Miért nem lehet bitcoint generálni?
Mitől függ? Számítási kapacitás függő? Akkor mi a garancia, hogy egyetlen egy állam sem generál bitcoint irdatlan mennyiségben, amivel inflációt okoz.
Esetleg hekkerek a jövőben nem DDos támadáshoz használják, hanem bitcoin generáláshoz.
Az árfolyam minek tükrében változik?
Mitől ér egyik nap többet másik nap pedig kevesebebt a bitcoin? Központilag nyilván van tartva épp mennyi bitcoin van?
Szai!
"Mitől függ? Számítási kapacitás függő?"
Igen. A bitcoin-os fizetések alapja az úgynevezett "blokklánc". Egy blokk egy halom adat, ami tartalmaz tranzakciókat, és sokat kell számolni ahhoz, hogy kitalálj hozzá egy "aláírást" (bocs, nem pontos, de ide most jó), amivel a blokk érvényes lesz. Minden blokk hivatkozik az előző blokkra, így áll össze a blokklánc.
Aki talál jó aláírást a következő blokkhoz, az kap valamennyi jutalmat érte, ami egy folyamatosan csökkenő összeg, valamint megkapja a blokkban "lekönyvelt" tranzakciók utáni jutalékot is.
A blokklánc ott van MINDEN számítógépen, ami bitcoin klienst futtat, ezért az összes létező tranzakció ott figyel nagyon sok ember gépén (ez rengeteg adat, most már vannak kliensek, amik ezt nem csinálják).
"Akkor mi a garancia, hogy egyetlen egy állam sem generál bitcoint irdatlan mennyiségben, amivel inflációt okoz."
Ennek az akadálya az, hogy a blokkokat rettenetesen nehéz kiszámolni. Minél több számítási kapacitást teszel a hálóba, annál nehezebb. Minél gyorsabban jönnek a blokkok, a hálózat csak annál "nehezebb" blokkokat fogad el, így limitálva a keletkező pénzmennyiséget.
A kibányászható bitcoinok száma ugye csökken, van egy szám, aminél több soha nem lesz. Lesz majd olyan is, hogy egy blokkért 0 bitcoin jár majd, csak a tranzakciós illetéket lehet kikaparni a blokkokból.
"Esetleg hekkerek a jövőben nem DDos támadáshoz használják, hanem bitcoin generáláshoz."
Ilyen már van. Rendszergazda (is) vagyok, a napokban találtunk az egyik szerverünkön litecoin (bitcoinhoz hasonló pénz) bányászó programot, amit egy sebezhetőség kihasználásával tettek fel.
"Az árfolyam minek tükrében változik? Mitől ér egyik nap többet másik nap pedig kevesebebt a bitcoin? Központilag nyilván van tartva épp mennyi bitcoin van?"
NEM. A bitocinnak nincs semmilyen központja. Gondolj bele. Mennyit ér most az a régi pulcsi a szekrényedben? Jó kérdés mi?
Amennyit adnak érte. Annyit ér. :)
A bitcoin "értéke" az, amit az adott pillanatban hajlandóak érte adni mások. (Légy erős, a forint, dollár és társai is ezért "érnek" valamit.)
Ez úgy működik, hogy vannak "tőzsdék", ahol ajánlatot tehetsz vételre, vagy eladásra.
Mindenki tesz egy rakás ajánlatot, a rendszer pedig kiszámolja a legjobb dealeket.
Ugye ha József VENNE $1000-ért, Marika pedig eladna $900-ért, akkor az jó, mert mindketten nyernek, ha egymással üzeletelnek, megállapodhatnak pl. 950-ben, win-win.
Fordítva: Ha Józsi eladna $1000-ért, Marika venne $900, akkor nem lesz üzlet, mert Marikának drága Józsi portékája, Józsi meg nem adja rongyos $900-ért a dárga bitcoinját.
Ezeket az ajánlatokat limit ajánlatoknak nevezzük (megadsz egy határt, hogy legalább ennyiért adod el, vagy legfeljebb ennyiért veszel).
Ilyenkor nincs üzletkötés, mindketten várnak a másikra, vagy valakire, aki majd jön, és vesz, vagy elad.
Van olyan is, hogy jön egy illető (mondjuk webshop), aki gyorsan meg akar szabadulni a bitcointól, és jó kis USD-t szeretne látni helyette (mert annak jóval stabilabb az értéke). Ilyenkor beordít a piacra, hogy ő eladna, ki mit ad érte. Ilyenkor a rendszer összeszedi az ajánlatokat, és mindenképp megköti a bizniszt (a lehető legjobbat).
Ezek az ún. "market order"-ek, vagy "piaci áras ajánlattételek".
Az árfolyam azért változhat, mert Józsi, vagy Marika meggondolja magát, törli az ajánlatot, és újra felveszi más áron (vagy nem veszi fel).
Úgy is változhat az árfolyam, hogy valaki új ajánlatot tesz, ami nem teljesül (mer J és M közé rakja pl.), vagy valaki betol a parkettre egy nagy piaci áras megbízást, és felvásárolja az összes jó ajánlatot, eltolva ezzel az árfolyamot.
A mindenkor árfolyam az az ár, amin az adott tőzsdén a legutolsó üzletkötés történt.
Igen, ez azt jelenti, hogy tőzsdénként más az ár.
Igen, meg lehet csinálni, hogy az egyiken veszel olcsóbban, a másikkal eladsz drágábban. Ezt nevezik "arbitrázs"-nak, és ez a tevékenység biztosítja, hogy a különböző piacok árai nem másznak el nagyon egymástól (mert akkor jönne valaki, aki rengeteget kereskedne, sok hasznot hajtana, és az olcsó piac árait felhajtaná, a drágát lenyomná).
A spekulációnak köszönhető, hogy az ajánlati könyvben folyamatosan vannak ajánlatok, így mindig találsz valakit aki venni akar, de olyat is, aki eladni, és a két ár között nem lesz túl nagy különbség.
A spekuláció cserébe csúnyán meg tudja rángatni az árakat, mert undorító pozitív visszacsatolásokat tesz a rendszerbe.
Ha van még kérdésed, kérdezz nyugodtan. ;)
Huh, te mindenhez értesz? :)
Még így is magas amit írtál, át kell olvassam párszor, de még úgy sem fogom megérteni.
(A napokban volt hír, hogy egy játékszoftver kódere beleprogramozta a játékba, hogy a játékosok videókártyáit hajtsa bitcoin generáláshoz. Átszámolva 2m huf-ot keresett amíg lebukott, szóval nem túl sokat, de rafinált.)
Hát, igyekszem :)
Ha van kérdésed, tedd csak fel nyugodtan.
(Mondjuk azt hallottam már, hogy - fura módon - a magas IQ-jú emberekhez hamarabb találnak el a drogok...)
Miért tiltják be egyre több országban a bitcoint? Az emberek pénzét féltik a nagy árfolyam ingadozás miatt, vagy az ellenőrizhetetlensége miatt? A pénzmosás miatt?
Gyanítom, hogy az ellenőrizhetetlensége miatt.
Nemcsak hogy elvileg lehetséges egész jó anonimitást nyerni vele, de semmiféle infrastruktúra nem áll rendelkezésre, hogy megfigyeljék/lenyomozzák a bitcoin forgalmat.
Hasonlóan a drogokhoz - nem tudnak vele mit csinálni -> betiltják, mintha nem lenne. A feketegazdaság meg szépen köré épül, és sokkal nagyobb kárt okoz, mintha szabályoznák.
Vajon brute force módszerrel lehet bitcoint előállítani? Nyilván nem. De mennyi idő alatt ellenőrződik le, hogy egy adott 33 karakteres hash valós-e?
mi van ha valaki elkezd ilyen hasht próbálgatni?
(Nagyon nem értem az egész működését)
Már biztos késő, de ne maradjon nyitva kérdés:
"Vajon brute force módszerrel lehet bitcoint előállítani?"
Csakis úgy lehet :)
Addig kell próbálgatnod rohadt hosszú véletlenszámokat, amíg az egyik nem pont az adott feladatnak megfelelő hash-t adja.
"De mennyi idő alatt ellenőrződik le, hogy egy adott 33 karakteres hash valós-e?"
A Bitcoin működésének egyik alap szempontja az volt, hogy nagyon sokat kelljen próbálkozni, de a generált értéket gyorsan le lehessen ellenőrizni, hogy megfelel-e az éppen aktuális feltételeknek.
"mi van ha valaki elkezd ilyen hasht próbálgatni?"
Akkor ő tulajdonképpen bányászik ;)
Ha úgy érted, hogy privát kulcsokat próbálgat - ahhoz sok szerencsét, kb. 10^77 db van belőlük.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!