Mi a LAN és a WAN sebesség?
Egy router tulajdonságainál figyeltem fel ezekre az adatokra. Melyik mire szolgál?
A LAN-ról olyat hallottam, hogy eszközök közötti fájlcserére szolgál. Ha vezeték nélkül oldom meg a fájlcserét, akkor is azokkal az értékekkel dolgozik?
WAN: router - internet (amekkora az előfizetett internetszolgáltatásod sebessége; pl. 5, 10,20,40,80,120Mbps)
LAN: router - otthoni hálózat gépei (amekkora a hálózati eszközök sebessége; pl. hálókártyák 10/100/1000Mbps)
wifi elméleti értékek itt (aztán jön a vasbetonfal, és felezi ;):
WAN = Wide Area Network = nagy kiterjedésű hálózat ~Internet
LAN = Local Area Network = helyi hálózat ~az a hálózat, ami a "házon belül" (irodákban, üzemekben, lakásokban, kis közösségek) van összekötve
Ebből következőleg a WAN-sebesség a routernek az Internet irányába menő portjának a MAXIMÁLIS fizikai sebessége (router esetén nem az Internet-előfizetésé!).
A LAN-sebesség, meg a helyi hálózat irányába menő portok MAXIMÁLIS fizikai sebessége.
Tehát ha mondjuk 80-90 Megabit/s-nál (ez kb. egy 100 Mbps-os Fast-Ethernet interflész maximális adatátviteli sebessége) nagyobb adatátviteli sebességű Internet-előfizetésed van, akkor mindenképpen olyan routert érdemes venni, aminek gigabites (1000 Megabit/s-os) WAN és LAN portjai vannak.
"wifi elméleti értékek itt (aztán jön a vasbetonfal, és felezi ;): "
Nem teljesen. Ugyanúgy, mint az Ethernet (lásd: Fast-Ethernet: 100 Mbps => 80-90 Mbps) esetén, a WIFI-nél is van egy maximális fizikai adatráta (Az interfész sebessége: 802.11b: 54 Mbps, 802.11g: 54 Mbps, 802.11n/SISO - egy antenna: 150 Mbps, 802.11n/2x2 MIMO - két antenna: 300 Mbps), és egy szállítási rétegben értelmezett adatátviteli sebesség (~amit kiír a program letöltéskor), ami maximum kb. fele a fizikai adatrátának.
Ennek az oka az, hogy egy csatornát egyszerre csak egy eszköz használhat, ezért mindenféle trükkökre van szükség, az ütközés elkerülése végett.
A betonfal csak ráadás ehhez a "lassuláshoz" (a mikrohullám "fényként" terjed, nem szereti a terepakadályokat).
Köszönöm szépen az eddigi válaszokat, sokat segítettek, azonban még lenne pár kérdésem.
A WAN és a LAN 1000MBps-os értéke csak határérték, abból valójában csak az említett két antennával elérhető 300MBps-os sebesség érhető el. Vagyis ha csak 100MBps-os lenne a router, akkor a 300MBps nem lenne megvalósítható. Helyes a gondolatmenetem, vagy a 300MBps másra vonatkozik?
Ha hálózaton keresztül, mondjuk a routerbe kötött háttértárról nézek a tv-n egy filmet, akkor van-e valamilyen különbség aközött, hogy 100MBps-os vagy 1000MBps-os a LAN-om?
"Vagyis ha csak 100MBps-os lenne a router, akkor a 300MBps nem lenne megvalósítható. Helyes a gondolatmenetem, vagy a 300MBps másra vonatkozik? "
Igen helyes, mert a 100 Mbps-os Fast-Ethernet interfész maximum ~90 Mbps-ra képes, a 300 Mbps-os 802.11n interfész meg maximum ~150 Mbps-ra. Ezért kell gigabites Etherne-interfész.
"Ha hálózaton keresztül, mondjuk a routerbe kötött háttértárról nézek a tv-n egy filmet, akkor van-e valamilyen különbség aközött, hogy 100MBps-os vagy 1000MBps-os a LAN-om?"
Ha a hálózaton csak az megy - mondjuk egy Blue-Ray rip a maga 54 Mbps-os adatátviteli sebességével :D - akkor nem.
Ha viszont közben valami igen masszív adatforgalom zajlana a háttérben más gépek között, az már okozhatna akadásokat 100 Mbps-os hálózaton - de ez már nagyon helyzetfüggő.
Mindenesetre - ha van rá keret - gondolva a jövőre érdemesebb gigabites eszközökben/kábelezésben gondolkodni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!