Régi Linuxot el lehet valahogy indítani modernebb gépen?
Figyelt kérdés
Egy 2010-es Ubuntu verziót (10.04) próbáltam elindítani csak kíváncsiságból egy 2017-2018 körüli gépen, nem indult el, se UEFI, se Legacy módban. Tudom, hogy semmi értelme, nem is használnám így, csak egyszerűen érdekelne, hogy el lehet-e indítani valahogy.2024. ápr. 16. 20:49
1/9 anonim válasza:
Nem, mert a kernel nem tartalmaz drivert a legalapvetőbb eszközökhöz se, mint például a SATA vezérlő, NVMe-hez meg pláne. Ha nem tud a kernel olvasni a háttértárról, nehezen fog elindulni.
2/9 anonim válasza:
Virtuális gépben esélyes, hogy menne
3/9 anonim válasza:
A nem indult el mit jelent pontosan? Mit próbáltál, mi volt a hiba?
4/9 gentoojedi válasza:
Ahogy 1-es írta drivertámogatás miatt sdem meg az új technológiákat sem ismeri a régi ubuntu se kernel se az disztró többi összetevője.
UEFI esélytelen, meg gondolom secure boot is kellene (nem minden laptopon lehet kikapcsolni uefi módban.)
Linuxnál inkább az a szokás, hogy valamivel újabb legyen a disztró kiadási dátuma, mint a hardware megjelenésé. Disztrónként változhat mennyit kell rászámolni. De három év már szinte biztos elegendő.
5/9 anonim válasza:
Ha mindenáron régi Ubuntut akarsz futtatni próbált meg a 2014-es vagy 2015-ös kiadásokat, azok már valószínűleg felismerik az NVME háttértárat, akkor már létezett a technológia.
6/9 gentoojedi válasza:
#5 a chipkészlet miatt szívni fog. Meg hiába létezett a technológia már 2014ben, m2.sata sínes alaplapok 2017 körül jelentek meg. Azelőtt pcie sínes nvme ssdk voltak csak.
7/9 A kérdező kommentje:
USB-ről próbáltam elindítani live rendszerként.
2024. máj. 2. 19:01
8/9 anonim válasza:
5-ös vagyok. Miért akartál régi Linuxot használni? Azért mert azt vártad hogy sokkal kisebb lesz a rendszerigénye ezáltal gyorsabb lesz a gép amire telepíted? Erre a célra vannak lightweight Ubuntu alapú disztribúciók mint például az Elemantary OS és a Lubuntu. Véleményam szerint csak friss, naprakész rendszereket érdemes használni kivéve akkor ha a nosztalgiázás a cél, abban az egy esetben van értelme a régi szoftvereknek.
9/9 gentoojedi válasza:
#8-as
Semelyik Ubuntu alapú disztribúció nem lightweight.
A puppy az már az. De ha igazán brutálisan sovány linuxot akarsz, akkor ott van a poraiból feltámadt Damn Small.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!