Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » Ilyen esetben hogyan oldható...

Ilyen esetben hogyan oldható meg a végleges adattörlés?

Figyelt kérdés

Van egy laptop, amit többen, mármint külön-külön fiókkal, belépéssel használtunk. Nagyon régi, alig működik, kidobós kategória. Hogyan lehet CSAK az én felhasználói fiókomból (vagy nem tudom, hogy mondják) véglegesen törölni a doksikat? Azt tudom, hogy lomtárba helyezés, aztán kiürítés, de nincs ennél vmi biztosabb, ami után tutira nem lehet visszaállítani semmit? A lemezt nyilván nem tudom formázni, mert akkor a többi felhasználó doksijait is letörölném. (Azért kérdezem, mert a többiek jobban értenek a géphez, és félek, hogy vissza tudnák hozni az én doksijaimat is.)

Köszönöm a segítséget előre is!


ma 13:13
 1/9 anonim ***** válasza:

Akkor nem lehet helyreállítani, ha felülírásra került a "törölt" adat a lemezről. A lomtárból ürítés nem írja felül, csak felülírhatónak jelöli meg, amit egyszer majd felülír egy új adat valamikor - ezért állítható helyre.


Neked egy olyan megoldás kell, ahol nemcsak törlöd a fájlt, hanem azzal egy menetben felül is írod a korábbi területét, így megakadályozva a helyreállítást. Erre léteznek direkt programok, amik többmenetes felülírást csinálnak, és például 20-30-szor is átnevezik-felülírják-fájladatokat módosítanak egymás után, hogy az eredeti nyoma minél jobban el legyen maszkolva.

Például:

[link]


Ebbe behúzod a fájlokat vagy mappákat, és végigmegy a kívánt erősségi szintű felülírásokon.

ma 13:43
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/9 anonim ***** válasza:

Ehhez szükséges egy rendszergazdai jogú (olyan, aki telepíthet programokat) felhasználói fiók, amivel feltelepíthetsz olyan programot, amivel törölheted az inkriminált fiókból a kényes tartalmakat, vagy a rendelkezésre álló szabad területet (hogy ne lehessen fájl-helyreállító szoftverekkel visszaállítani azokat).


Ilyen programok például:

* SDelete: [link] - szabad terület törlésekor a -c kapcsoló az érdekes

* CCleaner - ebből van hordozható változat: [link] a Wipe Free Spaces a számodra megfelelő megoldás: [link]

ma 13:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 3/9 anonim ***** válasza:

#1: "Erre léteznek direkt programok, amik többmenetes felülírást csinálnak, és például 20-30-szor is átnevezik-felülírják-fájladatokat módosítanak egymás után, hogy az eredeti nyoma minél jobban el legyen maszkolva."

A 35 lépéses Guttmann-metódus:

[link]

már a múlté, a 30+-éves MFM-merevlemezeknél volt értelme.


Mostanság az állomány (vagy a meghajtó üresnek jelzett) adatterületének egyszeres felülírása már kellő védelmet ad a szoftveres-jellegű helyreállítása ellen.

ma 14:03
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/9 anonim ***** válasza:

Már csak az nem érthető kidobás előtt a többiek fiókjait miért akarod megőrizni..?


USB-ről bootolva simán formázd le az egészet és kész. vagy

[link]

ma 14:04
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/9 A kérdező kommentje:
4: Azért, mert ők még le akarják menteni a saját dolgaikat, csak nem akarom, hogy közben az enyéimhez is hozzáférjenek.
ma 14:13
 6/9 anonim ***** válasza:

Ha pendrive-ra átrakja kivágással akkor a fájl igazából a gépről nem törlődik a lomtáron keresztül, hanem egyik helyről áthelyeződik a másikra, ez mennyire biztonságos? Ha valaki feltesz egy Recuvát vagy akármit, akkor az szól, hogy hohó, itt volt egy fájl? Na de honnan nyeri vissza, ha nem lett törölve?


Illetve hogy egyáltalán tudjanak bármilyen szoftvert használni törölt fájlokra, előbb be kéne lépni a kérdező fiókjába, nem? Vagy ha a kérdező törli a fájlt, azt XY már ki tudja nyerni a saját profiljából egy szoftverrel?


Nyilván ez azokhoz kérdés akik jobban értenek hozzá.


Amúgy a legtisztább szerintem az (ha kivitelezhető), hogy egy előre megbeszélt időpontban találkoztok valahol a laptoppal, vagy bent maradtok, mindenki törli / kimásolja magának a cuccait és formázás.

ma 14:50
Hasznos számodra ez a válasz?
 7/9 anonim ***** válasza:
Vagy ha ez valami családi, albérletes / lakótársas akármilyen laptop, akkor nem hiszem, hogy valaki a te cuccaidra kíváncsi. Ha valaki nagyon kíváncsi a cuccaidra, akkor már megpróbált volna belépni a fiókodba, mert most épek a fájlok. Törlés után nem garancia, hogy egy ingyenes szoftver vissza tudja hozni. Én egy két programot kipróbáltam, pl már az említett Recuvát, de semmi, sérülten hozta vissza a képeket, nem tudtam megnyitni semmivel.
ma 14:54
Hasznos számodra ez a válasz?
 8/9 anonim ***** válasza:

"Ha pendrive-ra átrakja kivágással akkor a fájl igazából a gépről nem törlődik a lomtáron keresztül, hanem egyik helyről áthelyeződik a másikra, ez mennyire biztonságos?"

A fájl az eredeti meghajtó fájlrendszerének indexéből (FAT, MFT, inode,...) biztosan törlődik (tehát a felhasználó számára nem fog látszódni az eredeti helyén), viszont magának az állománynak a tartalma nem íródik feltétlen felül (hogy ezzel is gyorsítsa a törlési folyamatot).


"Ha valaki feltesz egy Recuvát vagy akármit, akkor az szól, hogy hohó, itt volt egy fájl? Na de honnan nyeri vissza, ha nem lett törölve?"

Igen, egy fájl-helyreállító szoftverrel visszaállítható, mivel maga az állomány adattartalma nem feltétlen íródik felül - ezért kell az állomány adattartalmát/a szabad területet felülíró alkalmazás.


"Illetve hogy egyáltalán tudjanak bármilyen szoftvert használni törölt fájlokra, előbb be kéne lépni a kérdező fiókjába, nem? Vagy ha a kérdező törli a fájlt, azt XY már ki tudja nyerni a saját profiljából egy szoftverrel?"

Lehetősége van rá, ehhez viszont:

- kívülről származó programot kel tudnia telepíteni/elindítani

- a programnak hozzá kell tudnia férnie a meghajtó szabad területéhez

szóval a jogosultsági szintektől függ a dolog.

ma 15:06
Hasznos számodra ez a válasz?
 9/9 anonim ***** válasza:

Ha mindenképp csak fileokat akarsz törölgetni akkor hdd esetén a link szerint a cipher-el is le kell a felületről törölni őket hogy a Recuva ne találja meg. SSD-nél felesleges.

De ekkor is nagyon kérdéses hogy otthagyod a sütiket, böngésző(k) mentett jelszavait könyjelzőket, előzményeket, stb..

De ha nem tudod mi miért és hogyan történik akkor kétes az eltüntetés sikere....

ma 15:11
Hasznos számodra ez a válasz?

További kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!