Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Mennyire hatna vissza pozitíva...

Mennyire hatna vissza pozitívan a linux (alapú rendszerek) terjedésére, ha a szoftverfejlesztők egyre inkább elkészítenék a linuxos átiratot is ismert, közkedvelt programjaikból?

Figyelt kérdés

A közismert szoftverekre és játékokra gondolok. Egy Mac megbízhatósága félár alatt (csak a hardvert kell megfizetni, és az előre összerakott márkásból is legfeljebb fele egy Mac árának). Tudom, nagyon sok alternatíva van, de ha zenélsz, se Cubase, se Live, se Protools, ha filmet szerkesztenél, akkor se Vegas, se Premiere, ha CAD program kéne, akkor viszlát AutoCAD, ha meg játszanál a legújabb játékokkal, akkor kb Steam függés lesz.


Pont a legelterjedtebb szoftverek fejlesztői nem érzik úgy, hogy nagyon rászorulnának a pár százaléknyi felhasználóbázisra. Mintha soha nem gondolnának bele, hogy PONT RAJTUK MÚLIK, mennyire lesz elterjedt a linux (vagy más).


Nyavalyognak, hogy mennyi disztró, meg hol ez népszerű, hol az, de soha össze nem beszélnének egymással, hogy "kezdjük a debian alapúakkal, aztán később meglátjuk"...


Sírnak, hogy jaj, hány rendszerre írjam már át verzióról-verzióra, pedig csak egyszer kell váltani pl. a sokat emlegetett qt felületre, és hopp, még BSD-n vagy Solarison is otthon fogja érezni magát, nemhogy Mac vagy WIN körökben.


Nem értem, mi akadálya a "nagyoknál" annak, hogy dobjanak egy ingyenes, vírusmentes, kőstabil, hardverközeli és egyben felhasználóbarát rendszerre egy kezdetleges változatot fő fejőstehenükből? Az Apple és a Microsoft meglengette nekik a mutatóujját? Vagy élből nem mernek (bármilyen típusú) ujjat húzni velük? Túlvetítem, simán csak nem térül meg nekik? De már hogy a fenébe ne térülne meg hosszabb távon? Céges környezetben egy linuxos munkagép zéró karbantartással lesz gyors és stabil, amíg csak dolgozik a hardver alatta. Frissül, magától, egyetlen programból. Sok esetben sokkal praktikusabb a felület, mint bármelyik kereskedelmi oprendszernél (hangszóró ikonon görgetve hangerőszabályzás, eject gomb a pendrive kötetcimke mellett, mappalinkek pontosan mappaként viselkednek, alap fájlkezelőbe integrált ftp kliens, netböngészőtől független kezelőfelület, stb stb)


Legfeljebb a sokféleség miatti támogatásgondok riaszthatják vissza őket, de akkor miért adnak ki néhányan mégis linuxos verziót? Pl ott a Maya. Persze ott a renderfarmok beállításával magától jött a linux ismerete, és a természetes igény, hogy legyen rá Maya. Talán csak azon múlik, hogy a fejlesztők maguk mennyire "linux fanboyok"? (azért kell az idézőjel, mert stabilitás-gyorsaság-vírusmentesség talán nagyobbat nyom a latban, ha melóról van szó). Vagy jön a Bitwig Studio nyáron-ősszel, aminek kezdettől lesz linux verziója. Van EnergyXT is, bár annak nem sok haszna volt eddig.


Talán inkább a plugin-alapú dolgok kiadásával vacilálnak, mert semmi nem garantálja, hogy a plugineket fejlesztő cégek is jónak látják, hogy tisztább, szárazabb, jobb rendszeren dolgozzanak a cuccaikkal a vásárlóik. Annyira ez se nagy gáz, kismillió példa igazolja, hogy ilyen esetekben is van értelme sok nagy cégnek összeállni és kvázi szabványt teremteni. Nem értem, miért hurcoltatják jobb sorsra érdemes emberekkel Billy toldozott-foltozott tragacsát, nem értem, miért kell költségeivel együtt elfogadni szegény Steve bácsi börtönét, és nem értem, miért nem lehet egy nagyon is élő alternatívát megtámogatni, a növekvő vevőtáborért, a kedvező image miatt, vagy csak mert jobb érzés...


Vagy van valami licenc-probléma, amiről nem tudok, és pl. az AutoDesk se tudja, amikor a Maya-kísérletet megejti? :)


Szóval mitől nem akar még mindig elindulni a szabad rendszer(-ek) széles körű támogatása? Hogy a francba' lehet az, hogy minimum a melóra szánt szoftverek fejlesztői sokszor számításba se veszik?



2013. ápr. 6. 14:03
 1/4 anonim ***** válasza:

Hát, pl ha az audiót mondod, az mondjuk egy katasztrófa. Utoljára vagy 2 éve próbáltam a zenélést linuxal, hát hogy milyen ótvar átláthatatlan szar driverek vannak, ide csatlagozni, olyan JACK, amolyan szirszar, ez recseg, az nem kezel mikrofon bemenetet, ez nem ismeri az usb midi adapterem satöbbi. Ha portolnának egy nagy audio vágó szoftvert akkor még annak a hátterét is rendbe kéne szedni, mert az valami félelmetes.

Aztán meg a video driverek is, ahogy Linus Torvalds mondta: "Fuck you nVidia" mert b@sznak nyílt forrású drivert csinálni vagy erőforrást áldozni egy tisztességes linuxos driverre, pedig ők az egyik legnagyobb gyártó.


Szóval erre globális akart kellene.

Szerintem meg a Steam függést be kell vállalni, mert így tudjuk megmutatni a nagyoknak, hogy igenis, hajlandóak vagyunk egy jó szolgáltatásért fizetni! Én nagyon bízom ám a Steam boxban is.


Egyébként meg hiába stabil a linux kernel, nekem minden distroban (igaz ubuntu/debian alapúakat használok, mert azokat kellett a legkevesebbet reszelni, hogy jó legyen) legalább naponta egyszer de inkább többször megjelnik az a piros kis ikon, hogy Report Crash.

Meg persze a linux nagy előnye és hátránya: sokféleség.

Na most akkor csak ki kell találni, hogy mire is akarsz fejleszteni.

Redhat, debian, fedora, stb, ezek leszármazottai. mi a francnak van ennyi distro? Csak az ubuntunak van vagy 20 leszármazottja. Miért van Gnome, lxde, kde, xfce, mate, cinnamon, stb? Miért nem lehet ennyi programozási kapacitást fókuszálni, és összehozni mondjuk 3 felületet, amik működnek, nem pedig egy csomó félkész izét?


Egyébként van a youtube-on egy előadás, amit valami linuxos konferencián minden évben megtartanak "why linux sucks", keress rá, érdekes.

2013. ápr. 6. 14:39
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/4 A kérdező kommentje:

Köszönöm!


A Steam dolognál tényleg elmulasztottam megemlíteni, hogy ez azért elég durva derűlátást ad, mentségemre legyen mondva, inkább játszom kutyával, mint géppel :)


A sok felület közül tekinthető lenne egy Ubuntu+Gnome alapnak (báááár, a gnome3 igen visszavetette az alap ubuntu de facto szabvánnyá válását), és a distrowatch listája szerint jó ideje lehetne a Mint a mai "nem hivatalosan támogatott" disztró, ebben nem annyira látom akadályát a linuxra fejlesztésnek.


Meg szinte csak a csomagformátum ill. a "fő leszármazási ág" macera, abból meg van kb 2-3, ami tekinthető létezőnek (deb és rpm alap, debian és red hat ill. mandriva jelleg), és nyugodtan ráállhatnak a kezdőbarátabb Mint(PCLinuxOS)/Mageia(Mandriva/CentOS) vonalra, a keményebbek esetleg támogathatják a Puppyt (sokan szeretjük, nagyon nagy találmány), és 6-on maximalizáltuk a konkrét támogatandó rendszereket, ahol esetleg 2 "ősre", a Debianre és a RedHatre lehet tekintettel az, aki az összes Debian vagy RedHat(ja, CentOS) származékot támogatni akarja. Tehát nagyon nem erőltet "aldisztró-specifikus" dolgokat, inkább a közös ősre épít. Többnyire ráadásul totál nem disztróspecifikus, hogy milyen függőségeket kell feloldani, rendszerint ugyanazok a libek nevei, meg ott a PackageKit, már csak használni kéne...


Értem egyébként, hogy marhára nem akarják a júzerre hagyni a Jack-es szarozást, de talán ahogy a Canonical beállt egy tök új disztró mögé a semmiből is, úgy pár létező cég karbantarthatná a létező disztrók alap, beépített hangrendszerét annyi közreműködéssel, amennyit egy egyklikkes JACK-pulse integráció igényel, pont ahogy a KXStudio nevű disztróban meg is van valósítva. Vagy pepitában az egész: hivatalos támogatás linuxon csak akkor, ha a KXStudio rendes tárolójából feltolt fizetős szoftvert használod. Igen meg lehetne nehezíteni a warezolást is, de talán nem ez a szándék... Mindenesetre rohadt egyszerű lenne az élet, ha az össz karbantartás annyi lenne, hogy néha max két percen át felpakolja a rig az összes feltelepített program frissüléseit, meg párévente óvatos verzióváltás szép dualbootos átmeneti próbálgatásos és testreszabásos szabadidős tevékenységgel kezdve az átállást. Tényleg nem értem, mi tartja vissza őket. :) Meg azért a Reaper ahogy elkezdte támogatni a wine-t, eléggé követendő példa. Persze ismét jönnek a szívások a pluginekkel, ami miatt a pluginfejlesztők számára is követendő példa kéne legyen... De persze félmegoldás, jobb lenne natívan futtatni az ennyire realtime-szerű alkalmazást.


Megnézem a why linux sucks dolgot, köszönet a javaslatért!

2013. ápr. 6. 16:03
 3/4 anonim ***** válasza:
100%
Egy darabig nagyon idegenkedtem az unity-től de aztán mégis csak ezt látom mint fényt az alagútban, gnome3 classic is fent van de csak retrózás képp. igazából én is kitaláltam haverral egy grafikus felületet de nem az igazi vagyis azt már az apple kitalálta vagyis hasonlót. Linuxon azon belül is az ubuntun kőkeményen zenélek, nem is akarok váltani. kívánságra munkamenetet leírom, még albumot is adtam ki linux alól. Bitwiget én is várom. EA is beállt a fejlesztések mögé, Steam is, steam-et is csak ezért tettem fel hogy a statisztikát növeljem pedig close source. Igen 7-8%nál tartunk már mi linuxosok az asztali rendszerek terén, szervert meg csak erősíteni tudom, webre/mailra/jabberre és rádióra egyet. Egyik egy p2es a másik egy p3 as gép, mind 2 512 mb rammal. Még mi kéne ha volna, pixar 98%os linux részesedést tud maga mögött. Blender Cinelerra kombó bőven jó nekik :D
2013. júl. 27. 00:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/4 anonim ***** válasza:
100%

Előző vagyok, apple 4-5 %ot rugdossa mégis mi linuxosok 2x annyian vagyunk, és érdekes csak most kezdünk kapni teret. Vajon miért?

Stev bácsi a jóöreg sz házi is inkább fizetett 1-2 szoftverért+ bemarketingolta a gagyi pc-jét, igen pc mert x86os gépen fut és így alakult ki maga a mac metódus de mondom az sj tulajdonába lévő, mostmár csak a volt tulajdonába lévő pixar is linuxozik, röhely. Egy felboríthatatlan kernel maga a linux, erre megfelelően összeválogatott programokkal olyan rendszer építettem én is, igen ubuntu alapon, hogy egy apple-t mellé tennénk és elvérezne.

2013. júl. 27. 00:12
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!