Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Melyik megírt DVD-nek lesz...

Melyik megírt DVD-nek lesz jobb az élettartama? A lassabban, vagy a gyorsabban megírtnak?

Figyelt kérdés

Csak azért kérdem, mert már össze-vissza olvastam erről a témáról mindent és már eléggé érdekel. Írták, hogy függ a lemeztől és az írótól is.

De az általános tény most akkor mi? Lassabban ajánlatos írni, vagy gyorsabban?


Pl. ha én írok, akkor a 16x-os DVD-imet /amikre ugye maximum 16x-osan lehet írni/ általában 12x-es sebességgel szoktam, mikor nagyon bizonytalan vagyok, akkor 8x-oson.


2012. nov. 28. 03:37
 1/9 Mr. V. ***** válasza:

Hello!


Csak ha a fizikát tekinted alapul, vagy azt, hogy te kézzel hogy írsz szebben (olvashatóbban) lassan vagy gyorsan, akkor máris megvan a válasz.


Van egy adott hordozóréteg, amiből ki kell égetni pontokat. A szó az égetésen van. Ha ezt nagy sebességgel teszed, a lézererő is picit nagyobb lesz, de az égetés minősége rosszabb, hiszen egy adott időintervallumban nem x hanem 2x mennyiségű pontot kell kiégetnie.

Tehát minél lassabban írsz, annál precízebb és hosszabb élettartamú lesz a lemez. (Jó munkához idő kell!)

Nem véletlenül ajánlják, hogy mesterlemezt (pl. audio) maximum 4x-esen kell írni, igaz a mai CD-lemezek minimális írási sebessége 8x-os. Ennél lassabban megírva a lemez hibás lesz.

A lemezek támogatott írási sebessége a bevezetőszakaszba van eltárolva és az író program ezt fel is sorolja.


DVD esetében a 2,4x sebesség volt az ideális mesterlemeznek, de 4x sebesség alatt írható lemezt már nem gyártanak.


Tehát ha nem csak 1-2 évig, hanem akár 5-8 év múlva is szeretnéd használni az írt DVD-lemezedet, akkor szánd rá azt a 20 percet és írd fel 4x-es sebességgel! (És persze minden lemezt DAO módban, nem pedig TAO-ban!)


Csak egy megjegyzés: több autóhifi esetében leírják azt is, hogy minél lassabban van felírva egy audio CD, annál jobb az út miatti rázkódás-tűrőképesség, tehát tapasztalatom szerint 24x-esen írt lemez macskakövön 40-el haladva elugrik vagy meg is áll, 4x-esen megírt lemez ugyanabban a szituban ugrásmentesen megy. A CD és a DVD ilyen szempontból azonos.

2012. nov. 28. 08:34
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 Golan Trevize ***** válasza:
Sokkal jobban függ az élettartam az alapanyagtól és az írótól, mint a sebességtől.
2012. nov. 28. 08:37
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 A kérdező kommentje:

Igen, ezt én is kikövetkeztettem logikusan, hogy "Jó munkához idő kell", szóval ha lassabban írok valamit, akkor tartósabb lesz. A józan ész tényleg ezt diktálja.


Azonban írták azt is 1-2 oldalon /ahol erről olvastam/, hogy túl alacsonyan sem szabad írni, mert akkor túl erősen égeti az író a lemezt, túl nagy hőhatásnak, megterhelésnek van kitéve, ami szintén árthat a CD/DVD-nek.


Amúgy ha mondjuk 8x-osban vagy esetleg 12x-esben írok /de 16x-osban soha!/, akkor az nagy gáz élettartam szempontjából? Szóval nem is írok túl magasan, de túl alacsonyan se. Az arany középutat választom. :)

Én évek óta így írom a lemezeimet. 2006-2007 óta írogatom ki a dolgaimat lemezre, ha megtelik a HDD-m. Az azóta megírt lemezeket még mindig tudom olvasni...

2012. nov. 28. 10:17
 4/9 A kérdező kommentje:

Golan:


Többnyire Fujifilm, TDK és Sony DVD-kre írok, és LG íróval... ez elég garancia? :)

2012. nov. 28. 10:18
 5/9 Golan Trevize ***** válasza:

alapvetően nem az számít, hogy milyen márka van ráírva a lemezre, hanem hogy ki gyártotta.

a legtöbb forgalmazó gyártat több céggel is.

a legjobb minőségű írható dvd-ket a Taiyo Yuden cég gyártja.

mindhárom általad említett cég forgalmaz általuk gyártott dvd-t.

de nem az összes, a portfoliójukban szereplő lemezt gyártatják velük.

a konkrét lemeznek kell utánanézni, hogy ki gyártja, és mik vele a tapasztalatok.


LG gyártott és gyárt sok tucat DVD írót (és nagyon sok más márkának is LG a bele), ott is pontos típus alapján lehet tájékozódni.


egyébként személyes tapasztalatom alapján a TDK-nak a nyomtatható/szitázható felületű dvd-i elég megbízhatóak, vannak 8-10 éves dvd-im is, amik gond nélkül olvashatóak. egyébként szintén lg íróval írtam őket.


ettől függetlenül az összes pótolhatatlan adatot tartalmazó dvd-m ből van egy biztonsági másolat online tárhelyen. nem is csak azért, mert olvashatatlanná válhat a dvd, hanem mert betörhetnek és ellophatják, vagy akár legéghet a héz, és megsemmisülhetnek.

2012. nov. 28. 10:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/9 A kérdező kommentje:

Nekem is nagyon fontosak, amiket kiírok, hiszen azokat nem pár napig akarom megőrizni, hanem évekig... Ugyanakkor nekem képtelenség lenne biztonsági mentést csinálni ezekről mondjuk valami online tárhelyen. Mivel körülbelül fél terragigányi adatról van szó durván... :D :) A legtöbbje játék és film, az utóbbi években már inkább csak film.


Ilyenektől én nem tartok, hogy leég a ház vagy ellopják. Illetve igen /ki ne tartana? :D/, de akkor már úgy vagyok vele, hogy tökmindegy, ha ellopják, mivel akkor már biztos vinnék más tulajdonomat is. Akkor már inkább legyen teljes a kiszolgálás a betörők vagy a tűz számára. :D :D :D

2012. nov. 28. 12:06
 7/9 A kérdező kommentje:
Öhhmmmm... Fél terrabájtnyi... szóval 500 gigányi. :)
2012. nov. 28. 12:09
 8/9 anonim ***** válasza:
72%
Az se jó ha lassan írunk mert átégeti a lemezt és akár annyira hogy össze is érhetnek a pitek. A gyors pedig pontosan az ellenkezője, túl gyenge a produktum. Tehát a középút a leg
2016. márc. 5. 21:44
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:
100%
Se lassan se gyorsan mert átéghet ellenkező esetben ha gyorsan írunk gyenge lesz a produktum. Pl. Ha egy DVD-t 16x maximum sebességgel írható akkor 8x sebességgel írjunk. Mikroszkóp alatt is ezzel a beálítással a legjobb, legszebb a munka.
2016. márc. 5. 21:52
Hasznos számodra ez a válasz?

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!