Miért nincsenek ABC sorrendben a billentyűzeten a betűk?
Először is, meg kell jegyeznünk, hogy a betűk nem mindig abban a sorrendben helyezkedtek el a billentyűzeten, mint manapság. Az első írógépek a XIX. században jelentek meg, és ezeken igenis, tisztelték az ábécé betűrendjét. Idővel rájöttek, hogy ez nem a legjobb ötlet, hiszen az egymás mellett helyet kapó kalapácsok zavarják egymást, ha egymás után ütik le őket.
Egy tanulmány alapján megalkották a QWERTY billentyűzetkiosztást. Ezzel elszeparálták egymástól az egymás után használatos betűpárokat.
A számítógépek megjelenésekor újragondolták mindezt (hiszen a kalapácsok már nem akadhattak össze) és felvetették az ötletet, hogy újra ábécé sorrendbe rendezik a billentyűket. A lehetőséget végül elvetették, mert a korábban írógépet használók számítógépet kezdtek használni, és így nem kellett újra megtanulniuk a betűsorrendet.
Kérdező: kikísérletezték, hogy gépelés szempontjából statisztikailag mi a legjobb sorrend, gondolom gyakoriságot is alapul vettek - bár ebben az esetben ez a gyakoriság az angol nyelv szerinti betű-gyakoriságot jelentette.
Nem véletlen, hogy így vannak a betűk.
Gemini (régebben Bard) írása:
"A billentyűzetkiosztás a billentyűzet betűinek elrendezését jelöli. Két fő billentyűzetkiosztás létezik:
1. QWERTY:
Ez a legelterjedtebb kiosztás, melyet angol nyelvű országokban használnak.
A név a billentyűzet bal felső sarkában található hat betűből ered: Q, W, E, R, T, Y.
A QWERTY kiosztást Christopher Latham Sholes találta fel a 19. században. A cél a billentyűleütések sebességének csökkentése volt a mechanikus írógépeken, azáltal, hogy a gyakran használt betűpárokat távolabb helyezték el egymástól.
2. QWERTZ:
Ezt a kiosztást német nyelvű országokban és más európai országokban használják.
A név a billentyűzet bal felső sarkában található hat betűből ered: Q, W, E, R, T, Z.
A QWERTZ kiosztás a QWERTY kiosztáson alapul, de a német nyelvben gyakran használt betűket (pl. Ä, Ö, Ü) a helyi nyelvi igényekhez igazítva helyezték el.
Szabvány:
Nincs hivatalos nemzetközi szabvány a billentyűzetkiosztásra. A QWERTY és a QWERTZ a két legelterjedtebb kiosztás, de ezen kívül léteznek más kiosztások is, mint például a Dvorak és a Colemak, amelyeket a gépelési sebesség és hatékonyság növelése céljából fejlesztettek ki.
Kiosztás kiválasztása:
A billentyűzetkiosztás kiválasztása személyes preferencia kérdése. A legfontosabb, hogy olyan kiosztást válasszon, amellyel kényelmesen tud gépelni. Ha angolul gépel, a QWERTY kiosztás valószínűleg a legjobb választás. Ha németül vagy más európai nyelven gépel, a QWERTZ kiosztás lehet a jobb választás.
Megjegyzés:
A magyar nyelvben használt billentyűzetkiosztás a QWERTZ kiosztáson alapul, de a magyar nyelvben gyakran használt betűket (pl. á, é, í, ó, ö, ő, ú, ü) a helyi nyelvi igényekhez igazítva helyezték el."
Nagyon egyszerű az oka: annak idején az írógépeken ha nagyon gyorsan gépeltél, a mechanikus karok össze tudtak akadni. Hogy ezt minimalizálják, úgy alakították ki a kiosztást, hogy a gyakran egymás után használt (legalábbis az angolban) betűk távol kerüljenek egymástól. Többfélét kipróbáltak, végül a QWERTY terjedt el. Mire megjelent a személyi számítógép már mindenki ismerte és megszokta ezt a kiosztást, ezért a billentyűzet is átvette, a mai napig ezt használják.
Fun fact: ha egy QWERTY billentyűzeten a megfelelő sorrendbe teszed az első sor betűit, a "typewriter", azaz írógép szó jön ki. Ez azért van így, hogy az eladók anélkül hogy megtanulnak gépelni, tudták demózni a boltban, hogy az írógéppel baromi gyorsan lehet írni.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!