Miért mondják egyes emberek, hogy az asztali gépeknek vége?
Nem értem ezt a hozzállást. Egy olyan laptop, ami mindent futtat, amit egy asztali gép, nagyon drága és nem olyan könnyű cserélni benne az alkatrészeket. A netbook-okkal csak netezni lehet, a hosszútávú irodai munka, amire még jó a teljesítményük, pedig kényelmetlen velük, görnyedni kell fölöttük vagy fura pózban heverészni, a nagy teljesítményű laptopokra visszatérve, azok meg nem kis súlyukról és méretükről híresek. A tabletek csak videónézésre, böngészésre jók, de már egy fórumhoz való hozzászólás is macerásabb velük, mint legalább egy netbook-al, az okostelefon meg tablet csak kicsiben, az már ahhoz is kicsi, hogy filmet nézz rajta.
Konzolra (pl. XBOX 360) meg hol szerzel annyiféle játékot, mint PC-re?
Mindezeket összevetve nem értem, miért mondják egyesek, hogy az asztali pc-knek lőttek.
Mert nem minden felhasználónak van arra igénye, mint neked. Sőt, mint az eladási statisztikák mutatják egyre kevesebben vesznek asztali gépet. Ami érthető:
egy konzolt megveszel és ha nem kell szervizelni, akkor 7-8 évig játszhatsz a legújabb játékokkal anélkül, hogy a konzolt fejleszteni kelljen (a normálisabbja a PC-re is megveszi a játékot, ahogy konzolra is, így a játékárak nem relevánsak). Emellett tart egy laptopot, amit bevihet a munkahelyére, a nagymamához, az ágyba, a WC-re és ha úgy van kedve TV-re is köthet.
Senki sem tudja a jövőt, csupán az elmúlt év statisztikái alapján "jósolgatnak". Azok alapján pedig az a trend, hogy globálisan egyre kevesebben akarnak "mindenre jó" számítógépet.
Egyre többen csak szórakozásra használják (játékokat konzolon), arra meg nem feltétlenül kell a nagy teljesítmény, ezenkívül a hordozhatóságra van nagyobb igény.
Egyébként az átlagos PC sem jó "mindenre", legfeljebb csak a drágán összeállított PC-k.
"Konzolra (pl. XBOX 360) meg hol szerzel annyiféle játékot, mint PC-re? "
Ha Magyarországból indulunk ki, akkor ez igaz. Ha a világ jobban élő feléből, ott azért nem gond megvenni egy 30-60 eurós játékot a konzolhoz.
Ez a cikk úgy ahogy van baromság. Elég széles körben van igény magukra a pc-s játékokra, és már oda is kezd beszivárogni a többmonitoros gép gondolata. Workstationnek meg egyértelműen asztali kell. Főleg, ha kulcsfontosságú a számítási sebesség és/vagy speciális célhardver használatát követeli meg a szakma. Időtálló beruházásnak is jobb egy ma olcsóbbat venni, közepes hdd-vel, rammal, processzorral, ha elég a feladatra, és később szükség szerint ott bővíteni, ahol valóban kell. Ismétlem: csak az egybegépekre csökken a kereslet, mert sokan rájöttek, hogy kis utánajárással ők is összeraknak nem akármilyen gépet.
Persze nem is sokan vesznek kreatív céllal pc-t, egész sokan elvannak face-görgetéssel szabadidejük nagy részében. :( Ehhez nem kell a teljesítmény, jó egy öreg egymagos is, ha van ram és vga a "feladathoz". A játékosok számítanak nagy tömegnek, őket viszont mostanában már nem sikerül akkora fejlődéssel megragadni, tökéletesen elvannak a meglevő cuccaikkal, és csak néhány óvatosabb költekező töpreng, hogy legyen-e full minőségű fullhd a cucc néhány tizes rádobásával?
A nagy grafikai műhelyek és a nagy hang-képstúdiók soha nem használnának laptopot vagy tabletet, és akik hasonló hobbit űznek, ők is rá vannak utalva a jó öreg irodagép moduláris felépítésének éltetésére. Az usb-s vagy firewire-os cuccok sose olyanok, mint egy becsületes pcie eszköz. A sokmonitoros munka is eddig csak pc-vel lehetséges, és kulcsfontosságú minden olyan szakmánál, aminek kicsit is része a valós idejű adatok elemezhetősége (tőzsde, időjárás, kutatások, élő közvetítések háttérmunkái, rengeteg példa van).
A legnagyobb célközönség pc alkatrészre (és nem egybegépre) a rengeteg warezoló lakossági hobbista vagy játékos. Szinte képtelenség azt saccolni, hogy ők ne lennének elegendőek az alaplap-piacnak vagy ne lehetne számítani rájuk a rendszeresen bevetett, inkompatibilis generációváltásoknál, ha a változások kellőképpen csábítóra sikerednek.
Persze a válságos idők, a horpadó kereslet, a hülyeségek helyett inkább földet vagy szerszámokat vásárló emberek is jelentős tényezőként vannak jelen az egész hardverpiaci gyengülés mögött, és a cégek is hasonló racionalizálásra kényszerülnek, amikor megbízzák az izzadó homlokú informatikust, hogy most ő pakolja össze a hibátlan rendszereket, és ő legyen a support és a gyors garancia.
Azt már nem is említem, hogy egy elérhető árú laptop felbontása se nagyon elég munkára. Aki az asztalin szerkeszt tetszőleges szakmában komolyabb projektet (szövegszerkesztésen azért túl persze, de már a táblázatozás is...), és kénytelen laptopra átvinni, az szembesül vele rendszeresen, hogy egy 1280 vagy 1366 pixel széles kijelző elég messze van az 1920-astól, ami még mindig lehetne nyugodtan nagyobb, és főleg magasabb (nagy kár, hogy a 16:9-et nyomatják ezek a nyomorékok). Talán ez alakul majd, de remélem nem leszünk kénytelenek egy túl kis átlójú monitorral egybeépített, melegedős, visszafogott teljesítményű, fejleszthetetlen, túlárazott ganéval dolgozni, csak mert a pécé(-alkatrészek) árát még jobban feltolják ilyen-olyan kereslet-csökkenésre hivatkozva!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!