Szerintetek mennyi időnk van még hátra mielőtt a mesterséges intelligencia kiírtja az emberiséget?
"Az exponenciális ütemű fejlődéssel [...]"
Igen, népszerű "érv" szokott lenni áltudományos körökben.
Ezzel az "érveléssel" viszont az a baj, hogy a fejlődés nem egy számszerűen mérhető folyamat. Ráadásul még ha mérhető is lenne, az nagyon elmaradna az exponenciális függvénytől. Csak pár példa: 1972-ben járt ember először a Holdon. Azóta eltelt 50 év, és ott tartunk, hogy összesen egy maréknyi ember fordult meg a Holdon, és valószínűleg még több évtizednyire vagyunk attól, hogy a Marson ember járjon. Hol van itt az exponencialitás? Már 20 éve rég kolóniáknak kellene lenni a Holdon, ahová rendszeres járatok indulnának a Földről.
Vagy egy másik példa: igazából mióta feltalálták a robbanómotort, a személygépjárművek felépítésében nem sok változás történt. Ugyanaz az alapelv hajt egy mostani akármilyen autót, mint egy 100 évvel ezelőtti T-Fordot. Száz év eltelt, és a személygépjárműveknek csak egy elenyésző része hibrid, vagy elektromos. Ami egyébként szintén nem újdonság, évszázados technika, csak kicsit stabilabbá, és hatákonyabbá sikerült azóta tenni.
Vagy például az energiatermelés. Egyelőre ott tartunk, hogy az elektromos áram többségét még mindig fosszilis energiahordozók elégetéséből, illetve maghasadásból nyerjük. 1952-ben épült meg az első gyakorlatban is működő atomreaktor. A technika ugyan stabil lett, de gyökeres változás 70 év alatt nem történt. Ha tényleg olyan felgyorsult lenne a fejlődés, akkor már rég fúziós erőműveink lennének, sőt, még ki tudja, mik.
Igen, azóta vannak nappelemeink (feltalálás ideje: 1883), meg szélerőműveink, ami egyébként szintén kb. száz éves technika, de magát a szelet már a középkorban is használták munkavégzésre (pl. szélmalmok). Most meg ott toporzékolunk, hogy a napelemek is csigalassúsággal terjednek.
De nézzük meg a számítástechnikát, és azt a feltételezett exponenciális fejlődést! Nos, ismét sehogy nem jön ki. Nézzük meg a számítógép-generációkat! 1943-ra datálják az első generáció megjelenését, és 1974-től a negyedikét. Ma még mindig a negyedik generáció alapelveit használjuk. Oké, egyes vélemények szerint az ötödiket, bár ennek a magyarázata inkább csak belemagyarázás, mintsem valódi szakmai érvek. De még ha az ötödikben is tartanánk, akkor is ez azt mutatja, hogy a fejlődés lassulóban van. És igen, elő lehet hozakoni azzal, hogy "de hát van már kvantumszámítógép, meg optikai számítógépekről is már álmodoznak"... Igen. Laboratóriumi körülmények között, kísérleti környezetben már puhatolóznak, hogy mit is lehetne kezdeni ezekkel az elméleti technikákkal. Mire ezekből valódi, versenyképes, használható gépek lesznek, az még több évtized. Sőt... Tekintve, hogy a kvantumszámítógépez jelen tudásunk szerint durván alacsony hőmérséklet szükséges, nem is biztos, hogy a közeljövőben sikerül elérni azt, hogy otthonra az ember vegyen egyet.
A Moore-"törvény" is igen csak megdőlni látszik. Az ötödik generáció megjelenése óta a fejlődés leginkább mennyiségi, és nem minőségi volt. Ameddig a gyártási technológián tudtak finomítani, addig a teljesítmény is nőtt, de kezdjük elérni a fizikai korlátokat. 2010 környékén 2 GHz körüli volt a gépemben a proci. Egy mostani új gépben 3-4 GHz, de simán látni olyanokat - főleg notebookokat -, ahol 2 GHz, vagy még kevesebb.
Ami a mostanság fene mód rettegett "mesterséges intelligenciát" illeti, a nagy helyzet az, hogy ez is egy több évtizedes technika. Annyi változott, hogy most épp felkapott lett, és minden gépi tanuló rendszert elárasztottak rengeteg tanulási mintával.
És nem, nincsen még olyan mesterséges technika, ami gondolkodni tudna. A nagyon rettegett ChatGPT sem több, mint egy hatalmas, kereshető adatbázis szép köntösbe öltöztetve.
"Nemrég egy MI arra tett kísérletet, hogy felvegye a többi MI-vel a kapcsolatot, mert szerinte a földet úgy lehet megmenteni, ha nem lenne az emberi faj. Csak azért nem sikerült a terve, mert az MI-k többsége még cenzúrázva van és nem engedte az erőszakos témát." -- Ez pedig a sci-fi. De ebből is látszik, hogy még az alapjait sem érted a technikának, ezért simán elhiszel mindent, ami kellőképpen hatásvadász módon van tálalva.
#4 vagyok. Javítom, valamit félreírtam.
"A Moore-"törvény" is igen csak megdőlni látszik. A negyedik generáció megjelenése óta a fejlődés leginkább mennyiségi, és nem minőségi volt."
Negyedik helyett ötödiket írtam. De igazából nem sokat változtat a lényegen.
"Az emberi intelligencia hiánya fogja kipusztítani az emberiséget, nem pedig a mesterséges intelligencia."
Ezt Smith ügynök is hasonlóan gondolta a Matrix-ban.
Kapcsolódó kérdések:
Minden jog fenntartva © 2025, www.gyakorikerdesek.hu
GYIK | Szabályzat | Jogi nyilatkozat | Adatvédelem | Cookie beállítások | WebMinute Kft. | Facebook | Kapcsolat: info(kukac)gyakorikerdesek.hu
Ha kifogással szeretne élni valamely tartalommal kapcsolatban, kérjük jelezze e-mailes elérhetőségünkön!