Processzornál az a jobb amelyik több magos?
Ennél azért jóval bonyolultabb a dolog.
Egy procinál nem csak az órajele és a magok száma az ami meghatározza a sebességét. Sok egyéb tényező is közbejátszik, architekturális alapokon.
Manapság leginkább 2-4 magos procik vannak használatban az otthoni PC-ben, az egymagosok már kopnak ki a piacról a 6-8 magosok pedig csak kezdenek elterjedni.
Ami még nagyon fontos, hogy ha veszünk egy egy " családból " származó 2 és 4 magos processzor, akkor is helyzetfüggő, hogy melyik lesz a gyorsabb, a szoftvertől függ amit éppen használsz, hogy hány magot képes egyszerre használni. Pl.: Ha az adott progi csak 2 magot képes használni akkor a 4 magos procival semmit sem fog gyorsulni.
Mindenesetre a jövőt szem előtt tartva érdemesebb inkább 4 magosban gondolkodni, jövőbiztosabb, egyre több az alkalmazás ami ki képes őket használni.
"De már vagy öt éve gyártanak két magú processzorokat."
Asztali gépekbe szánt 2 magos procik idén ünneplik a 8. születésnapjukat (Pentium-D és Athlon 64 X2)! :)
Kérdéshez:
A procikat sem lehet ránézésre megítélni, hogy melyik a jobb, ha különböző fajta/típusú procikat hasonlítunk össze. Technikai adatok alapvetően nem sok mindent árulnak el a teljesítményről. Sem a magok száma, sem az órajel sem pedig a cache méret. Az órajel egy CPU családon belül már jelent valamit illetve a magok száma alkalmazásfüggő...van olyan helyzet, amikor kihasználjuk a sok magot, de van, hogy nem. A processzorok megítélése (akárcsak a videokártyáké) átfogó tesztoldalak eredményeiből szűrődik le és a népszerűségét befolyásolja a termék ára is természetesen.
"amelyet sokan nem is említettek"
Azért, mert olyan sokat nem számít. Anno egy 2MB L2 cache és egy 4MB L2 cache gyorsítótáras Core 2 proci között átlagosan 5% körüli teljesítmény különbséget mutattak ki. Egy bizonyos határ felett meg még kevesebbet számít. Ott van például az FX-4100 processzor a maga 3,6GHz-es órajelével és a 4MB L2 és 8MB L3 cache-sel, mégis átlagosan egy 3 magos 3,2GHz-es Athlon II-vel ér fel a teljesítménye, amiben csak 1,5MB L2 cache van. Önmagában a cache méret, az órajel vagy a magok száma nem árul el sokat a teljesítményről, mint már írtam!
Attól függ, hogy milyen feladatra. Van ahol a cache nem sokat számít, míg van ahol igen. Átlag felhasználásra nem kell 12MB cache.
Itt van azonos felépítésű, nem éppen egy árkategóriájú proci 2MB vs 6MB L2 cache-sel. Szerintem nem meggyőző a háromszoros cache hatása minden esetben:
Különböző felépítésű prociknál meg kár nézni a cache méretét! Például itt van kér dual core proci, amiből az egyiknak alacsonyabb az órajele 200MHz-cel és jóval kevesebb cache van benne (negyed annyi L2 és fele annyi L3), mégis gyorsabb minden tesztben, több helyen nem is picivel!
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!