Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Mi lehet a baja a Commodore...

Mi lehet a baja a Commodore floppy meghajtómnak?

Figyelt kérdés

Igen, ez egy friss kérdés :) Találtam egy dobozban jópár lemezt, gondoltam megnézem, mi van rajtuk. Előkerestem a gépet a padláson, működött is rendesen. Kb. az 5. lemeznél elkezdett villogni a zöld LED, zörgött a meghajtó és nem olvasott be semmit. Azzal a lemezzel is ezt csinálta, amit már egyszer sikeresen beolvasott. Kikapcsoltam, otthagytam gy órára, megjavult. 6-7 próba után megint elkezdte :(


A lemez rossz, vagy a meghajtó adta meg magát? (1541-II)


2014. jan. 6. 20:18
 1/8 asdelmagad666 ***** válasza:
egy takarítást/portalanítást végezhetnél rajta szerintem nem árt :D
2014. jan. 6. 20:21
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/8 anonim ***** válasza:

:)


Most mi innen döntsük el, hogy a 20 éves floppymeghajtó vagy a 22 éves floppylemez halt meg???

2014. jan. 6. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/8 anonim ***** válasza:
Szerintem másoltasd át a tartalmát magnókazettára és talán van egy MK27 is a padláson és próbáld meg azzal elindítani. ;-)
2014. jan. 6. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/8 Lajos54 ***** válasza:

Elkoszolódott, bizonyos alkatrészek elöregedtek, vagy valami hasonló.

Mint már írták, egy alapos tisztítás nem ártana.

Aztán próbáld ki egy üres vagy törölt lemezzel, hogy úgy működik-e rendesen. Ha igen, akkor a régi lemezek már elvesztették a mágnesesen tárolt adatok egy részét, ami nem is meglepő.

De az a gyanús, hogy egy darabig jól működik. Lehet, hogy valamelyik alkatrész(ek) a végüket járja(k). Például az elektrolit kondenzátorok hosszú állás után, főképp, ha nem megfelelőek a tárolási körülmények, kezdenek kiszáradni, elvesztik a kapacitásuk jó részét, majd működésképtelenné válnak. Akár ilyen gond is lehet. Szakember (műszerész) tudna rajt segíteni, de nem lenne arányban a befektetett munka és az érték.

2014. jan. 6. 22:31
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/8 A kérdező kommentje:

Köszönöm, holnap szétkapom. A kondikat tényleg nem ártana kicserélni 20+ évesek, bőven túl vannak már az ajánlott élettartamon :). Ezt meg tudom csinálni gond nélkül, ezen a téren dolgozom, csak a Commodore belső felépítése -már- kimaradt az életemből...


Köszönöm a válaszokat!

2014. jan. 6. 23:00
 6/8 A kérdező kommentje:

Szétszedtem. Volt benne összesen 3 db 10uF-es elkó, a többi mond tekercs, tranzisztor, ellenállás és IC. Ezeket kicseréltem. Elvileg a tápban is van puffer, de az ki van öntve műgyantával.

Nem lett jó. Belerúgtam kettőt, azóta működik rendesen de nem merem megmozdítani.

Sérült vezeték, forrasztás nincs benne, azokat átnéztem, illetve ki is pucoltam. Nem volt koszos belül, de a fejet alkoholos vattával megtisztítottam.

2014. jan. 8. 19:46
 7/8 A kérdező kommentje:
Mármint a kondikat cseréltem, nem a többit :)
2014. jan. 8. 19:46
 8/8 Lajos54 ***** válasza:
Öreg paci nehezen húz... :)
2014. jan. 9. 10:38
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!