Csak szerintem volt régen sokkal érdekesebb a számítástechnika?
"Jó, hogy nem egyetlen chipből áll az egész gép"
Nézz szét almáéknál 😉 Már készen van. M1,2,3
Vagy az AMD új konzol SOC-jai. Z1 Extreme
A gyártók a tömegeknek készítenek eszközöket, akik nem akarnak "bütykölni", hanem használni a gépet.
A böhöm nagy és lassú soros/párhuzamos portok helyett ott a kicsi, gyors USB, a gépházon belüli sok kábel - ami a hűtést nehezíti - ott vannak az integrált chipek.
Amúgy pont pár hónapja beleztem ki egy ismerősöm gépét szép nagy ATX lap Core2Duo szép nagy hűtővel 160GB irgalmatlan Hitachi HDD, valami GeForce akármi videokártya. És még háló kártya is volt benne (valami miatt) szépen tele volt na. Most egy A520m Tuf gaming, egy Ryzen 5600G és 1TB NVMe SSD van benne 16GB rammal.
A tulaj pislogott, hogy csak ennyi a gép, és ez jobb mint az a sok izé ami benne volt. Koppant az áll a padlón🤣 nem sírja vissza a régit.
"Régen sokkal több alkatrészből álltak az alaplapok is"
Azért egy mai alaplap sem áll kevés összetevőből. ;-)
"sokféle I/O csatlakozó volt, meg bővítőkártyák"
Ez tény, és mondjuk nekem sem tetszik, hogy mindent lespórolnak, bár azért a képet némileg árnyalja, hogy eleve sok dolog már integrálva van. Ma már nem kell külön hálózati kártya, hangkártya, de sok gépben integrálva van a grafikus kártya is. (Bár utóbbinál épp, hogy kezd megfordulni a trend.) De ettől függetlenül tényleg kevés tud lenni, amikor kettő darab bővítőhely van, abból egy a grafikus kártyának, és "minden másnak" marad egy.
"Manapság meg a sok csatlakozó helyett inkább USB portok vannak"
Olyan szempontból nem rossz az USB, hogy "mindent" tud kezelni. De sok olyan helyzet van, bár ezek része tény, hogy nem átlagos felhasználás, amikor azért jól jönne legalább egy RS232-port. Az USB-kkel kapcsolatban meg a t*köm tele van már azzal, hogy fene tudja, hány fajtája van már. Az az elv volt az USB mögött, hogy elég egyetlen port/csatlakozótípus, és az majd mindent kezelni tud. Erre jöttek sorra az újabb és újabb USB-szabványok, USB1.1, 2.0, 3.0, de ez még nem is lenne probléma, bár hazudnék, ha azt mondanám, hogy soha nem okozott kompatibilitási problémát. A nagyobb probléma az, hogy sorra jöttek az USB csatlakozók különböző megjelenési formái: A, B, mikro, mini, C, mikro 3, meg még a frász tudja, mik. Így hiába lett "egységes" az USB, és jelszinten hiába kompatibilisek, mégis egy rakás átalakítóra van szükség, mert ennek most mikro USB a csatlakozója, ennek meg mini, ennek mikro, de 3-as szabvány, ami más formájú, mint az 1-es és 2-es... agyrém.
A grafikus átviteli szabványokkal is a tököcském van már tele. Jelenleg használatban van 3-4 különböző szabvány: VGA, DVI, HDMI, DP. Oké, a DVI elég kevéssé elterjedt, de mondjuk pont a héten futottam bele a munkahelyemen abba a problémába, hogy van jópár monitor VGA és DVI porttal, és akkor illesszünk hozzá olyan eszközt, amin HDMI és DisplayPort van. Jobb esetben ott van kompromisszumos megoldásnak a VGA, de újabban már sok gépen nincs VGA kimenet. Aztán lehet sz*pni méregdrága átalakítókkal, amik vagy működnek, vagy nem. Vagy ha új gépet veszünk, akkor vegyünk egyből új monitort is, ami persze, néha indokolt is, de ha az egyébként jól működne, akkor nettó pazarlás lecserélni. Ráadásul egy átlag csóró magyar munkahelyen ez nem egészen így megy, hogy csak úgy vegyünk új monitort. Főleg, ha mondjuk egyszerre 10-20-ról lenne szó.
"illetve beledobnak az alaplapba egy videokártyát"
Na, az alaplapi grafikus kártyák pont azok, amik soha nem voltak ellenemre. Mint ahogy az integrált hálókártyák és hangkártyák sem. Inkább pont az a probléma, hogy újabban már nem az alaplapra, hanem a prociba integrálják a grafikus kártyát, az alaplapon csak a kivezetései vannak. És ha nem olyan procit vesz az ember, akkor csak pislog, hogy miért nincs kép?...
"Ráadásul az AMD-nek elvileg olyan integrált grafikája van, hogy dedikált videokártya se feltétlen kell"
Ez azért erős túlzás. Attól függ, milyen célra kell? Ha szövegszerkesztőt, meg táblázatkezelőt kell futtatni, meg Facebookozni, Netflixet, Youtube-ot nézni, meg esetleg pár alacsony hardverigényű játékot futtatni, akkor tényleg nem kell grafikus kártya. De ha komolyabb grafikai teljesítményt akarsz kifacsarni a gépből, akkor elengedhetetlen a megléte.
"nem lesz mit bütykölni"
Azért ettől nem kell félni.
Az igazság az, hogy még akik szeretnek bütykölni, azoknak a többségét is hidegen hagyja, hogy pl. az északi híd most külön chipben van-e, vagy sem. Nem a fő profilom, de azért viszonylag gyakran foglalkozok mérési, vezérlési, irányítási feladatok megvalósításával, de eddig még ebben egyszer sem okozott problémát, hogy a gép ezen részét hogy valósítják meg. Az annál inkább, hogy a legtöbb gépben már nincs olyan port, amivel kényelmesen meg lehetne valósítani az adott mérési-vezérlési feladatot. Jobb esetben ott van az alaplapon a COM1 tüskesor, csak ki kell vezetni a hátlaphoz, de rosszabb esetben nincs is rajta, vagy külön forrasztgatást igényel.
De egyébként pont a barkácsolgató, kreatív szférát célozza meg - szerintem eléggé sikeresen - pl. a Raspberry Pi. Arra azért jópár dolgot lehet építeni.
"Hivatásos PC builderek mit gondolnak erről?"
Ha a cél az, hogy összeépítsünk egy PC-t egy végfelhasználónak, na, ott számít legkevésbé, hogy milyen felépítésű a hardver. Neki az számít, hogy menjen rajta a Facebook, meg a GTA, tök mindegy, hogy ezt hány részegységgel, bővítőkártyával, északi híddal, vagy anélkül odja-e meg.
Ami engem jobban zavar, az a szoftveres oldal. A fejlesztők, és fejlesztő cégek valósággal f*ssák ki magukból az újabb és újabb verziókat, de egyik sincs rendesen letesztelve, minden hibáktól hemzsegően kerül piacra, és ami még ennél is irritálóbb, hogy elég gyakran egyszerűen nem úgy működnek a dolgok, ahogy működniük kéne. Most a héten is ezzel szívtunk majdnem egy teljes munkanapot, mert egy adott szoftver nemes egyszerűséggel nem úgy működött, mint ahogy kellett volna. Aztán végül kiderült, hogy azért, mert a dokumentáció még egy előző verzióhoz volt, közben pedig azt a lehetőséget kviették belőle - illetve más módon lett elérhető -, de a doksit meg "elfelejtették" átírni. Igazából a munkánk fele abból áll, hogy kiderítsük, miért nem működik az, aminek működnie kéne. Kiváltképp a Microsoft, meg a hasonló nagy szoftvermultik termékei azok, amikkel kifejezetten sok sz*pás van. (Ami engem magánfelhasználóként már nem érintene, de amikor munkám során 80%-ban ezekkel találkozok, akkor azért fel tud idegesíteni.)
Meg persze mindennek nevetséges időn belül el kell avulnia, és nem arról van szó, hogy ne támogatnám a fejlődést, de ez sokszor legkevésb sem tűnik fejlődésnek. Termeljük a temérdek elentronikai hulladékot, mert mondjuk ha a MS gondol egyet, milliók fogják egyből lecserélni a gépeiket, csak mert a túlfizetett programozóik, meg a semmirekellő vezetőik úgy gondolták, tök jó dolog tojni az optimalizálásra, és kikötni, hogy 1-2 évesnél régebbi gépek zsigerből tiltva legyenek. Telefonból meg alap, hogy az ember 2-3 évente újat vesz, és "természetesen" a szoftverük is változik annyit, hogy ami alkalmazás 5 éve működött, az ha nincs aktív fejlesztésben, 90%, hogy egy új telón már nem fog futni.
Összességében: én azt nem bánom, ha a technika fejlődik. De akkor előrefelé fejlődjön. Én C64-en kezdtem, és sokáig használtam MS-DOS-t, Win3.1-et, OS/2-t, de egyáltalán nem bánom, hogy most már lehetőség van interneten tévét nézni, videotelefonálni, közel valósághű játékokkal játszani, stb, stb. De ezt úgy is el lehetett volna érni, hogy mellette nem barmolnak el sok minden mást...
Én örülök az integráltáságnak, meg annak, hogy egyre kisebb és könnyebb minden. Mondjuk én szoftveres vagyok, a hardver nem izgat, de az tetszik, hogy egy átlagos PC ma már nem akkora és nem olyan súlyos, mint a 386-osok idejében volt.
Van egy barebone PC-m, alig vastagabb, mint egy bonbonos doboz, de van rajta minden, ami egy átlagos gépben megtalálható. Föl van csapva a szekrény tetejére, rá van kötve a TV-re, arról szoktunk a gyerekekkel játszani.
Van egy picike RPi-m, nagyon sok mindenre használom, ilyen szerver, olyan szerver, fájltároló, ez az... és azon is van HDMI, ethernet, wifi... ráadásul alig fogyaszt valamit. És ez tök jó, hogy ezzel a picike vacakkal ennyi mindent meg lehet tenni. A hálószobám egyik szekrényének tetején villog éjjel-nappal, és amíg én alszom, az USA-ból meg Ausztráliából jönnek látogatók, akik használják a szerverem.
De mondom, engem a szoftveres rész érdekel, a hardveres része sosem izgatott különösebben. Én annak is örülnék, hogy egyetlen chip lenne az egész gép, csak legyenek rajta meg a megfelelő I/O portok :)
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!