y=10, x=2 y=bármilyen szr., ami kettő hatványa, x=bármilyen szr., ami kettő hatványa y=2

vagy minden átváltásra külön szabály van?



2014. máj. 14. 21:51
 1/8 anonim ***** válasza:

Most akkor mi is a kérdés?

Számrendszerek közti váltásra a matek megad minden választ.

Lehet mondjuk bináris és hexadecimális közt is váltani a decimális kihagyása nélkűl is, ha erre voltál kíváncsi. Bár nem tudom, h konkrétan mit is akarsz tudni...

2014. máj. 14. 22:18
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

Szerintem a mágikus varázsszó: maradékos osztás

A részletkérdés viszont: tudod-e, hogy x számrendszerben (ez a kiinduló) hogyan kell maradékosan osztani y-nal (ez a cél számrendszer)?

2014. máj. 15. 09:33
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 A kérdező kommentje:
Egyenlőre csak arra lennék kíváncsi, hogyan kell kettes számrendszerből olyan számrendszerbe váltani, ami NEM kettő hatványa. És arra, hogyan kell hatosból négyesbe váltani.
2014. máj. 15. 18:14
 4/8 anonim ***** válasza:

#2-es vgayok, akkor egy kicsit érthetőbben az, amire én gondoltam:


1.) 10-esből 2-esbe hogyan váltasz? Maradékosan osztasz 2-vel és a maradékokat jobbról balra felírod, nem?


Ez alapján én nekem elég erős a gyanúm arra, hogy pl. 6-osból 4-esbe úgy kéne, hogy:

A 6-os számrendszerbeli számot elosztod maradékosan a 6-os számrendszerbeli 4-gyel (az ott is 4). DE ehhez ismerned kell a maradékos osztást a 6-os számrendszerben...



2.) Ez kicsit más: 2-esből hogy szoktunk 10-esbe átváltani?

A számjegyeket összeszorozzuk a helyiértékükkel majd összeadjuk ezeket, nem?


Ezt is ki lehet terjeszteni szerintem általános esetre. DE ennél a megoldásnál pedig a szorzást kell ismerned az adott számrendszeren, illetve az összeadást...

2014. máj. 16. 09:05
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:
1.)Jó ötlet, csak egy a baj: 10-esből úgy váltunk négyesbe, hogy felírjuk a 10-es számrendszerbeli számot és maradékosan osztunk 4-gyel. Na mármost, ha én felírom a 6-os szr-beli számot és maradékosan osztom 4-gyel, az olyan, mintha 10-ESBŐL váltanék 4-esbe.
2014. máj. 17. 14:25
 6/8 A kérdező kommentje:

2.) A 2-esből 10-esbe való átváltás egy különleges módszer, csak azért alakították ki, mert 10-es szr-t használunk mindennapi életben. Ez a szabály csak erre az átváltásra alkalmazható. 2-esből 8-asba például úgy váltunk, hogy felbontjuk a 2-es szr-beli számot 3 bites csoportokra, mert 2 harmadik hatványa 8. A csoportok bitei fölé felírjuk a kettő hatványait, ez esetben az 1,2,4-et. Ezután összeszorozzuk a hatványokat az alattuk lévő számjegyekkel(1 vagy 0), majd minden csoportban összeadjuk a szorzatokat. Végül a csoportok eredményeit összeolvassuk és ez lesz a 8-as szr-beli szám.

2-esből 16-osba ugyanígy, csak a 2-es szr-beli számot 4 bites csoportokra bontjuk fel, mert 2 negyedik hatványa 16. Így a bitek fölé(1 v. 0) az 1,2,4,8 hatványokat írjuk. Ezért nem értem, hogyha 2-esből mondjuk 7-es szr-be akarok váltani, ami nem kettő hatványa, akkor hány bites csoportokra bontom föl a számot.

2014. máj. 17. 16:11
 7/8 anonim ***** válasza:

Ezek szerintem elkerülték a figyelmedet:


1.) "DE ehhez ismerned kell a maradékos osztást a 6-os számrendszerben..."


2.) "DE ennél a megoldásnál pedig a szorzást kell ismerned az adott számrendszeren, illetve az összeadást..."

2014. máj. 19. 09:11
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/8 A kérdező kommentje:
Köszönöm, közben már választ kaptam egy informatikustól. Azt mondta, x szr.-ből y szr.-be CSAK úgy lehet váltani, hogy x-et előbb átváltom 10-esbe, aztán a kapott eredményt y-ba. Kivétel persze a 2-es szr. és hatványai, itt nincs szükség a 10-es segítségére, mert ezek "egymásból indulnak ki".
2014. júl. 25. 11:27

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!