Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Hogy tudom elképzelni a...

Hogy tudom elképzelni a beszéd/zene rögzítését?

Figyelt kérdés
Informatikával tanulok és régóta foglalkoztat hogy egy dal egy ilyen ábrában [link] hogy teljesedik ki. Mert ezek csak rögzítési pontok. Hogy működik egy rögzítés akár egy bakelit lemezre vagy bármire. A sok vonal hogy alakul egy egéssz. Egy metallica számból hogy lesznek ezek "vonalak" aztán ebből újra szám. Tudom hülyén hangzik a kérdés de tényleg nagyon foglalkoztat. bakelitnél/cd-nél/hangszalagnál/magnószalagnál hogy megy a rávivés és leolvasás.
2013. máj. 29. 19:33
 1/2 anonim ***** válasza:

A kulcs abban van, hogy a hang a levegő rezgése. Ezt a rezgést rögzítjük különböző eljárásokkal. A bakelitnél teljesen mechanikusan is lehetséges, azaz vegyünk egy kellően nagy tölcsért ami ugye folyamatosan szűkül. A végén egy kis tű van. A hanghullámok ahogy elérnek a tölcsér aljára rezgésbe hozzák a tűt. Ezek után már csak arra van szükség, hogy a tű rezgését rögzítsük valamire. Ha megfordítjuk a folyamatot, és a tűt belerakjuk abba a barázdába amit előtte csináltunk, akkor a tű pontosan ugyan úgy fog rezegni mint a felvételkor, de a tölcsérben levő levegőt megrezegteti, és visszakapjuk a hangot.


Az elektronikus megoldás az, amikor egy mikrofonhoz beszélünk. A mikrofon egy fordított hangszóró. A membránja felfogja a hanghullámokat, a membránhoz egy mágnes van rögzítve, a mágnes körül pedig fixen egy tekercs van. Ahogy elkezd rezegni a mágnes pontosan olyan frekvenciájú áramot indukál a tekercsben mint amilyen a hang.

Ezzel a frekvenciával lehet már pl egy tűt mozgatni, így elektronikusan írod a vinyl lemezt.

A magnókazetta esetében a tű helyén egy tekercs van, ami a változó frekvenciájú áram hatására változó erősségű mágneses teret gerjeszt. A tekercs alatt egy ferromágneses anyaggal bevont szalagot húznak végig, aminek felületén a bevonat különböző mértékben mágneseződik.

Visszaolvasásnál a mozgó mágneses tér újra feszültséget indukál majd az olvasó fejben, amit aztán a hangszóró felé lehet vinni.


A digitális megoldásoknál az időben folyamatos hullámot fix időközönként mintavételezik. Ezt egy analóg-digitális átalakító végzi. A mintavételezés során másodpercenként mondjuk 44100 (44.1kHz) alkalommal megnézzük hogy épp milyen a frekvenciája az analóg jelnek. Meghatározott mennyiségű frekvenciaszintet tudunk csak megkülönböztetni, ez a hang bitmélysége. Ha a hang 16 bites (2byte), akkor 2^16db (65.536) frekvenciakülönbség rögzíthető egy sample alatt. Így gyakorlatilag eljutottunk az oszlopokig, grafikusan így szokták ábrázolni a mintákat. Visszajátszásnál egy digitális-analóg átalakítóba kerülnek a minták, ami a minta frekvenciájának megfelelő feszültséget ad ki a kimenetén. A mintavételezés nagysága és a hangszóró tökéletlensége miatt van, hogy nem halljuk, hogy valójából nem folytonos a hang frekvenciája.

2013. máj. 29. 21:27
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/2 A kérdező kommentje:
köszönöm :) ilyen jó magyarázatra nem számítottam :)
2013. máj. 29. 21:41

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!