Valaki mondja el nekem légyszi, mi az a hackelés?!
A Hacker kifejezés alatt olyan számítástechnikai szakembert értünk, aki bizonyos informatikai rendszerek működését a publikus avagy a mindenki számára elérhető szint fölött ismeri. Ezek a szakemberek a számítástechnika egy vagy több ágát rendkívül magas szinten művelik, nagyon gyakran ők azok, akik „létrehozzák” azokat az eljárásokat amik alapján a számítógépek vagy a hálózatok működnek.
A szó eredeti jelentésében olyan nagy tudású szakembert jelentett, aki szakmáját lelkesedésből is űzte, akár „művészi” gondossággal; számos való történetet és „legendát” találunk a hackerekről, akik lehetetlennek látszó dolgokat voltak képesek előhozni egy-egy eszközből.
A számítástechnika és a hálózatok elterjedésével, illetve a hálózati elérés akadémiai (tudományos) használata helyett megjelenő kereskedelmi szolgáltatás jellegű változásával a nagy szaktudással rendelkező emberek összetétele is megváltozott. A nagy tudású szakember mélyen ismeri a számítástechnikai rendszereket, ezáltal képes lehet egy adott rendszerbe „betörni” (azt illetéktelenül használni), avagy amennyiben valamilyen motiváció hatására cselekszik, képes onnan információt a saját maga vagy mások számára eltulajdonítani. Ezek a szakemberek gyakorlatilag a számítástechnika egy adott vagy több részének rendkívül magas szintjén vannak, amelyet folyamatos önképzéssel arra a szintre fejlesztenek, amikor már önmaguk fedezik fel az adott biztonsági réseket egy adott operációs rendszeren,- avagy az interneten meglévő kommunikációs szabályrendszerek, protokollok mechanizmusának biztonsági hibáira jönnek rá.
(Nem összetévesztendő ezzel a relatíve kis csoporttal a vandálok és bűnözők jelentősen nagyobb csoportja, akik a hackerek (vagy sokkal gyakrabban a rosszindulatú hackerekre használt kifejezéssel: crackerek) által létrehozott eszközök és eljárások – valójában szakképzettség vagy tudás nélküli – felhasználásával okoz kárt, vagy követ el bűncselekményeket.)
A jelenkori terminológiában – főként a sajtónak felróhatóan – a „hacker” szót hol a „klasszikus hacker-ekre”, hol a „crackerekre”, leggyakrabban pedig a komoly szaktudás nélküli internetes vandálokra és bűnözőkre használják, általában a szakemberek tiltakozását figyelmen kívül hagyva, és így a szó jelentése fokozatosan eltolódik a média által használt (eredetileg hibás) értelmezés felé.
White-hat hacker [szerkesztés]
'White-hat hacker'-nek (fehér kalapos hacker) nevezzük azokat a kiemelt tudással rendelkező informatikai szakembereket, akik tudásukat arra használja fel, hogy megbízás alapjan vagy állandó jelleggel biztonsági hibákra világítson rá, ezáltal elkerülve és megelőzve a black-hat hackerek betörési kísérleteit. A White Hat Hacker-ek csoportjába tartoznak az úgynevezett Etikus Hackerek illetve a Penetration Testerek. A White Hat Hacker-ek vagy Etikus Hackerek egy adott számítógép vagy számítógéphálózat biztonsági tesztelését végzik hibakeresési céllal. A Penetration Tester -ek az adott hiba megtalálása után megpróbálják az adott hibában rejlő lehetőségeket "veszélyes hibákat" kiaknázni ezáltal is bizonyitva az adott hibában rejlő veszélyeket.
Black-hat hacker [szerkesztés]
"Black-hat hacker"-nek nevezzük azokat a hackereket akik tudásukkal visszaélve jogosulatlanul számítógépbe illetve számítógéphálózatokba törnek be.
A black-hat hacker motivációja sokrétű lehet: pénzszerzés az adott információ birtoklása által avagy a puszta kíváncsiság: „Meg tudom-e csinálni?” „Okosabb vagyok-e, mint azok, akik a rendszerért felelősek?” De ebben az esetben a kíváncsiságot nem kíséri önmérséklet: a black-hat hacker nem kér engedélyt a tesztelésre, és a sikeres behatolás végén nem értesíti az üzemeltetőket, hanem igyekszik kihasználni az illegálisan szerzett lehetőséget. Black Hat hackerek csoportjába tartoznak azok az ipari kémek akik technológia fejlesztések után kutatva törnek be hálózatokba. Sok black hat válik később white hat hackerré sőt, nagyon nehezen elkézelhető, hogy valaki úgy dolgozzon white hat hackerként ,hogy elötte soha nem probált betörni egy számítógépbe sem. Így a határ inkább etikus és etikátlan hackerre osztható. Eképpen a megnevezés fehér kalapos vagy fekete kalapos hacker.
Hacker-ként hivatkozott fogalmak [szerkesztés]
Script kiddie [szerkesztés]
A script kiddie kifejezés a „szkript” (egyfajta számítógépes programvégrehajtás, jelen értelmében mások által megírt kis programok összessége) és a „kiddie” (kiskölyök) szavakból áll, ami gyakorlatilag leírja ezeket a személyeket: általában olyan, komoly szaktudással nem rendelkező fiatal gyerekről van szó, aki hackerek által megalkotott eljárások alapján mások által megírt programokat („szkripteket”) használ arra, hogy vandálkodjon (például mások hálózati kapcsolatát vagy gépének működését megzavarja, gépekre betörve az ott levő tartalmakat törölje vagy megváltoztassa), számítógépekre illegális hozzáférést szerezzen és annak erőforrásait engedély nélkül használja.
Mozgatórugója leggyakrabban az elismertség, és az általános etikai elvek alkalmazásának hiánya.
Gyakran olyan eszközöket (programokat) használ, melyek működésével nincs tisztában, emiatt szándéka ellenére károkozása után a hatóságok által megtalálható és felelősségre vonható.
Vírus és trójai programok [szerkesztés]
A vírusok olyan számítógépes programok amelyeknek szükségük van egy adott applikációra másnéven programra egy adott rendszerbe vagy számítógépbe való bejutáshoz.Terjedésében itt különbözik a virusféregtől az úgynevezett "worm " tól melynek nincs szüksége semmilyen vivő applikációra vagy "host"- ra. A vírusoknak több fajtája ismert.Úgymint boot szektor vírus, hálózati vírus, macro-vírus, e-mail vírusok, amelyek legtöbbször a "férgek" csoportjába tartoznak. Híresebb féregprogramok; Code Red, Nimda, Sql Slammer, MS-Blaster, Sasser.
Mutációs motorok használatával bárki eltudja késziteni egy adott virus polimorf alakváltoztató alakját programozási tudás nélkül is.
Nem én írtam wikipéián volt
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!