Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Mik azok a szamrendszek?...

Mik azok a szamrendszek? Tizes szamrendszek?

Figyelt kérdés
Most kezdtem el tanulni a suliban, de a tanar az alapokat kihagyta mert szerinte "ezt mar mindenki tanulta", de en nem tanultam es nem ertem az egeszet emiatt. Kerlek valaki magyarazza el nekem..mik a szamrendszek?tizes szamrendszerek?mire jok?stb..

2013. szept. 20. 20:12
 1/3 anonim ***** válasza:

10-es? Az az amit a mindennapokban használunk. 1,2,3....10

Sok féle van. 8-as, 16-os, 2-es, stb.

Ez utóbbit matek és főleg infó órán szokták tanítani. Itt csak nulla és 1-es van, úgy hogy a kettest használjuk fel. 2 a nulladikon, 2 az elsőn, 2 a másodikon és így tovább.

2013. szept. 20. 20:17
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/3 anonim ***** válasza:

Tízes számrendszer az, amit mi is használunk. A mi általunk használt számrendszerben 0-tól 9-ig vannak a számok. De pl. számítástechnikában használatos a kettes és a tizenhatos számrendszer. Értelemszerűen a kettesben 0 és 1 számok vannak, a tizenhatosban pedig 0-9, a-f.


A különböző számrendszerekben leírt számok átírhatóak másikba.


Nem részletezem tovább, itt szerintem minden megvan, amire szükséged lehet: [link]

[link] ek_az_informatik%C3%A1ban

[link]

2013. szept. 20. 20:19
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/3 anonim ***** válasza:

Minden számrendszerben a helyiértékek az alapszám hatványai. Tízes számrendszerben ugyebár vannak egyesek, tízesek, százasok, ezresek, mivel:

10^0 = 1

10^1 = 10

10^2 = 100

10^3 = 1000

(itt a ^ a hatványozás jele)

Ezért ha leírjuk tízes számrendszerben azt h 4562, azt úgy értelmezzük: 4*1000 + 5*100 + 6*10 + 2*1.

Kettes számrendszerben pedig ennek megfelelően a 2 hatványai a helyiértékek, azaz vannak egyesek, kettesek, négyesek, nyolcasok, stb.

Ha leírod kettes számrendszerben azt h 1001, azt tehát úgy kell értelmezni: 1*8 + 0*4 + 0*2 + 1*1, és ha kiszámolod, ez 9.

A fentiekből következik egyébként az is, h minden számrendszerben csak az alapszámnál kisebb számjegyeket írunk.

2013. szept. 20. 20:22
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:





Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!