Kezdőoldal » Számítástechnika » Egyéb kérdések » A rendszer visszaállításnak...

A rendszer visszaállításnak mi értelme van, ha nem működik megfelelően?

Figyelt kérdés

A laptopomon telepítve van egy ubuntu 20.04.06 rendszer tisztán. Amikor végeztem a telepítéssel még egy fél napot rászántam arra, hogy igényeimnek megfelelően bekonfiguráljam a rendszert. A kinézettől kezdve a kiegészítőkön át, finomhangolások stb.


Amikor végeztem az egésszel timeshift nevű backup programmal készítettem egy pillanatképet a rendszerről egy külső merevlemezre, amin egy linux mint fut. Gondoltam a napokban kipróbálom, hogy tényleg működik-e a visszaállítás, ha elcseszem a rendszert. Ki is adtam # alatt a chmod -R 600 . parancsot, meg utána azért rátettem a chmod -R 600 .. is. Ezután szépen minden szinte érvényét vesztette, kikapcsolás után nem volt semmi kernel paninc, ment a grafikus felület is, de a jelszót nem fogadta el. Ezzel szépen kizártam magam a rendszerből, amire egyébként számítottam is.


Ezután bootoltattam a külső merevlemezt a mintel. Onnan Timeshift ott volt a pillanatkép is a telepítés napjáról. Visszaállítottam, és egyébként vissza is állította a rendszert, ezt onnan láttam hogy a fiókhoz tartozó kis profilkép, akkor még alapértelmezetten más volt, mármint a telepítés napján.


Erre örültem, hogy minden jól ment beütöttem a jelszót és nem fogadta el, beütöttem mégy egyszer, és mégy egyszer. Hoppá a jogok valamiért úgy maradtak, pedig én azt hittem hogy a pillanatkép visszaállítása után a jogok is visszaállnak eredeti helyzetükbe. Nem ez történt, persze utána megoldottam.


Grub menüből advenced option és onnan recovery menüből root alatt nyitott egy terminált, onnan visszállítottam a jogokat a .-ra és a ..-ra. Ezután természetesen már visszaengedett a rendszerbe, csak azt nem értem, hogy akkor így mi értelme van a pillanatképnek, ha nem teszi eredeti állapotába a gépet.


Nem értem, hogy kiadott jogok miért voltak még életben, amikor a külső merevlemezről visszaállítottam a rendszert.



#ubuntu, timeshift
2023. dec. 19. 20:34
 1/6 anonim ***** válasza:

Ugyan Timeshiftet nem szoktam használni, de van rálátásom a biztonságimentő- és hasonló szoftverekre. Ezeknek alapvetően két fajtája van: van, amelyik a teljes rendszerről csinál egy teljes képet, és szükség esetén azt állítja vissza, illetve van, amelyik fájl-szinten, vagy akár még mélyebben készít másolatot a rendszerről.

Az első kategóriába tartozik például a CloneZilla. Szerintem ezen nincs is mit ecsetelni, lement mindent (kivéve az üres lemezterületet), és kérés esetén az egész meghajtót visszaállítja. Használható biztonsági mentésre, és rendszer klónozására is, mondjuk tömeges telepítés céljából. A nyilvánvaló hátránya az, hogy macerás gyakran lemezképeket készíteni, inkrementális, vagy differenciált mentés pedig a módszer működéséből adódóan elég nehezen lenne megvalósítható.

A második kategóriába tartozik a legtöbb adatmentő rendszer és szoftver. Nem meghajtó-szinten végzi a mentést, hanem a fájlok szintjén, így ezzel meg lehet oldani az előbb ismertetett módszer legtöbb hátrányát: rendkívül könnyű inkrementális, vagy differenciált mentést készíteni. Ugyanis (a legtöbbször alapértelmezett inkrementális mentés esetén) csak azokat a fájlokat mentik el, melyek a legutóbbi mentés óra módosultak. És most jön a csavar: általában vissza is csak azok az állományok álíltódnak, amiknek a tartalma módosult. A "tartalma" a kulcsszó. A metaadatokkal ezek a mentőrendszerek általában nem foglalkoznak, részben olyan meggondolásból, hogy "ha ott van az adat épen, de valami metaadata módosítva lett, akkor az biztos okkal történt". Igazából ezek állománymentő rendszerek, és nem rendszermentők. Te nem a rendszert állítottad vissza, hanem az állományokat. Amik pedig nem módosultak, azokhoz nem nyúlt a szoftver.

2023. dec. 19. 22:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 2/6 A kérdező kommentje:

Én ezt nem értem akkor, ha a timeshift csinál egy pillanatképet az adott rendszerről, adott időpontban és én rá mondjuk két hónappal elbuherálok valamit a gépen például a jogokkal, és ugye visszaállítom a pillanatképet akkor azt várná az ember, hogy a rendszer visszaáll a telepítés időpontjára és minden beállítás, elbarmolás érvényét veszti, mert visszaállt a rendszer a telepítés napjára.


Nálam éppen nem ez történt, mert hiába állítottam vissza a telepítés napjára a rendszert. Ugyanúgy kizárva maradtam a rendszerből, holott elvileg visszaállt a rendszer és a belépő ikonon láttam is, hogy az még a telepítés napján használatban lévő kép volt! Szóval visszaállt, csak a hiba megmaradt ugyanúgy kizárva maradtam a rendszerből. Ha beszedek egy vírust, vagy elbarmolok valamit, szerintem pont ez lenne a lényege, hogy akkor csak visszaállítom a pillanatképet és minden a régi. Akkor így az ég világon semmi értelme!


Akkor inkább dd-vel lementem az egészet egy külső merevlemezre, igaz hosszabb idő, de talán jobban járok. A clonezillával csak rossz tapasztalataim vannak! Mindig, de tényleg mindig kiírt vmi fszságot, valami hibát, ami miatt végül nem csinálta meg a klónt. Inkább használok dd-t, nem érdekel ha az üres helyet nem tudja levágni, de legalább normálisan megcsinálja.

2023. dec. 19. 23:22
 3/6 anonim ***** válasza:

Nem ismerem annyira a TimeShiftet, de úgy sejtem, hogy az pont nem arra való, hogy "pillanatképet" készíts a rendszerről. (Illetve nem tudom, hogy van-e olyan beállítási lehetőség, hogy mindenképp állítsa vissza az állományokat?) De remélhetőleg lesz majd valaki, aki tapasztaltabb benne, és felvilágosít mindkettőnket, hogy mi a pontos igazság. :-) Ha jól tudom, a TimeShift RSyncet használ, ott azért tényleg lehet nem várt eredményt kapni, ha nem megfelelően paraméterezi az ember. (A munkahelyemen egyébként RSync-alapon van megoldva az elsődleges mentés. Nem fogok hazudni, sz*ptam vele eleget, mire megtanultam rendesen használni. Nagyon hatékony cucc, de érteni kell hozzá.)

A CloneZillával félre ne értsd, nem meggyőzni akartalak, nálam jól működik, munkában kis túlzással napi szinten használom (rendszergazda vagyok), de tetszőlegesen helyettesíthető akármi mással, ami minimum a meghajtó foglalt részeit bitről bitre átmásolja. A dd is tökéletes rá, csak kicsit rugalmatlanabb, ugyanis a szabad területeket is átmásolja. De amennyire puritán, annyira jó eszköz. :)

2023. dec. 20. 00:07
Hasznos számodra ez a válasz?
 4/6 anonim ***** válasza:

CloneZilla, vagy AOMEIBackup, ezeket érdemes mentésre használni szerintem is. A D-re csinálsz mentést a C-ről. Időnként (nagyobb frissítések után) csinálsz új mentést, a régit törlöd.

Megjegyzem, TimeShiftet én sem ismerem, de a másik kettővel sosem volt gond.

2023. dec. 20. 10:22
Hasznos számodra ez a válasz?
 5/6 anonim ***** válasza:
Windowst használok, azon jól megy a rendszervisszaállítás rendszerfile szinten. Másról nem kell biztonsági mentést csinálni, mert másik partíción van minden.
márc. 28. 23:45
Hasznos számodra ez a válasz?
 6/6 A kérdező kommentje:

Nekem végül a dd program vált be, ez egyszerű és nagyszerű. Teljesen mindegy a dd-nek, hogy windows,linux, vagy akár mac. Ez képes a teljes egész rendszerről egy pillanatképet csinálni. Persze mindezt live rendszer alól kell megoldani.


Telepítés után becofolás. Ezután bootolás pendrivon live rendszerre, kell egy külső hdd, amire egy elérési útvonalat kell létrehozni. Aztán megadjuk a dd-nek a parancsokat a bemenetet és a kimenet helyét, ami a külső vinyóra létrehozott elérési útvonal lesz. Lényegében csak az elvét kell megérteni, visszafelé pedig szinte ugyanez csak a bemenet/kimenet parancs felcserélődik.

márc. 29. 09:25

Kapcsolódó kérdések:




Minden jog fenntartva © 2024, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu

A weboldalon megjelenő anyagok nem minősülnek szerkesztői tartalomnak, előzetes ellenőrzésen nem esnek át, az üzemeltető véleményét nem tükrözik.
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!