Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Szerinted érdemes átállni, és...

Szerinted érdemes átállni, és tényleg így használni a mértékegységeket a gyakorlatban? Szereted a kibibájtot? Vagy a kilobájtot preferálod jobban?

Figyelt kérdés

Ez egy afféle közvéleménykutatás.


Régen ugyebár az volt a helyzet, hogy volt a kilobájt, ami 1024 (2^10) bájtot jelentett. A kilo azonban azt sugallta, hogy itt 1000 bájtról van szó, ezért kitalálták, hogy legyen kibibájt. A kilobájt így jelenthet 1000 bájtot, de 1024 bájt = 1 kibibájt. A többivel ugyanez van.


Ez így teljesen logikus, de nekem mégsem tetszik, nagyon nem. Neked mi a véleményed erről? És miért?


2009. febr. 23. 19:02
 1/6 anonim ***** válasza:
Szerintem nem érdemes kibibájtot használni. Ahogy feltalálta az ember a számítógépnek a 2-es számrendszert, az maradjon is úgy! Ne változtassanak semmit rajta. Több millió ember így tudja, így a helyes "Hát ott nem 1000 hanem 1024 a váltószám." ez mindenkiben így maradt meg.
2009. febr. 23. 19:08
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 anonim ***** válasza:

Microelektronikában használják az 1024-es prefixumot, de nem kibiznek ott sem hanem csak egy i-vel jelölik írásban. Nem 32K hanem 32Ki pl.

Vagyis Ki, Mi, Gi stb.

2009. febr. 23. 19:20
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/6 anonim ***** válasza:
100%

Igazából ez tulajdonképpen nem kérdés. a Systéme International az idők "kezdete" óta kijelentette: a kilo az kötelező SI prefixum, nincs decimális és bináris változata, a kilo- az ezerszeres szorzást jelent. Az, hogy a szokásjog azt alakította ki, hogy a számítástechnika kettes számrendszerét használjuk, az egy dolog. De semmi logika nincs abban, hogy a decimális kilo-nak (10^3) a bináris "kilo" (2^10) megfelelője legyen. Igaz, megosztott a kilo szó ezerszeres számszaki használata a bináris rendszereknél.


Azonban egyre inkább kezd teret hódítani az, hogy a kilo ezerszeres, ahogy a szabvány ki is mondja.


A kibi egy képzett prefix, rövidíti a kilobináris prefixumot. Sokkal egyértelműbb és szabálykövetőbb lenne ennek a prefixnek a kötelező használata. Még akkor is, ha ez "alapjaiban rengetne meg" sok mindent.

Viszont ha most veszel egy 80 GB-os vinyót, akkor a géped csak alig több, mint 74 "GB"-nak fogja látni, mert a gyártó - véleményem szerint helyesen - alkalmazza a giga prefixumot milliárd-szoros jelzőnek, és a merevlemezt 80 GB-osként "pontosan" 80.000.000.000 B tárolására alkalmasnak készíti. (Igaz ezt sok esetben elég rendesen "hangsúlyozza is", hogy utólag ebből ne legyen gond.)

De valljuk be, kicsit abszurd az, hogy egy igen régi prefixumra vonatkozóan külön fel kell hívni, hogy mit is jelent, mert nem egyértelmű.


Mivel egyre nagyobb kapacitásokról beszélünk, így nem elenyésző a kettősségből adódó eltérés (lásd példának a 80 GB-os merevlemezt. Ma már terabájtokról, meg exabájtokról - sőt nem véletlen lett yotta és zetta prefixum - beszélünk), vagyis mindenképp TISZTÁZNI KELL ezt az eltérést.

Vagy kötelezni MINDENKIT, hogy a prefixumok bináris alkamazása esetén 2 hatványai szerint szerepeljenek, vagy kötelezni mindenki, hogy a prefixumok - eredeti funkciójuk szerint - csak a 10 hatványai szerint legyenek alkalmazhatók, és bevezetni a bináris prefixeket (kilobináris, megabináris, gigabináris, azaz a kibi, Mebi, Gibi stb.).

2009. febr. 23. 19:28
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:
Szerintem jó lenne átállni. Mert most egyik helyen így, másik helyen amúgy számolnak, és néha kavarodás van belőle.
2009. febr. 23. 20:30
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:

Na igen, a legrosszabb ez, ami most van. Amikor azt sem tudod, mit miben adtak meg. Természetes, hogy vinyóknál 10^30-nal számolnak, maradva a 80GiB-es vinyónál, kb 8%-kal kisebb kapacitás is elég, de a vásárló a régi mértékegységben számolva örül a fejének, hogy mekkora vinyója van.

Iagzából most értünk oda, hogy a Neumann féle elvek, és régi hozzáállás az informatikához már kezd megborulni. Sokmindenben tartják a régi szabályokat - pl kompatibilis utasításkészletek - de lássuk be, nem mindig jók azok. Tehát kellenek a változások. Párhuzamos utasítás-végrehajtással is már borul a teljes Neumann-architektúra, amiről bebizonyosodik, hogy inkább csak kiindulópont, mint követendő szabály. És ennél mindenki látja, hogy a megszokott dolgokat időnként meg kell változtatni. most kibi vagy kilo, nincs nagy eltérés, de már nem is ekkora adatokkal dolgozunk. Addig ok, hogy valami mondjuk 1 GiB-os, de ki tudja rögötön megmondani, hogy 15 TiB hány KiB? Senki. Pedig a winchester sectorait még kibiben mérjük. 1000-es váltásnál könnyebb számolni. De a 2-es számrendszerből adódóan kell használni a bináris prefixumokat is ugye. Így szerintem jó mindkettő, de egységesen mindenhol legyenek megkülönböztetve. És legelőször ezt az oktatásban kellene kötelezni...

Szóval átállni érdemes, de a kibibájtot nem szeretem. Meg a tibibájtot sem :P Szóval az elnevezés nem tetszik, az ötlet igen. Csak szabványosítsák végre :D

2009. febr. 23. 22:41
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Köszönöm a válaszaitokat! Eddig nem is gondoltam bele, hogy ez milyen problémát jelent manapság.


Azt tudom, hogy már bevezették, de a gyakorlat ezt még nem annyira tükrözi (pl. oktatás).


Az utolsó válaszolóval értek leginkább egyet, ezt a dolgot le kéne fixálni, és el kéne terjeszteni, de én nagyon nem szeretem a Kibibájt, Gibibájt... elnevezést. Ráadásul megszoktam az előzőt.


Logikátlan lenne, de én örülnék neki, ha a kilobájt 1024 (2^10) bájt lenne, és az 1000 bájtra találnának ki egy új, jól hangzó mértékegységet, majd ezt belevinnék a gyakorlatba. TUDOM, HOGY EBBEN A LOGIKA NULLA (nem kiabálok, csak kiemelem), de nekem mégis ez a megoldás tetszene... (Mert már megszoktam, ahogy sokan mások is, hogy a kilobájt nem 1000, hanem 1024 bájt.)


A káosz mindenesetre a legrosszabb.

2009. márc. 15. 12:20

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!