Mit tegyek, ha a munkahelyemen (grafika) nem használhatok saját gépet. + az a gép amit használok más admin alatt fut és mindenhez admin jelszó kell? Eleg idegesito.
Elmondtam h a sajat gepemen ott vannak olyan dolgok, amelyeket fel tudunk a munkam soran használni, + azon vannak szoftverek amelyeket megvettem és nem vagyok hajlandó ezeket átadni a cégnek. Tehat nem fogok a lekorlatozott gepen a sajat fiokjaimba bejelentkezni. Ha szukseg van arra, hogy áthozzunk valamit ott lesz a gépem és át tudom rakni. Igy egyszerre dolgozhatok a saját gépemen és az irodain is.
Mi a véleményetek. Ezt hogy szokás megoldani? Nekem kényelmetlen, hogy így bekorlátoznak.
Adatvédelmi és információbiztonsági okai vannak. Fordított esetben ha csinálsz egy incidenst és rád verik pl. egy egymilliós bírságot, mert a te gépeden keresztül történt behatolás, vírus, adatszivárgás, vagy a te tevékenységed vezetett odáig, lehet másképp gondolnád.
Már ez a gépek közötti fájlpakolgatás is rizikós.
Te meg nem tartozol semmivel a cég felé, nekik kell biztosítani a szoftvert, ha elvárják a használatát.
"Ha nem kapod meg a szoftvereket amik kellenek akkor korlatoznak a munkadban." -> ez nem így van. Mert a munkáltató meghatározhatja, hogy mely szoftverekkel lehet dolgozni és mikkel nem. Hiába találom ki, hogy én az X gyártó Y szoftverét akarom használni mert szerintem nekem az kell a munkámhoz. Ha a munkaöröm és a feladataim elvégzéséhez a Z gyártó YY szoftvere is megfelelő és rajtam kívül mindenki mást azt használja (esetleg még olcsóbb is).
Myilván értelmes helyen lehet erről "alkudozni", hogy "TE főnök itt a Q gyártó XXX nevű szoftvere, szerintem ez jobb, hatékonyabb, jobban támogatja a munkát, mi lenne ha ezt használnánk?" aztán vagy elfogadják vagy nem, vagy megveszik vagy sem. (de ez már akkor az ő mérlegelésük).
Egyetlen egy dologra nem kényszeríthetnek, hogy a szoftver licence feltételétől eltérően használjam a szoftvert.
Azt használod, amit adnak a munkára. Ha lassabb, rosszabb az eredmény, akkor is.
Legnagyobb hiba, amit el lehet követni bármi munkahelyen, ha otthonról viszed be a eszközöket, akár egy partvis, akár valami drága software. Ha kell oda, akkor biztosítsák.
A 3-as és 6-os hozzászólás tökéletes. annyiban egészíteném ki, hogy komolyabb cégeknél bevitt saját gépet rá sem tudsz tenni a hálózatra. Ha rádugod az utp kábelt, akkor se. Sőt erre fel is hívják a figyelmedet, ha annyira szigorú a policy, és alá is irtanak Veled egy köteg papírt. Ha ennek ellenére rádugsz saját eszközt vagy valamilyen úton-módon megpróbálod "kijátszani" a rendszert, úgy p*án rúg a munkáltató, hogy csak úgy csattan.
Továbá a munkáltató szabja meg milyen szoftverekkel dolgozz és mihez kell értened. Az a felvételi interjún ki kell, hogy derüljön.
Az sem feltétlen indok, ha tudsz egy a munkáltatónál kikötött szoftver helyett szerinted jobbat és hatékonyabbat, ugyanis a munkáltatónak kell biztosítani, megvásárolnia/előfizetnie rá. És egy program hiába jobb, ha sokkal többe kerül, és a munkáltatónak nem éri meg azt kifizetni, mert nem vagy kevésbé térül meg. Az alkudozáshoz meg nagyon kiemelt pozíció szükséges. Ha valami rendkívül kiemelkedő pozíciót kapsz, vagy a cégnél Te vagy jóformán az egyetlen, aki akkora nyereséget hozhat a cégnek, akkor javasolhatsz/kérhetsz. Mellesleg az tök alap egy munkahelyen, ez lehet egy iskola vagy valami alacsonyabb költségvetésű intézmény, de az informatikai biztonsági szabályzat kimondja, hogy a rendszergazda feladata a programok telepítésem karbantartása, meg az operációs rendszerek karbantartása. Továbbá a rendszergazda KÖTELESSÉGE ELLEHETETLENÍTENI!!! a felhasználóknál a programok módosítgatását. Akár az igazgatónak is. Mivel a rendszergazda tudja milyen programok vannak megvásárolva, hány példányban milyen eszközökre lehet feltenni és persze nyilvántartást, úgynevezett szoftverleltárt készít mindenről. Ha felmerül egy kiemelt dolgozónál az igény egy új szoftver beszerzésére, annak a menete a következő: A munkavállaló megbeszéli a felettesével, amennyiben a felettes még nem az igazgató, akkor tovább viszi. Az igazgató jelzi az igényt az informatikai csoportnak, vagy, ha egy fős, akkor a rendszergazdának. A rendszergazda árajánlatot kér. Majd a vezetők mérlegelik a helyzetet megéri-e a cégnek, ha egyáltalán megengedi a költségvetés. Ez amúgy a managerek feladata. Ha úgy ítélik meg, akkor jelzik a rendszergazdának a vásárlás előkészítését. Versenyeztetés (közszférában jelemzően közbeszerzéssel), legalább három árajánlat, amiben a legolcsóbb ajánlat nyer, jegyzőkönyv stb. Majd a kapott szoftver feltelepítése a munkavállaló számítógépére - amit nem a munkavállaló végez el.
Saját gépen saját programmal?
És ha most elüt egy traktor, akkor hogyan folytatja bárki? És még ha meg is lenne a projekt fájl valahol máshol, honnan varázsoljon a cég hozzá programot?
Nem igazán értem, hogy mi a problémád, téged csak az érdekel, hogy neked jó legyen, a cég és a többieké nem.
Olyat, aki nem hajlandó használni a sztandard cég által biztosított gépet, nem vennék fel, mert ha ennyire nem képes, akkor a többiről nem is beszélünk.
Arról a kommentedről, hogy "titkos recept, mint a szakácsnak", nos ilyen nincs. Minden amit a cégnek készítesz, 100%-ban nyilvános a cég felé, és 100%-ban az ő szellemi termékük jogilag, pont hogy neked nincs jogod abból amit munkaidőben csináltál, bármit felhasználni máshol - ellenkező esetben sokmilliós büntetést kaphatsz.
Néha nem ártana olvasgatnod a szerződést amit aláírsz, és a Munka Törvénykönyvét, mielőtt kényeskedsz.
További kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!