Router és a Wifi Ugyanaz?
Router - útválasztó, azaz a kapcsolatot irányítja helyi vagy globális hálózatok között, illetve az útvonalválasztás során mindig a legoptimálisabb útvonalat választja a csomagoknak.
Wifi - vezeték nélküli hálózati csatlakozás egyik formája
Ami ugyanaz lehet, lehet erre gondolsz:
wifi router - ilyen is létezik, a router feladatát nem csak kábelen végzi el hanem kábel nélkül is. Ilyenkor a globális net a wifi routerre van kötve, ezen kívül a routerbe lehet kábelesen vagy kábel nélkül is csatlakozni, így egy belső hálózat vagy az internet megosztásához nem feltétlenül szükséges kábelt használni.
Nem, az egyik egy tárgy, a másik egy fogalom.
A router az internet megosztására szolgáló eszköz
A wifi a vezetéknélküli hálózat
A Router -t általában Internetmegosztásra használják. A Wi-Fi meg pusztán vezeték nélküli hálózatot jelet, ezen belül bármi lehet pl. Wi-Fi adapter, amit vezeték nélküli hálózatokhoz való csatlakozáshoz használnak.
Pl. routerbe is integrálhatnak Wi-Fi AP-t, és akkor nem csak vezetékesen, hanem vezeték nélkül is meg tudja osztani a netet a Wi-Fi adapterrel rendelkező számítógépek és mobil eszközök számára. De nem feltétel, hogy egy routerben Wi-Fi AP is legyen, mert vannak sima vezetékes routerek is.
"Nem, az egyik egy tárgy, a másik egy fogalom. "
Ez nem igaz. A routing is csak egy hálózati szolgáltatás, egyáltalán nem kell egy külön célhardvernen futnia. Utólag is be tudsz állítani egy hálózati csomópontot (pl. szervert), hogy route-oljon.
Végre megszólaltak az igaziak :)
A router egy olyan eszköz, ami -értelemszerűen- "rútol", tehát irányítja a forgalmat, esetünkben a számítógép-hálózati forgalmat, ami többféle protokollal történik. Ezekből az átlag felhasználó ismeri a TCP-t, az IPv4-et, esetleg a v6-ot. Lényege nagyjából az lenne, hogy egy router különálló számítógépek számít (mivel az is, gyengébb vagy erősebb formában) és szegmensekre bontja a hálózatot. Amolyan átjáróként működik. Úgy képzeljük el, mint egy lyukat. Minden rajta áthaladó információ/csomag/adat az ő szabályai szerint áramlik a saját szegmensén belül. Ő a főnök.
A komolyabb routereknek csak 1-2 portja van, az ilyen házi wifis tescos routerekre azért raknak 4-5 portot, hogy ne kelljen külön switch-et (elosztót) venni, hogy létrehozhassunk egy helyi hálót, amit aztán egy másik külső hálózatra kötünk. (általában az internetre a WAN porton keresztül)
Az átalag wifis router tehát úgy működik, hogy nagyon egyszerűen leírva, hogy bejön egy mazzag a falból, amire általában rakunk egy modemet, mert a számítógépeknek érthetetlen formában jön a jel rajta, a modem ezt átalakítja a gépeink által érthetővé. Van olyan router, amibe a modem is be van építve, és van olyan hálózat (ez 99%-ban NAT-olt), amihez nem kell modem.
Általában kell modem, tehát abba bedugjuk a kábelünket, ami jön az utcáról, abból me kijön egy másik, ami megy a routerbe vagy a gépbe. A lényeg, hogy a modem egy jelszó és felhasználónévért cserébe átalakította nekünk a külső kábelen jövő jelet INTERNETTÉ :D (Na és persze a havidíj fejében)
Ezután azt a kábelt, amelyiken a ZINTERNET megy bedugjuk a router WAN feliratú portjába. Ha a modemünk kéri a felhasználónév/jelszó kombót, akkor a router konfigurációs felületén ezt be kell állítani, innentől kezdve Ő kapcsolódik a netre, nekiünk más dolgunk nincs, mint bedugni a gépünk kábelét valamelyik szabad helyre a routerben. Magyarul a router átveszi a kapcsolódási feladatokat a számítógéptől, illetve mindenféle beállítási lehetőség van benne. Tűzfelbeállítások leginkább.
Melyik porton milyen programoknak engedélyezem a kommunikációt, milyen portokon (port forwarding), IP-címek, DHCP szerver konfigurálása, MAC címszűrés, stb...
Ha esetleg elfogyna a hely a kábeleknek, vagy túl bonyolult kihúzni egy kábelt a routerig/modemig, mert az nem nézne ki jól a házban, vagy nincs kábelünk vagy csak ideiglenes hálózat vagy bármi ok miatt, akkor a Wifis vagy Wifi-képes router megoldja a problémát, ugyanis vezeték nélküli csatlakozásra is képes a számítógépünkhöz. De nem csak a miénkhez, hanem általában még másik 63-hoz is. Illetva a gépek csatlakoznak a routerre, de routereket is lehet egymással összekötni vezeték nélkül, mondjuk a lefedettség növelés érdekében. Ezeket a vezeték nélküli kapsolatokat el lehet rejteni mások elől vagy jelszóval védhetjük, és akkor nem (vagy nehezen9 tudnak bejönni a mi kis otthoni hálózatunkra letölteni vagy törölni a számítógépünkön tárolt fontos személyes adatokat. (vagy a kecskepornót xD)
Lényeg a lényeg, hogy akinek otthonra kell router, az vegyen egyet 5000 Ft környékén, meg mellé egy wifi kártyát, ha nem akar kábelezni (és még nincs a gépben), aki professzionális célokra, nagy teljesítményű routereket szeretne, annak igen mélyre kell nyúlni a zsebében, mert akár 1000000 forint is lehet, vagy drágább... személyesen ajánlom a CISCO útválasztóit! (ez volt a reklám helye)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!